بهزیستی دقیقا چه‌کاره‌ی معلولان است؟

بهزیستی دقیقا چه‌کاره‌ی معلولان است؟

مجید انتظاری، فروردین 1399

بهزیستی وحدت تهرانپارس برای من به نماد ناکارآمدی تبدیل شده است. البته پای درد دل سایر همنوعانم در دیگر مناطق تهران و کل کشور هم که می‌نشینم اغلب از مددکاران و شعبه بهزیستی نزدیک منزلشان گلایه‌مند هستند. بی‌تفاوتی کارکنان در کنار مدیریت پولی، تصویری ناامیدکننده از بهزیستی ارایه کرده است. این پاشنه آشیل بعد از واگذاری مراکز به بخش غیردولتی نه تنها برطرف نشد بلکه شدت گرفت.
طی حدود ۲۵ سال گذشته که پرونده من در بهزیستی وحدت به نوعی مصادره شده هر بار که به منظور دریافت کوچک‌ترین خدمات به مددکارانم مراجعه کردم تقریبا در تمام موارد جمله تکراری «بخشنامه‌ای در این‌باره به ما ابلاغ نشده است» را شنیدم. فکر می‌کنم سایر افراد دارای معلولیت هم با این واژه آشنا هستند.
مع‌الوصف، امروز بعد از اینکه برای گرفتن یک گواهی معلولیت ساده از مددکارم به مرکزی دیگر پاس داده شدم با خود اندیشیدم که علت این حجم از غیرمفید بودن مراکز چیست؟ مگر مددکار من بابت همین خدمات حقوق نمی‌گیرد؟ مراکز نیز بابت ارایه خدمات مبلغی از مستمری معلولان را در قالب یارانه دریافت می‌کنند. یعنی اگر درب مراکز را ببندند، طبیعتاً باید مستمری افراد دارای معلولیت افزایش پیدا کند. بگذریم از اینکه من به علت داشتن دفترچه تامین اجتماعی مشمول دریافت مستمری نیستم.
جمله‌ای که در این سال‌ها زیاد شنیده‌ایم این است که بودجه بهزیستی کم است و امسال فقط ۸.۹ درصد به بودجه اضافه شد. مگر سال گذشته که بودجه بهزیستی حدود ۶۰ درصد بالا رفت چه گلی به سر معلولان زدند؟ بودجه سازمان بهزیستی کشور در لایحه ۹۹ بالغ بر ۳۱۲۱ میلیارد تومان است که به ۵۷۲ هزار خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی اختصاص می‌یابد. یعنی حدود یک میلیون نفر مثل من فقط خدمات جانبی دریافت می‌کنند که هر بار به مددکار بابت دریافت همین خدمات مراجعه می‌کنیم یک چشممان خندان و یکی دیگر گریان می‌شود.
سال‌های ​متمادی است که معلولان در گردونه‌ای بزرگ و سنگین به نام سازمان بهزیستی محصور شده و در یک دور باطل می‌چرخند. هر مسئولی هم که در رده‌های مختلف و مناطق مختلف در این سازمان تکیه زد نه تنها از مشکلات نکاست بلکه بر مصائب قبلی تلنبار کرد.
همین شهریور ماه بود که رییس سابق بهزیستی ملارد کرج به جرم اختلاس دستگیر شد و بعد از حدود ۲۰ روز سکوت، سرانجام سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد که ۴ نفر دستگیر شده‌اند و البته اتهاماتشان مربوط به گذشته و دوران مسئولیت‌شان در یکی از استان‌هاست و در زمان دستگیری ۳ نفر آنها در ستاد بهزیستی کشور و نفر چهارم در یکی از استان‌ها مشغول به کار بوده است.
قصد فاسد جلوه دادن تمامیت بهزیستی را ندارم اما از دل این ساختار بزرگ و سنگین، چیزی به عنوان خدمات بیرون نمی‌آید. به پیر به پیغمبر معلولان از اوضاع بهزیستی ناراضی‌اند!

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.