روزنامه فروش

روزنامه فروش

دفتر فرهنگ معلولین

وینس واتر نویسنده آمریکایی دارای لکنت زبان، پس از چهل سال روزنامه‌ نگاری اولین کتابش را به نام روزنامه فروش منتشر کرد. این کتاب را بر اساس تجربه خودش در دهه 1950 نوشت. این اثر در ایران ترجمه و منتشر شد:
روزنامه فروش، وینس واتر، ترجمه پروین علی‌پور، تهران، نشر چشمه، چاپ چهارم: 1397. چاپ اول 1394، 314ص.

این رمان در آمریکا و در چند کشور دیگر با استقبال مواجه شد و چندین جایزه ملی و بین‌المللی دریافت کرد. نویسنده این رمان با اینکه از کودکی تا الآن لکنت زبان دارد و در ارتباط با مردم مشکل دارد ولی توانست با همین کتاب جایش را در کشورهای مختلف باز کند و دائم دعوت می‌شود و درباره کتابش می‌گوید.
محتوای این کتاب درباره پسری یازده ساله به نام ویکتور ولمر است. او در ورزش و پرتاب وزنه موفقیت‌های بسیار کسب کرده بود، با اینکه لکنت زبان دارد.
اما وقتی دوستش، کار روزنامه نگاری را برای یک ماه به او سپرد و او مجبور شد با مردم تماس مستقیم داشته باشد، مشکلات بسیار برایش پدید آمد و مردم بعضاً نمی‌توانستند سخنانش را بفهمند و در واقع احساس شکست کرد.
نویسنده با این رمان به ناشنوایان و فاقدان تکلم می‌گوید، به شغل‌هایی بروند که با شرایط آنان سازگار است. نیز ذهنیت و دیدگاه‌های اقشار مردم نسبت به نوجوانی که لکنت دارد را به خوبی نشان داده است.
*.م.ن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *