کهریزک بهشت معلولین

کهریزک بهشت معلولین

دفتر فرهنگ معلولین

دکتر ثنا محسنی کتاب جالبی درباره معلولیت و آسایشگاه کهریزک و به ویژه زندگی نامه و فعالیت‌های استاد عبدالعلی بارکزی نوشته و با مشخصات زیر منتشر کرده است:
کهریزک بهشت معلولیت عزیز، ثنا محسنی، هرات افغانستان، انتشارات قدس، چاپ دوم: 1397، 155ص. چاپ اول: 1390.

کشور افغانستان چند دهه از جنگ و انواع آسیب‌های اجتماعی رنجور بوده و آمار معلولان در این کشور زیادتر از جاهای دیگر است. از طرف دیگر خدمات‌رسانی به آنان ضعیف است؛ زیرا تشکل‌های مردمی و نیز فرهنگ معلولیتی در این کشور از ضعف‌های اساسی برخورداراند. همچنین منابع و گزارش درباره وضعیت معلولان افغانستان هم اندک است. کتاب حاضر از معدود منابعی است که اطلاعات و تحلیل‌های سودمند درباره معلولان افغانستان به دست می‌شود. نویسنده خود سال‌ها بلکه دهه‌ها در خدمت معلولان بوده و از تجارب و اطلاعات فردی استفاده کرده که خودش علاوه بر معلولیت، بنیان‌گذار یکی از NGOهای خدمات رسانی معلولیت در افغانستان است. عبدالعلی بارکزی که بر اساس اطلاعات او این اثر تألیف شده از شخصیت‌های دارای معلولیت و خدمتگزار جامعه هدف در افغانستان است.
این کتاب شامل این مباحث است: مقدمه‌های استاد بارکزی و دکتر احمد علّت و سید محسنی سادات کیائی؛ شعری از بارکزی با عنوان آهنگ زندگی. سپس زندگی‌نامه آقای بارکزی و فعالیت‌هایش را از آغاز معلولیت در ایان و سپرده شدن به آسایشگاه تا مهاجرت و بازگشت به افغانستان و تأسیس تشکل بزرگی در هرات برای معلولان را به تفصیل شرح داده و در پایان هم چندعکس و سند آورده است.
*.م.ن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *