معلولان در مسیر صعب‌العبور مطالبات!

معلولان در مسیر صعب‌العبور مطالبات!

پرستو رفیعی

سال‌هاست که دیگر انگشت اتهام به سوی افراد دارای معلولیت نشانه نمی‌رود وآنها به‌عنوان یک شهروند معمولی در جامعه پذیرفته شده‌اند. ذهنیت های زشت و ظالمانه‌ای همچون دمیده شدن روح شیاطین در بدن معلولین سالیان درازی است که از جامعه رخت بسته و کمتر کسی به آن اعتقاد دارد. امروزه حقوق جمعیت 600 میلیونی معلولان در سراسر جهان مورد توجه افکار عمومی و دولت‌ها قرار گرفته و در گوشه و کنار جهان برای احقاق حق بزرگ‌ترین اقلیت غیرسیاسی جهان تلاش می‌شود.
در این راستا سازمان‌های حمایتی و مراکز مردم نهاد تلاش می‌کنند همان‌طور که خواست عمومی افراد دارای معلولیت، رفع تبعیض، حضور مؤثر در جامعه و ایجاد شرایط برابر برای تحصیل و دستیابی به شغل مناسب در جامعه است، شرایطی را فراهم کنند تا استعداد‌های این گروه از جامعه به منصه ظهور برسد و آنها بتوانند یک زندگی مستقل همراه با منزلت اجتماعی و مشارکت اجتماعی را تجربه کنند.
علی همت محمود‌نژاد، مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان کشور معتقد است، مشارکت افراد دارای معلولیت در اجتماع همپای سایر افراد جامعه، می‌تواند فرصتی برای رفع تبعیض و برخورداری از حقوق برابر باشد. وی در گفت‌و‌گو با «ایران» با بیان اینکه اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت می‌تواند گامی مثبت در جهت تحقق حقوق این افراد باشد می‌گوید: جامعه معلولان با وجود مشکلات متعدد همواره ثابت کرده‌اند که می‌توانند در جامعه حضور داشته باشند و موفقیت‌های چشمگیری را به تصویر بکشند البته به شرط آنکه بستر لازم فراهم شود و آنها مورد حمایت قرار بگیرند.
او با اشاره به برخی از حقوق این گروه از جامعه که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد عنوان می‌کند: کمک به آموزش افراد دارای معلولیت، توجه بیشتر به بیمه توانبخشی، اشتغال، رفاه و اقتصاد این قشر از جامعه باعث می‌شود آنها از منزلت اجتماعی مناسب برخوردار شوند.
به گفته مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولین کشور، اگر همه این موارد نه به‌عنوان هزینه بلکه به‌عنوان سرمایه بلند مدت مورد توجه مسئولان قرار گیرد خواهیم توانست از ظرفیت افراد دارای معلولیت به رگه‌های مختلف جامعه تزریق کنیم. همان طور که در دنیا هم برنامه‌های متعدد ومنسجمی برای توانمند‌سازی این قشر از جامعه وجود دارد. از میان این برنامه‌های مؤثر می‌توان به برنامه‌های کشاورزی و تولید برای مبتلایان به سندروم دان اشاره کرد. محمودنژاد تأکید می‌کند: در کشور ما بیش از 3 میلیون فرد دارای معلولیت وجود دارد و متأسفانه بر اثر حوادث طبیعی و غیرطبیعی مانند حوادث جاده‌ای روزانه 110 نفر به تعداد این جمعیت افزوده می‌شود.
از این‌رو شناسایی همه افراد این گروه و آگاهی از تعداد آنها که به‌عنوان بزرگترین اقلیت غیرمذهبی و غیر سیاسی جامعه شناخته می‌شوند و تشخیص نیازهای آنها و همچنین برنامه‌ریزی دقیق برای رسیدگی به مشکلات آنها می‌تواند گامی به جلو برای جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌های ملی کشور باشد.
توانمند‌سازی، نخستین گام برای حمایت از معلولان
اهمیت توانمند‌سازی افراد دارای معلولیت برای حضور آنها در جامعه بر کسی پوشیده نیست. فردی که با وجود برخی کم توانی‌ها و ناتوانی‌ها تلاش می‌کند با توانمند‌سازی خود در کنار سایر افراد جامعه خویش قرار گیرد و در حوزه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی ایفای نقش کند سزاوار حمایت است.
محمدرضا شهبازی، مدیر دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی نیز بر این باور است که باید برای توانمند‌سازی این گروه از جامعه گام‌های مؤثری برداشت.
او در این باره به «ایران» می‌گوید: مناسب‌سازی محل زندگی افراد دارای معلولیت یکی از اصولی‌ترین و مهم‌ترین گام‌هایی است که باید در راستای توانمندی‌سازی این قشر از جامعه برداشته شود. اهمیت این موضوع به این دلیل است که ابتدا فرد معلول باید بتواند در محل زندگی خود استقلال داشته باشد و به تنهایی بسیاری از امور مربوط به خود را انجام دهد. همچنین او برای خروج از منزل و ورود به جامعه نباید وابسته به کمک اطرافیان باشد.
او ادامه می‌دهد: خوشبختانه در سال گذشته توانسته‌ایم فضای زندگی حدود 18000 نفر از معلولین را مناسب‌سازی کنیم. این اقدام در ورود افراد به جامعه بسیار مؤثر بوده است. برای مثال فرد دارای معلولیتی که در طبقه سوم زندگی می‌کرد و به‌دلیل وجود پله نمی‌توانست از خانه خارج شود هم‌اکنون براحتی و با کمترین وابستگی می‌تواند وارد جامعه شود. به گفته شهبازی دومین بخش از برنامه‌های حمایتی در جهت توانمند‌سازی افراد دارای معلولیت به حمایت‌های اقتصادی و مالی باز می‌گردد. او در این باره می‌گوید: توانمندسازی را می‌توان اشتغال و استقلال مالی هم معنا کرد. سازمان بهزیستی در این زمینه اقدامات متعددی انجام داده که از میان آن‌ها می توان به افزایش 2.5برابری مستمری این قشر از جامعه در سال‌جاری اشاره کرد. همچنین افزایش مستمری افراد مبتلا به ضایعه نخاعی که تا آذر ماه به طور میانگین ماهانه 200 هزار تومان دریافت می‌کردند به مبلغ 554 هزارتومان یکی دیگر از اقداماتی است که در راستای توانمند‌سازی افراد دارای معلولیت صورت گرفته است.
اشتغال، مسیر ورود به جامعه
اما برکسی پوشیده نیست که با و جود کمک‌های همه جانبه سازمان‌ها و نهادهای حمایتی مانند بهزیستی بازهم گذران زندگی با چنین مستمری‌هایی به سختی صورت می‌گیرد. در حقیقت یک فرد دارای معلولیت باید شغلی داشته باشد تا بتواند مانند سایر افراد در جامعه حضور یافته، مشکلات مالی و هزینه‌های زندگی خود را تأمین کند.
حقیقت این است که تغییر دیدگاه جامعه نسبت به افراد دارای معلولیت باعث شده بسیاری از آنها قدم از خانه‌ها بیرون گذاشته و با ورود به مراکز علمی و دانشگاه‌ها رتبه‌های برجسته‌ای را کسب کنند. کم نیستند دانشجویانی که معلولیت مانع راه آنها نشده و توانسته‌اند در میدان رقابت گوی سبقت را از بسیاری از دانشجویان عادی بربایند و علاوه بر کسب رتبه‌های یک و دو رقمی درآزمون کنکور به‌عنوان دانشجویان برجسته هر ترم هم پذیرفته شوند. اما همین نخبگان تلاشگر در ورودی بازار کار با سدی محکم مواجه شده و بالاجبار به خانه باز می‌گردند. در چنین شرایطی حضور سازمان‌های حمایتی و مردم نهاد برای ایجاد شرایط مناسب بشدت احساس می‌شود.

بـــــرش
نیاز شهروندان معلول: عدالت در رفاه اجتماعی، مساوات در فرصت‌های برابر

سهیل معینی
مدیرعامل
انجمن باور
مدیر عامل انجمن باور در پاسخ به این سؤال که معلولان چه مشکلاتی دارند؟ به «ایران» می‌گوید: این پرسش، پرسش محوری بسیاری از رسانه‌ها از فعالان حقوق مدنی شهروندان معلول و مسئولان تشکل‌های غیردولتی این شهروندان است. در یک نگاه کلی دو سرفصل را می‌توان در تشریح مشکلات چندلایه شهروندان معلول ذکر کرد.
دو سرفصلی که وجه مشترک آنها دسترسی به عدالت است. نخست عدالت در رفاه اجتماعی و دوم عدالت در دسترسی به فرصت‌های برابر رشد. در بعد نخست عمده مشکلات شهروندان معلول به‌دلیل قرارگرفتن اکثریت آنان در گروه‌های پایین دست جامعه از جمله مشکلات عمومی شهروندان این گروه‌های اجتماعی است. نرخ بالای بیکاری و به‌دنبال آن نبود درآمد و اتکای این افراد به مستمری‌ها و کمک‌های اجتماعی که هیچگاه تناسبی با سطح عمومی هزینه‌ها و تورم نداشته، در نهایت موجب شده است اکثریت مددجویان سازمان بهزیستی به‌عنوان اصلی‌ترین سازمان حمایتگر اجتماعی از افراد معلول، زیر خط فقر زندگی کنند. عدم دسترسی به خدمات درمانی مناسب و مهمتر از آن عدم پوشش خدمات توانبخشی مورد نیاز افراد معلول توسط بیمه‌ها مشکل عمده دیگر افراد معلول است.
فقر و پیامدهای آن دامنگیر سایر نیازهای اجتماعی افراد معلول نیز می‌شود. عدم دسترسی به امکانات فرهنگی و ورزشی که بیش از پیش برخورداری از آنها نیازمند درآمد است، محرومیت از سفر و امکانات تفریحی جلوه دیگر این محرومیت‌هاست. در این میان زنان و کودکان معلول همچنان متحمل محرومیت‌های مضاعف. اما بعد دوم نیازهای شهروندان معلول که اتفاقاً بیشتر مورد توجه فعالان حقوق مدنی این افراد و تشکل‌های نماینده صدای شهروندان معلول است، عدم عدالت در برخورداری از فرصت‌های برابر رشد است. شهروندان معلول نیاز به حمایت ویژه ندارند اگر فرصت‌های اجتماعی فراروی آنها با شهروندان دیگر برابر باشد.
چگونه می‌توان از برابری فرصت‌های رشد و تعالی اجتماعی برای شهروندان معلول سخن گفت در جایی که مهم‌ترین شرط دسترسی به فرصت‌های برابر مشارکت اجتماعی یعنی دسترس‌پذیری به محیط‌های فیزیکی فعالیت مانند معابر و اماکن عمومی برای این افراد حاصل نیست. عدم فرصت‌های برابر در استخدام، در مورد مراکز آموزشی اعم از نظام آموزشی و عالی، در غیبت پشتیبانی‌های لازم برای استفاده این افراد از امکانات آموزشی، عدم دسترسی برابر به منابع اطلاعاتی بویژه برای نابینایان و ناشنوایان، عدم فرصت‌های برابر در احراز پست‌ها و سمت‌های کارشناسی همگی مبین یک واقعیت تلخ اما اثرگذار در برابر شهروندان معلول است. آنچه محور درخواست‌های اجتماعی افراد معلول است فقط یک حق پایه‌ای حقوق انسانی و شهروندی است. به ما فرصت‌های برابر رشد دهید تا توانمندی‌های خود را به منصه ظهور برسانیم و علاوه‌ بر رهایی خود از چرخه فقر و محرومیت، شهروندانی مؤثر در توسعه جامعه خویش باشیم.

منبع: روزنامه ایران، 25 دی 1398

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *