جدال بهزیستی و معلولان بر سر تحصیل رایگان در واحدهای بین‌المللی پایان یافت؟

جدال بهزیستی و معلولان بر سر تحصیل رایگان در واحدهای بین‌المللی پایان یافت؟

هیات عمومی دیوان عدالت اداری در پاسخ به شکایت یک معلول تحت پوشش بهزیستی از این نهاد به دلیل تقبل نکردن هزینه‌های تحصیل وی در دانشگاه، رأیی صادر کرد که همه مددجویان بهزیستی را دربر می‌گیرد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دیوان عدالت اداری در پی طرح شکایت شاکی خصوصی از سازمان بهزیستی کشور با خواسته ابطال دستورالعمل معاون پشتیبانی و منابع انسانی بهزیستی استان تهران درباره عدم تعهد این سازمان به پرداخت شهریه دانشجویان تحت پوشش بهزیستی که در واحدهای بین‌المللی داخلی یا خارجی دانشگاه‌های دولتی یا غیردولتی به تحصیل مشغول هستند، هیات عمومی دیوان عدالت اداری در این مورد وارد بحث و بررسی شد.
در بخشنامه معاون پشتیبانی و منابع انسانی سازمان بهزیستی استان تهران خطاب به روسای ادارات بهزیستی چنین آمده است: «احتراما به استحضار می‌رساند در خصوص تسهیلات امور دانشجویی مددجویان تحت پوشش، سازمان بهزیستی هیچ‌گونه تعهدی نسبت به پرداخت شهریه دانشجویانی که در واحدهای بین‌المللی داخلی یا خارجی دانشگاه‌های دولتی یا غیردولتی مشغول به تحصیل هستند ندارد. لذا خواهشمند است دستور فرمایید تا به نحو مطلوب اطلاع‌رسانی لازم صورت پذیرد تا مددجویان واجد شرایط بدون هیچ‌گونه مشکلی امکان بهره‌مندی از تسهیلات امور دانشجویی مطابق با بخشنامه‌های ابلاغی را داشته باشند.
بر اساس این گزارش، شاکی که از مددجویان سازمان بهزیستی است، در شکایت خود از بخشنامه یادشده چنین نوشته است: «اینجانب در سال ۱۳۹۶ در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر (پردیس بین‌الملل) پذیرفته شدم و به علت معلولیت جسمی دارای پرونده در بهزیستی استان تهران هستم. قانون جامع حمایت از معلولان مصوب سال ۱۳۸۳ در ماده ۸ و قانون حمایت از معلولان مصوب ۱۳۹۷ در ماده ۹ به صراحت تحصیل رایگان معلولان تحت پوشش بهزیستی را در مقاطع مختلف و سنین مختلف تاکید کرده اما بهزیستی استان تهران طی دستورالعمل شماره ۲۷۴؍۹۷۲۶؍۷۱۷ در ۲۰ شهریور سال ۹۶ که به امضای معاون پشتیبانی و منابع انسانی آن اداره رسیده، مانع از اجرای کامل قوانین فوق شده و با آنها در تضاد است. بنابراین درخواست ابطال دستورالعمل یاد شده را دارم و نیز الزام آن سازمان به پرداخت شهریه دانشگاه اینجانب را خواستارم».
هیات عمومی دیوان عدالت اداری پس از تبادل لایحه با سازمان بهزیستی کشور و دریافت پاسخ این سازمان، تشکیل جلسه داد و پس از بحث و بررسی در این مورد به شرح زیر مبادرت به صدور رای کرد:
«به موجب ماده ۹ قانون حمایت از حقوق معلولان مقرر شده است افراد دارای معلولیت نیازمند واجد شرایط می‌توانند با معرفی سازمان بهزیستی از آموزش عالی رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه‌های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مراکز آموزش عالی غیردولتی بهره‌مند شوند و پرداخت شهریه حسب قسمت اخیر ماده مذکور از محل ردیف مربوطه در بودجه سنواتی تامین می‌شود. عبارات مقرر در ماده ۹ قانون مذکور، واحدهای بین‌المللی داخل یا خارجی دانشگاه‌های دولتی یا غیردولتی را نیز دربر می‌گیرد. بر این اساس، مستثنا کردن این واحدها از شمول حکم مقرر در ماده ۹ به موجب بخشنامه مورد اعتراض و در نتیجه محروم کردن معلولان از امتیاز موضوع این ماده خلاف قانون است و دستورالعمل مورد اعتراض از این حیث ابطال می‌شود.»

منبع: همشهری آنلاین، 11 دی 1398

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *