مراسم شب توان یاب به مناسبت روز جهانی معلولان

print

شب توان‌یاب در مجتمع رعد

به مناسبت فرارسیدن سوم دسامبر برابر ۱۲ آذر، روز جهانی افراد دارای معلولیت شبی از شب‌های بخارا به “شب توان‌یاب” اختصاص یافته است این مراسم روز سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ از ساعت ۱۷ در سالن همایش مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی مجتمع رعد؛ در اقدامی مشترک و فرهنگی بین مؤسسه فرهنگی هنری بخارا و مجتمع رعد، ویژه مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان در سالن همایش این مجتمع برگزار می‌شود. مجتمع رعد که از سال ۱۳۶۳ توسط مهندس احمد میرزاخانی پدر زنده‌یاد مریم میرزاخانی نابغه ریاضیات جهان بنیانگذاری شد، علاوه بر ارایه آموزش‌های علمی و مهارتی، خدماتِ توانبخشی، مشاوره روانشناسی، مددکاری، تحصیلات دانشگاهی و اشتغال را به صورت کاملاً رایگان ارایه می‌دهد. در مراسم امسال پیام دبیرکل سازمان ملل و دبیر کل سازمان یونسکو که به همین مناسبت منتشر و توسط مسؤولان این دو نهاد بین‌المللی قرائت می‌شود، چند تن از شخصیت‌های علمی و فرهنگی همچون: دکتر محمود علیمحمدی، دکتر مریم رسولیان، سید مجید میرخانی، سید احمد محیط طباطبایی، بهرام پروین‌گنابادی، علی دهباشی و ترانه میلادی دیدگاه‌های خود را در زمینه موضوع معلولیت و توانایی‌های افراد دارای معلولیت، مطرح خواهند کرد.
منبع: سایت مجتمع رعد، ۳ آذر ۱۳۹۸

دبیرکل سازمان متحد:
با تأمین حقوق افراد دارای معلولیت به تعهد محوری نزدیک می‌شویم
همزمان با ۱۲ آذر، روز جهانی افراد دارای معلولیت آنتونیو‌گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد با صدور پیامی ضمن یادآوری اهمیت این مناسبت بین‌المللی، برکارهای باقی مانده برای ساختن جهانی فراگیر برای همگان تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی مجتمع رعد؛ مراسم گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت که با حضور جمعی از کار‌آموزان، هنرجویان، دانشجویان، نیکوکاران، کارکنان و دیگر میهمانان در سالن همایش خیریه رعد برگزار شد و در قسمتی از این مراسم محمد رجایی مقدم معاون مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد که برای قرائت پیام دبیرکل در مراسم حضور داشت ضمن تبریک این مناسبت به جامعه افراد دارای معلولیت، افزود: در پیام دبیرکل آمده است، هنگامی که حقوق افراد دارای معلویت را تأمین می‌کنیم به دستیابی ” تعهد محوری” نزدیک‌تر می‌شویم، یعنی کسی نادیده انگاشته نمی‌شود.
وی افزود: دبیرکل یادآوری کرده است، برای نخستین بار شورای امنیت اولین قطعنامه خود را در حمایت از افراد دارای معلویت در مخاصمات مسلحانه را به تصویب رساند و مصمم هستیم الگوی راهبری این امر باشیم.
رجایی مقدم گفت: دبیرکل درپایان پیامش آورده است، در این روز بین‌المللی، اینجانب بار دیگر برتعهد سازمان ملل متحد به همکاری با افراد دارای معلولیت برای ساختن آینده‌ای پایدار، فراگیر و قابل تغییر تأکید می‌کنم، آینده‌ای که درهمگان اعم از زنان، مردان، دختران و پسران دارای معلولیت به توانایی‌های بالقوه خود پی ببرند.

مدیر کل یونسکو:
ما دور هم جمع شدیم تا حق برابر و مشارکت توان‌یابان را ترویج کنیم
همزمان با روزجهانی افراد دارای معلولیت اودری آزوله مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) با صدور پیامی بر حق برابری و مشارکت پر معنی توان‌یابان در زندگی جوامع‌مان تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی مجتمع رعد؛ در مراسم گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت که با حضور جمعی از میهمانان و کار‌آموزان برگزار شد، تیوا کامران مدیر بخش ارتباطات و اطلاعات دفتر منطقه‌ای یونسکو با اشاره به پیام مدیرکل یونسکو،گفت: در این پیام آمده است، امروزه بیش از یک میلیارد نفر که تقریباً ۱۵ درصد جمعیت جهان است با نوعی ازمعلولیت زندگی می‌کنند، کماکان بسیاری از این افراد قربانی اشکال متعددی از تبعیض، انزوا، خشونت و تعدی هستند. همچنین به دلیل برخی تعصبات، نابرابری‌ها همچنان وجود دارند به عنوان مثال در بازار کار این امر نشان می‌دهد که چرا میزان اشتغال در بین توان‌یابان مرد ۵۳ درصد و توان‌یابان زن ۲۰ درصد نسبت به مردان بدون معلولیت ۶۵ درصد و زنان بدون معلولیت ۳۰ درصد پایین‌تر است. بنابراین احتمال مواجه شدن توان یابان با شرایط سخت اقتصادی بیشتر است در حالی که آنان بعضی اوقات مجبور هستند، هزینه‌های بالاتری برای درمان متحمل شوند.
وی با یاوآوری نقش انجمن ها، افزود: مدیرکل در پیام خود آورده است؛ هر ساله وجدان‌ها بیدارتر و ذهنیت‌ها در حال تغییر کردن است و این نتیجه فعالیت تحسین برانگیز انجمن‌هایی است که تلاش‌های خستگی ناپذیرشان باید مورد تشویق و حمایت قرا رگیرد، این تغییر بسیج جامعه بین الملل در اثر تصویب کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت است که در مقدمه آن بر جهان شمولی ،تقسیم‌ناپذیری، وابستگی و ارتباط متقابل همه حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین تأکید می‌کند و این آرمانی است که به عنوان قطب نمای ما عمل می کند.
کامران با اشاره بر ضرورت توجه به همگان، گفت: در قسمت پایانی مدیرکل یونسکو آمده است، موضوعی که برای امسال انتخاب شده ” هیچ کس را جای نگذاریم” است که نشان دهنده نقش توان‌یابان و منعکس‌کننده تعهدی است که در قلب برنامه‌ها قرار دارد، این هدف تنها با همت و ابتکار تعداد زیادی از شرکا تحقق خواهد یافت و یونسکو نقش کامل خود را در این زمینه ایفا می‌کند.
منبع: سایت مجتمع رعد، ۱۲ آذر ۱۳۹۸

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *