اراده‌ ای برای فعل خواستن

خرم آباد – ایرنا – معلولین انسانهایی مثل سایر افراد جامعه با کمی تفاوت از نظر جسمی هستند که باید به آنها فرصت داد و آنها را باور کرد زیرا که نخبگانی در جامعه معلولین وجود دارد که نسبت به افراد سالم بسیار توانمند تر هستند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، “احمد بابایی” ۲۱ ساله اهل دلفان لرستان یکی از این افراد است که ثابت کرده ، معلولیت نه تنها خللی در جریان زندگی وی ایحاد نکرده بلکه به موفقیت های چشمگیر در عرصه ورزش دست یافته است.
او از معلولانی است که با اراده خود فعل خواستن را معنی کرده و نه تنها معلولیت مشکلاتی را برای زندگی عادی او ایجاد نکرده بلکه او معلولیت را به عاملی برای شکوفایی ظرفیت ها ،استعدادها و توانایی های نهفته خود تبدیل کرده و به افتخارات و سربلندی های بزرگی دست یافته است.
احمد بابایی؛ ساکن شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان، جوان معلولی است که بصورت مادرزادی از دو پا و دست چپ دچار معلولیت است.
او می گوید: گرچه این معلولیت برای من سخت بود اماهیچ وقت نگذاشتم این معلولیت عامل ناتوانی من باشد.
مادر احمد می گوید: احمد به ورزش خیلی علاقه دارد و فوتسال بازی می کند و مربیان همیشه از توانمندی احمد در فوتسال تعریف می کردند.
خانم حرم بانو علی یاری افزود: تلاش فراوانی شد تا احمد را به عضویت تیم فوتسال معلولان استان لرستان در آوریم اما با بی مهری و با بهانه اینکه دو پای او قطع است نتوانستیم استعدادهایش را در استان ثابت کنیم.
وی بیان کرد: به سفارش یکی از اقوام احمد را به استان قم بردیم که پس از انجام تست های ورزشی به ما گفتند که احمد استعداد بالایی در دو ومیدانی دارد.
وی همچنین گفت: با انجام تمرینات ورزشی احمد به عنوان نماینده استان قم به مسابقات دو ومیدانی کشوری معلولان کشور اعزام شد که یک مقام اولی و یک مقام دوم کشوری را به دست آورد.
احمد بابایی استعداد فوق العاده ای نیز در فوتسال و اجرای حرکات پا به توپ دارد.
حالا احمد این روزها خود را در شهر نورآباد دلفان برای مسابقات دو ومیدانی معلولین کشور آماده می کند تا به مسابقات پارالمپیک راه یابد.
احمد بابایی با وجود تبحر در رشته فوتسال و درخشش در مسابقات دو ومیدانی، اما از لحاظ مالی در مضیقه است.
خانواده احمد توان خرید پروتز اندام های معلول و کفش های مخصوص را ندارند.
احمد الگویی برای جوانان امروزی است که با تجسم اراده فعل خواستن را معنا کرده است.
او ثابت کرده که با وجود معلولیت، محدودیت را بی معنی کرده است و اثبات کرد که معلولیت، محدودیت نیست لذا بایستی مورد حمایت قرار گیرد.
مدیرکل بهزیستی لرستان گفت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور هستند که سهم استان از این تعداد ۵۲ هزار نفر است.
فاطمه زهرا توکلی افزود: لرستان از نظر شیوع معلولیت جز ۱۰ استان اول کشور است و در برخی موارد همانند معلولیت های جسمی و حرکتی جز استان های با شیوع بالا محسوب می شود.
وی گفت: یکی از علت های بروز معلولیت ها موارد ژنتیکی و مادرزادی است که نقش ازدواج های فامیلی در بروز اینگونه موارد بسیار موثر است.
توکلی با اشاره به وجود خانواده های چند معلولی در لرستان اظهار داشت: اکنون تعداد هزار و ۲۰۰ خانواده استان دارای چند معلول و کم توان هستند و در یک مورد نیز خانواده ای با پنج معلول شناسایی شده است.
مدیرکل بهزیستی لرستان ادامه داد: ارائه خدمات آموزشی، آگاه سازی، اجرای طرح های غربالگری و ارجاع برای انجام آزمایش های ژنتیک ویژه افرادی که در معرض ابتلا به معلولیت های ژنتیکی هستند از جمله برنامه های بهزیستی در راستای کنترل و کاهش کم توانی ها است.
توکلی با اشاره به برخی غربالگری ها از بدو تولد گفت: سال گذشته حدود ۹۴ درصد نوزادان متولد شده از نظر شنوایی غربالگری و مواردی از آنان نیز برای طی مراحل درمانی و کاشت حلزون به مراکز ویژه معرفی شدند.
مدیرکل بهزیستی لرستان با تاکید بر موضوع آگاه سازی عمومی از طریق برنامه های کارشناسی گفت: علاوه بر معلولیت های حاصل از مسائل ژنتیکی، اکنون حدود ۹۰۰ بیمار ضایعه نخاعی ناشی از حادثه رانندگی در استان وجود دارد.

منبع: ایرنا، ۱۱ آذر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *