مرکزی در خدمت معلولان/ از مراقبت تا آموزش

مرکزی در خدمت معلولان/ از مراقبت تا آموزش

موسسه خیریه نرجس یکی از مراکز موفق در ارائه خدمات به معلولان است که نه تنها در شیراز بلکه در سطح کشور نیز شناخته شده است.

مرکزی در خدمت معلولان/ از مراقبت تا آموزش
به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، سوم دسامبر مصادف با ۱۲ آذر از سال ۱۹۹۲ و از سوی مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان روز جهانی معلولین نامگذاری شده است.
آنچه معلول در جامعه بیش از پیش به آن نیاز دارد، ترویج یک فرهنگ عمومی و مطلوب در مورد حضور معلول در عرصه‌های مختلف جامعه است. لازم است تا مردم عادی به این درک برسند که معلولیت لزوما محدودیت ایجاد نمی‌کند و از تردد در مناطق شهری تا اماکن عمومی، مشاغل و … معلول باید همچون سایر شهروندان عادی حضور داشته باشند.

خواستن و توانستن
به تعبیر سازمان بهداشت جهانی، می توان از معلولان به عنوان بزرگترین اقلیت جهان یاد کرد. اقلیتی که علیرغم وجود مشکلات حرکتی یا ذهنی با اراده بزرگ خود مبنی بر خواستن و توانستن را در عرصه‌های مختلف خود به نمایش می‌گذارند. بر اساس آمار به دست آمده تقریبا ۱۰ درصد افراد یک جامعه را معلولان تشکیل می‌دهند که ۵۶۰ میلیون نفر از آنها یعنی حدود ۸۰ درصد از جمعیت معلولان در کشورهای جهان سوم سکونت دارند. در کشور ما نیز بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار معلول وجود دارد که به خدماتی همچون درمان، توانبخشی، آموزش و حمایت مالی نیاز دارند.

مرکزی در خدمت معلولان
مدیرعامل موسسه خیریه نرجس شیراز با تاکید بر اهمیت توجه به معلولان در جامعه به خبرنگار فارس می‌گوید: بیش از ۲۰۰ کودک معلول و بی سرپرست دختر و پسر در سنین کمتر و بیشتر از ۱۴ سال در مؤسسه خیریه مردمی نرجس شیراز مورد نگهداری و توان یابی قرار می‌گیرند.
هدایت بهاء الدینی ادامه می‌دهد: خوشبختانه به گفته بسیاری از مسئولان و مقامات رسمی کشور، استان و خانواده توان خواهان در این مرکز خیریه شایسته‌ترین خدمات و در حد استانداردهای ملی و جهانی به معلولان ارائه می‌شود.
وی با اشاره به هزینه‌های بالای نگهداری از معلولان عنوان می‌کند: به طور متوسط هزینه ماهانه نگهداری از یک معلول حدود ۴ میلیون تومان است که سازمان بهزیستی تنها از عهده پرداخت حدود ۷۵۰ هزار تومان از این هزینه بر می‌آید.
مدیر عامل این موسسه می‌افزاید: باقیمانده این هزینه باید از سوی خانواده معلول و یا مردمان نیکوکاری تامین شود که از مراکزی همچون نرگس شیراز حمایت دلسوزانه به عمل می‌آورند.
بهاء الدینی تاکید می‌کند: متاسفانه خانواده افراد معلول اغلب، تنها قادر به تامین ۱۵ درصد از هزینه‌های فرزند خود هستند و به حمایت جدی برای نگهداری از فرزندانشان نیاز دارند و این شرایط برای خانواده‌هایی که بیش از یک معلول دارند به مراتب سخت‌تر می‌شود.
وی با توصیف شرایط نگهداری و رسیدگی به معلولان در موسسه نرجس عنوان می‌کند: در این مرکز تنها به مسائل مراقبتی، نگهداری و درمانی توان خواهان اکتفا نمی‌شود، بلکه امکانات فرهنگی، ورزشی، آموزشی و تفریحی برای آنها نیز فراهم شده است.
بهاء ‌الدینی ادامه می‌دهد: تامین هزینه این امکانات همواره با نیت خیر نیکوکاران در سطح استان و کشور امکان پذیر شده است و ما را به احداث ساختمان دیگری در شهر صدرا برای ارائه این خدمات به معلولان امیدوار و دلگرم کرد.
مدیر عامل موسسه نرجس شیراز افزود: مرکز شماره ۲ نرجس در شهر صدرا تا کنون پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی داشته و برای تکمیل به حمایت خیران نیاز دارد.
گفتنی است، مدیر عامل موسسه خیریه نرجس شیراز در سال ۹۷ به عنوان مدیر شایسته ملی انتخاب شد و موفق به اخذ گواهینامه نام نیک برند به دلیل ارائه خدمات مطلوب به معلولان شد.

منبع: فارس، ۱۱ آذر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *