پخش مستند «شهر زیبای من»/ تصویری از اشتغال معلولان

print

پخش مستند «شهر زیبای من»/ تصویری از اشتغال معلولان

«شهر زیبای من» به کارگردانی الهام آقالری به مناسبت روز جهانی معلولین از شبکه مستند پخش می‌شود.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس، آقالری در این مستند زندگی جوانی ۳۷ ساله را روایت می‌کند که به دلیل عقب ماندگی خفیف ذهنی نمی‌تواند شغل مناسبی داشته باشد و در تلاش است تا سازمان نظام وظیفه را به جهت نرفتن به سربازی متقاعد کند، حال او با چالشهای فراوانی در این مسیر روبروست.
وی درباره این مستند به فارس گفت: بررسی وضعیت افراد کم توان ذهنی همیشه یکی از دغدغه‌های من بوده و برایم اهمیت داشته است چون آنها افراد مظلومی هستند که نمی‌توانند از خود دفاع کنند، ضمن اینکه هرچند ما فکر می‌کنیم آنها خشونت زیادی دارند ولی افراد بسیار مطیع هستند، ظلم می‌بینند و هیچ ابزار دفاعی ندارند‌.
این کارگردان افزود: تمرکزم در «شهر زیبای من» روی اشتغال افراد کم‌توان ذهنی بود چون در قانون آمده است که باید از معلولان حمایت شغلی شود اما در استان قزوین و خیلی از شهرهای دیگر تعریفشان از معلولیت این است که این افراد از ناحیه دست، پا، چشم و … دچار مشکل باشند یا ضایعه نخاعی داشته باشند! گویا در زمان تصویب قانون حمایت از معلولان، افراد کم‌توان ذهنی ناخودآگاه حذف شدند و هیچکس این افراد را به عنوان کسانی که می‌‌توانند منبع درآمد داشته باشند، نپذیرفت.
وی ادامه داد: در صورتی که کم‌توانی ذهنی انواع مختلف دارد، برای مثال سوژه ما کم‌توانی ذهنی خفیف دارد، به طوری که هر کسی فیلم را دیده متعجب شده و گفته مگر او کم‌توان ذهنی بوده است؟ اما چون تمام افراد جامعه او را به عنوان یک «عقب‌مانده ذهنی» می‌شناسند، این تصور را دارند که می‌توانند از او بیگاری بکشند و او با روزی ۵ هزار تومان کار می‌کند در حالی که او یک شغل یدی سخت دارد، حتی از یک کارگر ساده هم کمتر حقوق می‌گیرد و قانون حمایت از معلولان هیچ کجا به یاری او نمی‌آید.
«شهر زیبای من» به تهیه‌کنندگی عطا پناهی در خانه مستند انقلاب اسلامی تولید شده و علاوه بر برگزیده شدن در جشنواره‌های «سلامت»، «مهر سلامت» اصفهان ، کاندیدایی جشنواره های فیلم کوتاه تهران، بهترین فیلم در یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران، بهترین کارگردانی در یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران، بهترین صدابرداری در یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران را نیز در کارنامه دارد.
این مستند دوشنبه ۱۱ اذر ساعت ۲۰:۳۰، سه شنبه ۱۲ اذر ساعت ۲ بامداد و ۹:۳۰ از شبکه مستند پخش می شود.

منبع: فارس، ۱۱ آذر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *