نشست پیگیری مطالبات عدالت خواهانه مردمی

print

نشست پیگیری مطالبات عدالت خواهانه مردمی

دفتر فرهنگ معلولین

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران (دفتر قم) درصدد است سلسله نشست‌هایی در زمینه‌ آسیب‌های اجتماعی با عنوان «پیگیری مطالبات عدالت خواهانه مردمی» برگزار کند.
نخستین نشست روز پنجشنبه ۶ آبان‌ماه ۱۳۹۸ در محل دفتر قم کمیسیون ساعت ۴ تا ۶ بعدازظهر برگزار گردید.
سخنران این جلسه دکتر حبیب الله مسعودی فرید معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کل کشور بود. مدعوین و حضار عبارت بودند از:
محمدحسن ضیایی دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران؛ محمد نوری مدیرعامل دفتر فرهنگ معلولین؛ علی نوری مدیر انتشارات توانمندان؛ هادی کریمی اصل رئیس اداره کل بهزیستی استان قم؛ اولیایی از دفتر تبلیغات اسلامی؛ کریمی‌نیا از دفتر امور قضایی در حوزه علمیه؛ طباطبایی استاد دانشگاه در رشته حقوق؛ قاسمی از معاونت امور اجتماعی استانداری قم.
ابتدا آقای ضیایی‌فر با خیر مقدم از حضار درباره ضرورت چنین نشست‌هایی گفت: معمولاً نهادهای رسمی دولتی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در حوزه اطلاع ندارند یا کم اطلاع هستند؛ از طرف دیگر حوزویان و تشکل‌های فعال در عرصه‌های آسیب‌شناسی، اطلاع کافی از عملکرد و فعالیت‌های دولت ندارند. چنین نشست‌هایی موجب معارفه و هم شناسی می‌گردد و همه اطراف از یکدیگر آگاه شده و زمینه‌های هم اندیشی تقویت می‌شود.
سپس آقای مسعودی فرید سخنان خود را آغاز کرد. نخست درباره لزوم کارشناسی علمی و تخصصی در برخورد با آسیب‌های اجتماعی گفت و در ادامه متذکر شد که اقدامات و فعالیت‌هایی که طی چند دهه جریان داشته اگر مبتنی بر قاعده عدالت نبوده، نتیجه بخش بودن آن ضعیف است.
سپس گزارشی درباره ساختار اداری معاونت امور اجتماعی و کارنامه فعالیت‌ها و اقدامات این معاونت ارائه کرد. از بین فعالیت‌های فراوان این معاونت، موضوعات کودکان و مهدکودک‌ها، توانمندسازی خانواده و زنان، امور فرهنگی از جمله مسابقات قرآنی، شرکت در اربعین، اعتیاد و پیشگیری را مهم‌تر و درباره آنها گزارش مفصل‌تر همراه با آمار عرضه کرد.
سپس شرکت‌کنندگان هر کدام چند دقیقه درباره مطالب عرضه شده نکاتی را بیان کردند. اکثر افراد از موضع انتقادی به نقادی عملکرد این معاونت پرداختند. البته به خدمات و تلاش‌های وسیع معاونت اجتماعی و دلسوزی‌های دکتر مسعودی فرید هم اشاره کردند و از ایشان بابت اهتمام همه جانبه به مسأله آسیب‌های اجتماعی تشکر کردند. این جلسه در ساعت ۱۸ به اتمام رسید.
در پایان لازم است از مدیریت کمسیون حقوق بشر اسلامی ایران در قم تشکر کنیم. نیز از دبیر کمسیون دفتر مرکزی هم تشکر نماییم که این نشست‌های سودمند را اجرا کرده‌اند.
*.م.ن

           

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *