خدمت به ۲۱ هزار معلول در قم

خدمت به ۲۱ هزار معلول در قم

دفتر فرهنگ معلولین

خبرگزاری ایسنا در ۱۵ مهر ۹۸ گزارشی از دکتر هادی کریمی اصل سرپرست بهزیستی استان قم و ملاقات ایشان با آیت‌الله سعیدی تولیت حرم حضرت معصومه سلام الله علیه منتشر کرد. در این ملاقات، گزارشی از فعالیت‌ها و خدمات بهزیستی استان قم به معلولان و دیگر توانخواهان و کم‌توان‌ها عرضه شد.
آقای کریمی اصل چند ماه است مسئولیت اداره بهزیستی این استان را برعهده گرفته و همگان منتظر اقدامات اساسی ایشان در رفع مشکلات هستند؛ از این‌رو برای ایشان آرزوی موفقیت می‌نماییم.
امیدواریم، ایشان بتواند در دوره مسئولیت و ریاست خود، مشکلات معلولان و دیگر اعضاء خانواده بهزیستی را سامان‌دهی کند و پس از چند سال، به هنگام تحویل ریاست به دیگری، حداقل مشکلات باقیمانده از چند سال قبل را رفع کرده باشد و لبخند رضایت را به چهره توان‌خواهان بنشاند و نام خود را در تاریخ این استان به عنوان یک مدیر موفق و سرافراز ثبت نماید. لازم به یادآوری است مدیری در بهزیستی بود که پس از رفتن ایشان همه از ناتوانی و بی‌مبالاتی و فقدان دلسوزی ایشان می‌گفتند و هنوز می‌گویند. اما مطمئن هستیم دکتر کریمی می‌تواند با اتکاء بر ظرفیت‌های بی‌نظیری که در این استان هست، فضای بهزیستی را در جهت رفع مشکلات توانمند و فعال نماید. به قول قمی‌ها اول معلولیت و ناتوانی بهزیستی را درمان و سپس به سراغ دیگر بیاید. *.م.ن

ارائه خدمت به ۲۱ هزار معلول در قم
سرپرست بهزیستی استان قم از ارائه خدمت به ۲۱ هزار معلول و ناتوان از سوی اداره کل بهزیستی خبر داد و گفت: امیدواریم با کمک خیرین بتوانیم در بخش‌های مختلف بتوانیم خدمات خوب و درخور شأنی را به مددجویان ارائه کنیم.
به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله‌ علیها، هادی کریمی‌اصل، در دیدار با آیت‌الله سید محمد سعیدی، نماینده ولی فقیه در استان قم و تولیت آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) که در سالن پشت محراب شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی کرامت برگزار شد، بیان کرد: بهزیستی سازمان خدمات اجتماعی با حوزه تنوع کاری بسیار است که نیازمندان، ایتام، معلولین و افرادی را که توان زندگی مستقل را ندارند، تحت پوشش قرار می‌دهد.
وی با بیان این‌که ۲۱ هزار معلول در سامانه استان قم ثبت شده‌اند که شامل معلولان جسمی‌حرکتی، معلولان ذهنی و ناشنوایان و نابینایان می‌شود، افزود: به دنبال مناسب‌سازی بیش از پیش فضای شهری جهت آسایش معلولان هستیم که در این عرصه استان قم رتبه برتر در کشور را دارا است.
سرپرست بهزیستی استان قم ادامه داد: تعداد ۷۵۰۰ معلول داریم که در منزل نگهداری می‌شوند و سرانه‌ای از سوی دولت برای نگهداری این افراد پرداخت می‌شود که با توجه به هزینه‌های بالای نگهداری بسیار ناچیز است؛ ۱۷۰۰ نفر نیز شرایط دریافت مستمری را دارند ولی امکان پرداخت وجود ندارد.
وی با بیان این‌که ۲ هزار نفر به صورت شبانه‌روزی در مراکز توانبخشی استان قم خدمت دریافت می‌کنند، خاطرنشان کرد: برای این افراد نیز سرانه ۷۰۰ هزار تومانی به صورت ماهانه پرداخت می‌شود که در این زمینه نیز مشکلات بسیاری وجود دارد؛ چون هزینه‌ها بالا است، خانواده‌ها توان کمک ندارند و بهزیستی نیز به دلیل دولتی بودن صندوق‌های مشارکتی برای دریافت کمک‌های مردمی همچون برخی نهادها در اختیار ندارد.
وی افزود: در سال ۹۷ حدود ۳۷۰۰ تماس مرتبط با بهزیستی برقرار شد و همین طور کارشناسان به ۱۳۰۰ تماس خدمات اورژانس شامل جلوگیری از خودکشی، کودک‌آزاری، همسرآزاری و… پاسخ دادند و به ۹۰۰ نفر از جامعه هدف وام توانمندسازی و اشتغال پرداخت شد.
منبع: ایسنا، ۱۵ مهر ۱۳۹۸

خدمت به افراد کم‌توان، رسالتی اسلامی و اخلاقی است
قم – ایرنا – تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، بابیان اینکه خدمت به افراد معلول و ناتوان در جامعه امری اسلامی، انسانی و اخلاقی است، گفت: وجود این افراد در جامعه درس‌آموز است.
به گزارش روابط عمومی آستان مقدس حضرت معصومه(س)، آیت‌الله سید محمد سعیدی روز یکشنبه در دیدار سرپرست اداره کل بهزیستی قم بابیان اینکه عده‌ای همواره به این افراد معلول و ناتوان خدمت می‌کرده‌اند وعده‌ای هم به دنبال راه‌های غیرقانونی برای رهایی از وجود چنین افرادی بوده و هستند، افزود: حذف افراد ناتوان از زندگی اجتماعی هیچ‌گونه جایگاهی در اسلام ندارد و صحیح نیست.
وی افزود: وجود افراد معلول و ناتوان در کنار انسان‌ها کمک می‌کند تا هم قدر زندگی و سلامتی که خداوند به آنان عنایت کرده است را بیشتر بدانند و هم امیدوار به زندگی شوند و بتوانند درد و رنج این افراد را بهتر و بیشتر درک کنند و کمک‌حال آن‌ها باشند.
وی بیان کرد: باید فرهنگ‌سازی صورت بگیرد تا خانواده‌های بدون فرزند همان‌گونه که به دنبال گرفتن فرزند سالم از مراکز بهزیستی برای نگهداری هستند، فرزندان ضعیف و معلول را نیز برای نگهداری بپذیرند.
امام‌جمعه قم گفت: جامعه باید با رعایت جهات دینی و انسانی این افراد را بپذیرد و همان‌گونه که برای افراد سالم خدماتی در نظر گرفته می‌شود، برای این افراد نیز به‌عنوان عضوی از جامعه خدمات ارائه شود.
سعیدی خاطرنشان کرد: همان‌گونه که یک جامعه از جنسیت‌های متفاوت تشکیل‌شده، برای تعالی و پیشرفت اخلاقی نیز انسان‌های مختلف و متفاوت نیاز است.
وی گفت: انسان‌های سالم در مقابل کسانی که از سلامت برخوردار نیستند، مسئول هستند و باید سلامتی خود را قدر دانسته و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را برای رسیدگی به افراد ضعیف جامعه بپردازند.
سرپرست اداره کل بهزیستی قم نیز در این دیدار، از ارائه خدمت به ۲۱ هزار معلول و ناتوان از سوی این اداره خبر داد و گفت: امیدواریم با کمک خیرین بتوانیم در بخش‌های گوناگون خدمات خوب و در خور شانی را به مددجویان ارائه کنیم.
هادی کریمی ‌اصل خاطرنشان کرد: بهزیستی، سازمان خدمات اجتماعی با حوزه تنوع کاری بسیار است که نیازمندان، ایتام، معلولان و افرادی را که توان زندگی مستقل را ندارند، زیرپوشش قرار می‌دهد.
وی افزود: به دنبال مناسب‌سازی بیش‌ازپیش فضای شهری برای آسایش معلولان هستیم که در این عرصه استان قم رتبه برتر در کشور را دارا است.
وی گفت: تعداد هفت هزار و ۵۰۰ معلول داریم که در منزل نگهداری می‌شوند و سرانه‌ای از سوی دولت برای نگهداری این افراد پرداخت می‌شود که با توجه به هزینه‌های بالای نگهداری بسیار ناچیز است.
سرپرست اداره کل بهزیستی قم خاطرنشان کرد: همچنین یک هزار و ۷۰۰ تَن شرایط دریافت مستمری را دارند، ولی امکان پرداخت وجود ندارد
وی بابیان اینکه ۲ هزار تن به‌صورت شبانه‌روزی در مراکز توان‌بخشی استان خدمت دریافت می‌کنند، گفت: برای این افراد نیز سرانه ۷۰۰ هزارتومانی به‌صورت ماهانه پرداخت می‌شود که در این زمینه نیز مشکلات بسیاری وجود دارد.
منبع: ایرنا، ۱۴ مهر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *