اظهارنظرهای کمیته حقوق معلولان

print

اظهارنظرهای کمیته حقوق معلولان

دفتر فرهنگ معلولین

خانم لیلا علی کرمی دکترای حقوق و وکیل دادگستری در زمینه کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت اثری با مشخصات زیر منتشر کرد:
اظهارنظرهای عمومی کمیته حقوق افراد دارای معلولیت، تهران، مجد، ۱۳۹۸، ۲۴۲+ ۲۰۹ص.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۶م به منظور حمایت از حقوق معلولان و تضمین اجرای حقوق بشر در جامعه معلولان، کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت را تصویب کرد و به دولت‌ها ابلاغ نمود. این سازمان نهادی به نام کمیته حقوق افراد دارای معلولیت (CRPD) به منظور نظارت بر اجرای این کنوانسیون نیز ایجاد کردکه شامل دوازده کارشناس مستقل است.
این کمیته درباره مواد و موضوعات کنوانسیون اظهارنظرهایی داشته‌اند که در واقع توضیح آن است. تاکنون هفت اظهارنظر را در سایت رسمی همین کمیته با آدرس زیر منتشر کرده‌اند:
www.ohchr.org/EN/HRBodies/CRPD
خانم لیلا علی کرمی متن اظهانظرها را از این سایت اخذ کرده و متن انگلیسی را همراه با ترجمه فارسی آنها در یک جلد کتاب منتشر کرده است. این کتاب شامل مباحث زیر است:
متن کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در ۵۰ ماده؛ پروتکل الحاقی جمهوری اسلامی ایران به این کنوانسیون در ۱۸ ماده؛ معرفی کمیته افراد دارای معلولیت.
اظهارنظر درباره ماده ۱۲: جایگاه برابر در پیشگاه قانون؛ ماده ۹ دسترسی؛ درباره ماده ۶: زنان و دختران دارای معلولیت؛ درباره ماده ۲۴: حق آموزشی فراگیر؛ درباره ماده ۱۹: حق زندگی مستقل، درباره ماده ۵: برابری و عدم تبعیض؛ درباره مشارکت در اجرا و نظارت بر کنوانسیون.
این کتاب در واقع شرحی بر برخی مواد مهم کنوانسیون است و شامل مطالب حقوقی مهم می‌باشد. *.م.ن

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *