وحید قبادی دانا در قم

print

وحید قبادی دانا در قم

دفتر فرهنگ معلولین

گزارشی از سفر رئیس سازمان بهزیستی به قم در ۱۳ مهرماه ۱۳۹۸ در خبرگزاری حوزه علمیه درج شده است.
معلولان و تشکل‌های قم حتماً مقدم ایشان را گرامی داشته و برای ایشان در خبرگزاری آرزو می‌کنند این سفر هم مثل سفرهای گذشته ایشان به قم خوش و مبارک باشد.
سفرهای ایشان به قم و پخش خبرهای آن در رسانه‌ها، موجب شده بعضی فکر کنند معلولان قمی و NGOهای قم مهمان‌نواز نیستند و از ایشان دعوت نکرده‌اند تا دقایقی را در کنار هم باشند. بر عکس معولان قمی بسیار علاقه‌مند هستند دکتر قبادی‌دانا به مراکز آنان سری بزند اما نمی‌دانیم به چه دلیل ایشان در سفرهایش، به سراغ مراکز معلولین نرفته است. بعضی می‌گویند چون اداره بهزیستی قم وصل و برقراری ارتباط بین انجمن‌های قمی و ریاست محترم سازمان بهزیستی را نمی‌خواهد، اما چرا؟
***
رئیس سازمان بهزیستی کشور آقای وحید قبادی‌دانا در دیدار با آیت الله اعرافی رئیس حوزه علمیه نکاتی را مطرح کرد و هم گفته‌های او پیرامون چهار محور زیر بود:
۱ـ بهزیستی برای بهتر زیستن، درصدد اجرای مدل اسلامی ـ ایرانی است.
۲ـ حوزه‌های علمیه می‌توانند در مدل اسلامی به بهزیستی کمک کنند.
۳ـ نوزده هزار مهدکودک، ۲۶ هزار فرزند بی سرپرست و ۶۵۰ مرکز شبه خانواده در اختیار بهزیستی است و این ظرفیت عظیم نیاز به نیروی فکری و معنوی حوزه دارد.
۴ـ در تفاهم‌نامه حوزه و بهزیستی روی پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی تکیه هست.
امید است این صحبت‌ها در حدّ حرف و سخن نباشد و عملی گردد. البته درباره همه این موارد، دفتر فرهنگ معلولین تنها مرکزی است که کار پژوهشی انجام داده و مبتنی بر آراء نخبگان و دانشمندان طرح‌هایی تدوین کرده و حتی بعضاً آنها را منتشر کرده است.
فقط یک نکته را متذکر می‌شویم که موفقیت بهزیستی مرهون و در گرو همراهی با جامعه است و همراهی با جامعه یعنی برنامه‌ریزی متناسب با باورها و اعتقادات مردم. *.م.ن

همکاری و تعامل با حوزه های علمیه تحولی عظیم در سازمان بهزیستی رقم خواهد زد
حوزه/رئیس سازمان بهزیستی کشور بابیان این‌که به دنبال الگوی ایرانی اسلامی برای بهتر زیستن مددجویان هستیم، گفت: همکاری و تعامل با حوزه‌های علمیه تحولی عظیم در سازمان بهزیستی رقم خواهد زد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه وحید قبادی دانا عصر امروز در دیدار با آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به فعالیت‌های سازمان بهزیستی اظهار داشت: سازمان بهزیستی بر اساس قانون و نامی دارد وظایفی را بر عهده دارد که با اجرای آن به زندگی بهتر مددجویان کمک کند.
وی ادامه داد: برای بهتر زیستن باید از مدل اسلامی ایرانی بهره بگیریم و در این زمینه حوزه‌های علمیه می‌توانند به‌عنوان یکی از محورها کمک‌حال باشند.
قبادی دانا تصریح کرد: ۱۹ هزار مهدکودک در سراسر کشور زیر نظر بهزیستی عمل کنند و علاوه بر این مجوز تمامی مراکز مشاوره‌ای کشور از سوی این سازمان صادر می‌شود که نشان‌دهنده ظرفیت عظیم بهزیستی در کشور است.
وی انعقاد تفاهم‌نامه بین سازمان بهزیستی و حوزه‌های علمیه را موردتوجه قرارداد و بیان داشت: در این تفاهم‌نامه روی دو محور معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی تأکید ویژه‌ای داریم البته درزمینهٔ معلولیت‌ها به دنبال پیشگیری هستیم.
قبادی دانا افزود: در بخش‌های مختلف به دنبال همکاری با حوزه هستیم و نمی‌خواهیم این همکاری تنها درزمینهٔ فرهنگی باشد.
وی بابیان این‌که گروه‌های مختلفی در حوزه اقدامات مناسبی را انجام داده‌اند، گفت: یک گروهی از طلاب در هفته ناشنوایان برنامه‌های مختلفی را برای ناشنوایان اجرا کردند که نشان‌دهنده توجه این قشر از جامعه به معلولان و ناشنوایان است البته این موارد را می‌توان برای نابینایان و سایر معلولان اجرا کرد.
رئیس سازمان بهزیستی بابیان این‌که مراکز حوزوی می‌توانند در بهتر زیستن مردم گام‌های خوبی بردارند، ابراز داشت: ۲۶ هزار فرزند بی‌سرپرست و بد سرپرست تحت پوشش بهزیستی هستند و علاوه بر این ۶۵۰ مرکز شبهه خانواده را در کشور داریم که نیازمند همکاری طلاب با این مراکز هستیم.
وی ادامه داد: اگر حضور طلاب در مراکز بهزیستی عالمانه و بامطالعه باشد می‌تواند اثرگذاری خاص خودش را داشته باشد.
قبادی دانا بابیان این‌که یکی از فعالیت‌های بهزیستی محله محور است، افزود: در این زمینه می‌توانیم از تجربیات حوزویان بهره بگیریم و قطعاً این نگاه و رویکرد می‌تواند تحولی عظیم را فراهم خواهد ساخت.
وی به اقدامات صورت گرفته در ماه‌های اخیر برای مددجویان اشاره کرد و بیان داشت: ۱۷۸ هزار نفر معلول سرپرست خانوار تاکنون به‌اندازه یک نفر خدمات دریافت می‌کردند که این میزان به مبلغ نیاز خانواده بر اساس تعداد افراد خانوار افزایش یافت.
قبادی دانا افزود: علاوه بر این در سال ۹۷ در سطح کشور ۱۷۰۰ میلیارد تومان مستمری به مددجویان پرداخت می‌شد که با پیگیری‌های صورت گرفته و علیرغم مشکلات اقتصادی این رقم امسال به عدد ۲۷۶۰ میلیارد تومان رسید.
وی در پایان خاطرنشان کرد: قانون حمایت از افراد دارای معلولیت تصویب‌شده که نیازمند همکاری دولت و مجلس برای اجرایی شدن این قانون و تخصیص بودجه آن هستیم.
منبع: خبرگزاری حوزه، ۱۳ مهر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *