معضلات تهیه ویلچر

معضلات تهیه ویلچر

دفتر فرهنگ معلولین

خبرگزاری ایلنا در ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ گزارشی درباره مشکلات معلولین در زمینه تهیه ویلچر منتشر کرد. این گزارش تصریح کرده که در قیمت ویلچر حداقل چهار برابر شده و معلولین توانایی خرید ندارند. چند نکته حائز اهمیت و تذکر است:
۱ـ ویلچرهای مستعمل ولی قابل استفاده و نیز ویلچرهای خراب و نیازمند به تعمیر در بسیاری از خانه‌ها هست که بلا استفاده می‌باشد. یک نهاد صاحب نفوذ و رسمی لازم است اعلام کند تا در هر شهر مردم ویلچرهای خود را تحویل محل خاص بدهند. آنگاه تعمیر و قابل استفاده و در اختیار معلولان قرار گیرد.
۲ـ این وضعیت در کشورهای اروپایی و آمریکا، ژاپن، سنگاپور هم وجود دارد. لازم است چند تشکل مردمی با هم متحد شوند و با انتشار درخواستی از مردم چند کشور بخواهند تا ویلچرهای خود را به محل خاصی تحویل دهند. سپس اینها آماده‌سازی گردد و در اختیار معلولان قرار گیرد.
۳ـ متأسفانه دیپلماسی دولتی در زمینه معلولان ضعیف است و تاکنون در مذاکره برای معلولین و جذب امکانات بین‌المللی خوب عمل نکرده است. *.م.ن

معضلات قیمت ویلچر در دوران تحریم و قیمت دلار
قیمت ویلچر به دلیل واردات این محصول پس از بازگشت تحریم های آمریکا و خروج این کشور از برجام رشدی ۴ برابری را تجربه می کند. حال آن که علاوه بر معضلات قیمت این محصول، امروزه در بازار شاهد آن هستیم که بسیاری از وارد کنندگان محصولات بی کیفیت را در بازار عرضه می کنند.
قیمت ویلچر دارای اهمیت بسیار زیادی نزد معلولان و خانواده های آن ها می باشد. افزایش نرخ انواع ویلچر به دلیل افزایش نرخ دلار در ماه های گذشته باعث شده است تا بسیاری از خانواده های معلولان برای خرید انواع ویلچرهای دستی و برقی با مشکل روبرو شوند.
علاوه بر خانواده های معلولان، قیمت ویلچر هزینه های سنگینی به بخش ارتوپدی بیمارستان ها، بهزیستی ها و مراکز معالجه و درمان وارد کرده است که تمامی این مسائل به بازگشت یک جانبه تحریم ها از سوی آمریکا و خروج دولت این کشور از توافقنامه برجام باز می گردد.
قیمت ویلچر هم اکنون در گذشت یک و نیم سال گذشته به بیش از چهار برابر رسیده است که این رشد قیمت شامل قطعات یدکی نظیر کنترلر ها نیز می شود.
اما در این مقاله قصد آن را داریم که رشد قیمت ارز و رشد قیمت ویلچر را بررسی کنیم تا اعداد و ارقام بتوانند به ما راهنمایی بیشتری داشته باشند. افزایش قیمت ویلچر از سال گذشته تا به امروز به حدی شده است که هم اکنون قیمت ویلچرهای معمولی در بازار به اندازه حقوق دو ماه کارگر ساده رسیده است. البته این رشد قیمت تا حدودی توسط واحد های نظارتی کنترل و مهار شده است.
قیمت ویلچر
قیمت ویلچر چقدر در زندگی یک معلول تاثیر گذار است؟
ویلچر ابزاری کمکی برای حرکت معلولانی است که قادر به حرکت به وسیله پای خود نیستند و به همین دلیل یکی از مهم ترین نیازهای هر معلول جسمی و حرکتی، ویلچر می باشد. به طور کلی بخش عمده ای از جامعه معلولان به خودی خود درآمد ثابت ناشی از انجام فعالیت شغلی ندارند و تنها بخش کوچکی از این جامعه می توانند درآمد داشته باشند.
به همین دلیل قیمت ویلچر بیشتر از آن که دغدغه یک نفر باشد، دغدغه جمعی و خانوادگی به شمار می رود. علاوه بر ویلچر، یک معلول یا توان یاب نیازمند خرید دارو، فیزیوتراپی و هزینه های دیگری است که فشار این هزینه ها می تواند برای یک خانواده کارگری یا کارمندی بسیار سخت باشد. قیمت ویلچر همچنین برای ارگان ها و سازمان هایی که در زمینه پزشکی و توان بخشی در حال فعالیت هستند بسیار سنگین شده است و پس از بازگشت تحریم ها این مراکز توان بخشی نیز با مشکل مواجه شده اند.
علی رغم وعده مسئولان در زمینه رفع نیاز معلولان از ویلچر و تهیه و توزیع این محصول در دسترس معلولان، ممکن است یک معلول جسمی و حرکتی مدت زمان زیادی را در انتظار دریافت ویلچر مانده باشد. هم اکنون قیمت یک ویلچر نو با امکانات مناسب برای راحتی معلولان با قیمتی برابر با حقوق دو ماه یک کارگر، سبب شده است تا این قشر از جامعه توانایی مناسبی برای تهیه این ابزار لازم را نداشته باشند.
رشد قیمت ارز، اولین و مهم ترین دلیل
نیازی به توضیح این مسئله وجود ندارد که قیمت ارز های رایج در بازار ایران مانند دلار آمریکا و یورو اروپا با افزایش چهار برابری در طی دو سال همراه بوده است و همین دلیل سبب شده است تا بازار ایران با ناملایماتی همراه شود. ویلچر ابزاری وارداتی است و در کشورهایی نظیر چین و کشورهای اروپایی تولید و روانه بازار می شود.
به همین دلیل در طی یک و نیم سال گذشته که رشد نرخ ارز روندی صعودی در پی داشت، شاهد آن بودیم که قیمت ویلچر به طور سرسام آور افزایش پیدا کرد. دو سال گذشته قیمت هر ویلچر برابر با نیمی از حقوق یک کارگر برآورد می شد، این قیمت در بازار امسال دو برابر حقوق یک کارگر شده است که اصلی ترین دلیل آن افزایش نرخ ارز می باشد.
به طور کلی می توان گفت که افزایش چهار برابری قیمت ویلچر در طی یک و نیم سال گذشته سبب شده است تا بسیاری از توان یابان و معلولان برای خرید این ابزار ملزم برای ادامه زندگی راحت تر به مشکلاتی برخورد کنند.
تحریم های یک جانبه و کاهش واردات ویلچر، دومین دلیل
ایالات متحده آمریکا همواره ادعا داشته است که تحریم های ایران شامل لوازم و ادوات پزشکی، دارو و غذا نمی شود! این در حالی است که به دلیل وجود تحریم های بانکی و نفتی، اقتصاد ایران دچار افت شدیدی شده است که همین امر سبب شده تا شرکت های خارجی فعال در زمینه تولید ادوات پزشکی و درمانی مانند ویلچر، علاقه ای به بازار ایران برای صادرات محصولاتشان را نداشته باشند.
در واقع صادرات ویلچر به کشور از دید بین المللی مشکلی نداشته و تحریم نیست ولی شرکت های بیمه ای و خصوصی ایرانی راهکاری برای پرداخت هزینه ویلچر نداشته و همین امر سبب شده است تا واردات ویلچر با مشکل همراه باشد.
البته همواره راه هایی برای دور زدن تحریم ها و واردات پیدا می شود، چنانچه در سال های اخیر شاهد آن بوده ایم که بازار با کمبود کالا مواجه نشده است، ولی هزینه های دور زدن تحریم ها نیز بالاست و همین امر سبب شده است تا قیمت ویلچر در بازار ایران با رشد چشمگیری همراه باشد.
البته مسئولان بخش های پزشکی و بهزیستی کشور این نوید را داده اند که مشکل قیمت ویلچر و واردات را حل کرده و برای کسانی که در صف انتظار دریافت ویلچر هستند به زودی دستگاه های با کیفیت وارد کنند ولی بخشی از جامعه معلولین در کشور که به دلیلی نمی توانند در این طرح شرکت کنند، ممکن است ضربه های اقتصادی و جانی جبران ناپذیری در زمینه افزایش قیمت ویلچر ببینند که همین امر جامعه پزشکی و توان بخشی کشور را با نگرانی هایی مواجه کرده است.
منبع: خبرگزاری ایلنا، ۲۱ شهریور ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *