معذرت خواهی آقای نوبخت از مددجویان

معذرت‌خواهی آقای نوبخت از مددجویان

دفتر فرهنگ معلولین

آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در توئیت خود از ۲۰ درصد افزایش برای تحت پوشش‌های کمیته امداد و بهزیستی خبر داده و مطلبی در نقد او توسط خبرگزاری تسنیم (۱۷ شهریور ۱۳۹۸) منتشر شده است. اما یک نکته بسیار مهم این است که:
معلولان و تشکل‌های آنان باید از سازمان برنامه و بودجه بخواهند برای امور مالی و هزینه‌هایی که برعهده دولت است برنامه‌ دراز مدت و کوتاه مدت بدهد. برای این سازمان وقتی مثلاً سه ماه تعیین کنند تا روال و سیر پرداخت به جامعه هدف را در قالب یک برنامه پنج ساله مشخص کند. سپس سازمان برنامه و بودجه مشخص سازد معلولین کشور در چه سرفصل‌هایی و چقدر سالانه بودجه می‌خواهند و برنامه‌ای برای هر سال آنها عرضه نماید.
به هر حال تا وقتی نیازها و مخارج و نیز هزینه‌های معلولین کشور برنامه‌نویسی نشود و حد و حدود آن معلوم نگردد، همچنین مشخص نشود که هر سال چقدر بودجه نیاز هست؟ همه درخواست‌ها و هزینه‌های اختصاصی غیر دقیق و غیر شفاف است. *.م.ن

آقای “نوبخت!” از مددجویان کمیته امداد و بهزیستی معذرت‌خواهی کنید!
“نوبخت” با زیرکی تمام سعی کرده ضمن پوشاندن خلف وعده دولت در پرداخت افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، این تخطی از قانون را تبدیل به منتی بر سر خانواده‌های بی‌بضاعت کند!
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ ۲۶ اسفند ماه سال گذشته بودجه ۹۸ کل کشور از سوی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به حسن روحانی رئیس جمهور ابلاغ شد و ۲۸ اسفند ماه رئیس جمهور قانون بودجه سال ۹۸ کل کشور را برای اجرا ابلاغ کرد. بر اساس بودجه ۹۸ کل کشور، افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان دستگاه‌های حمایتی( بهزیستی و کمیته امداد) برای امسال در نظر گرفته شد و دولت موظف شد که اعتبارات مورد نیاز را تامین و در اختیار دستگاه‌های حمایتی قرار دهد.
سید پرویز فتاح؛ رئیس وقت کمیته امداد و همچنین وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزستی کشور در اسفند ماه سال گذشته اظهار امیدواری کردند که افزایش ۲۰ درصد مستمری مددجویان دو دستگاه حمایتی در فروردین ۹۸ عملیاتی شود اما در سال جاری با گذشت ۶ ماه هنوز این اتفاق نیفتاده است!
اما حالا با گذشت ۶ ماه از عدم اجرای بخشی از قانون بودجه (افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد)، محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در جدیدترین توئیت خود نوشته: از آغاز به‌کار دولت تدبیر و امید تاکنون مستمری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی‌(ره) و بهزیستی ۳ تا ۶ برابر شده است؛ اما خبر خوب اینکه از همین ماه مستمری خانوارهای تحت پوشش این دو نهاد، با ۲۰ درصد افزایش پرداخت خواهد شد.
نوبخت در این مطلب با زیرکی تمام سعی کرده ضمن پوشاندن خلف وعده دولت در پرداخت افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، این تخطی از قانون را تبدیل به منتی بر سر خانواده‌های بی‌بضاعت کند! گویی که دولت در اقدامی تازه این افزایش را اجرا خواهد کرد.
اما ظاهراً آقای نوبخت فراموش کرده‌ که دولت باید از فروردین ماه امسال افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان را بر اساس قانون بودجه اجرا می‌کرد نه بعد از گذشت ۶ ماه از سال! و بهتر بود که آقای نوبخت در این شرایط به نمایندگی از دولت بابت عدم افزایش مستمری مددجویان در چند ماه گذشته از آنها عذرخواهی می‌کرد اما …
جالب اینکه هنوز هم هیچ یک از مسئولان دستگاه‌های حمایتی اطلاعی از جزئیات عملیاتی کردن افزایش ۲۰ درصدی مستمری‌ها ندارند و مشخص نیست که دولت چه برنامه‌ای برای مددجویان نهادهای حمایتی دارد و آیا مابه‌التفاوت مستمری چند ماه گذشته به آنها پرداخت می‌شود یا خیر؟!
منبع: تسنیم، ۱۷ شهریور ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *