فعالیت در راستای اهداف سازمان

print

فعالیت در راستای اهداف سازمان

دفتر فرهنگ معلولین

آقای هادی بهداد سرپرست اداره کل توسعه و نظارت بر مؤسسات و مراکز غیر دولتی بهزیستی کشور در گیلان در مصاحبه‌ای درباره تشدید نظارت بر مراکز مردمی خبر داد. این مصاحبه در ایرنا (۱۳ شهریور ۱۳۹۸) آمده است. چند نکته مهم در این باره می‌توان تصور کرد:
۱ـ نظارت بر تشکل‌ها و NGOهای مردمی ذاتاً اقدامی شایسته و مطلوب است اما پیش از نظارت، مراکز باید بدانند چکار کنند؟ چه اقداماتی در راستا و چه اقداماتی بیرون از راستای اهداف بهزیستی است؟
یعنی توجیه و آموزش مدیران مراکز یک ضرورت است. حداقل یک جزوه توضیحی توسط بهزیستی تدوین و در اختیار مراکز گذاشته شود. قانون حقوق معلولان و حتی در کنوانسیون در این زمینه راهگشا نیستند و جامعیت ندارد.
۲ـ نظارتی موفق است که پیش از آن، علاوه بر مورد فوق، تقسیم کار بین مراکز اجرایی شود. یعنی در هر شهر و در کل کشور، نیازها سنجیده و این نیازها بین مراکز تقسیم گردد. متأسفانه الآن کارهای تکراری و موازی زیاد است و منجر به هدر رفتن سرمایه‌ها می‌شود. از این‌رو هماهنگی و تقسیم کار ضرورت دارد. *.م.ن

دارندگان مجوز از بهزیستی در راستای اهداف سازمان فعال باشند
رشت – ایرنا – سرپرست اداره کل توسعه و نظارت بر موسسات و مراکز غیردولتی بهزیستی کشور تاکید کرد: دارندگان مجوز از بهزیستی بایستی در راستای اهداف این سازمان فعال باشند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، هادی بهداد روز چهارشنبه در جلسه شورای معاونان بهزیستی استان گیلان با بیان این که قانون را اجرا می‌کنیم، افزود: با موسسات دارای مجوز از بهزیستی در کشور که در راستای اهداف این سازمان فعال نباشند، با فرآیند نظارتی برخورد می‌کنیم و در این باره با هیچ کس تعارف نداریم.
وی خاطر نشان کرد: ما با اعتماد عمومی مردم سر و کار داریم، بنابراین تمام مؤسساتی که بناست تمدید یا تغییر هیئت مدیره داشته باشند، بایستی طبق آیین نامه ماده ۲۶ عملکرد مالی و گزارش حسابرسی گرفته و کنترل شوند.
وی با اشاره به فعالیت افزون بر ۹ هزار موسسه دارای مجوز از بهزیستی در کشور و اینکه حدود ۴۲ هزار مرکز را نیز به بخش خصوصی واگذار کرده‌ایم، اظهار داشت: این مؤسسات و مراکز به نوعی پشتیبان فعالیت‌های تخصصی بهزیستی در کشور بوده و در راستای اهداف ان سازمان به فعالیت مشغول هستند.
سرپرست اداره کل توسعه و نظارت بر مؤسسات و مراکز غیردولتی بهزیستی کشور تصریح کرد: اگر مؤسسات و خیرین بهزیستی در کشور نبودند، دولت بایستی پنج برابر اعتبار فعلی به این سازمان اختصاص می داد تا کارها به همین روال اداره می‌شد.
وی با بیان این که هیج نوع مشارکت مردمی با این میزان در کشور شاهد نیستیم، خاطر نشان کرد: مردم داری از جمله اهداف بهزیستی‌ست و هدف همه ما این است که زندگی بهتری برای جامعه هدف این سازمان فراهم کنیم بنابراین بایستی با کمک هم مشارکت‌های اجتماعی مردم را تقویت کنیم.
بهداد بیان داشت: بعد از توسعه کمی انجام گرفته، تاکید جدی بر توسعه کیفی و نظارت‌هاست و در این راستا بناست ۹ هزار موسسه‌ای که از سوی سازمان بهزیستی مجوز ارائه شد، یک بار موضوع نظارت و ارزیابی ماده ۲۶ انجام شود بنابراین بایستی هماهنگی بیشتری در حوزه نظارت داشته باشیم.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به آموزش در مراکز خیریه دارای مجوز از بهزیستی اظهار داشت: در مواردی به دلیل عدم آموزش ها مسائل اداری در برخی از خیریه ها با مشکل روبرو می شود که در این باره با انعقاد تفاهمنامه ای با جهاد دانشگاهی محتوای درسی از امسال در موسسات خیریه شامل مباحث مالی، پشتیبانی، تخصصی مدیریت و غیره ارایه می‌شود.
وی در ادامه سخنانش با بیان این که شبکه های ملی معلولان در انواع معلولیت های جسمی، حرکتی، ذهنی و غیره راه اندازی می شود، تصریح کرد: موافق نیستیم که هیچ دستگاهی نسبت به تشکیل شبکه انجمن و یا هر عنوان دیگری در راستای اهداف سازمان بهزیستی تشکیل دهد و این، مغایر با قانون است.
سرپرست اداره کل توسعه و نظارت بر موسسات و مراکز غیردولتی بهزیستی کشور ودیعه مسکن مددجویان را یک مشکل عنوان و بیان داشت: ودیعه مسکن مددجویان قبلا بوده، اکنون مذاکراتی در حال انجام است تا این ودیعه احیاء شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره موضوع اعتبارات اشتغالزایی مددجویان بهزیستی و ضرورت توجه به این مهم اظهار داشت: استان هایی در جذب اعتبارات اشتغالزایی موفق بوده اند که توانستند با بانک ها تعامل خوبی داشته باشند.
وی با تاکید بر این مطلب که اعتبارات اشتغالزایی در استان ها از جمله در گیلان بایستی جذب شود، خاطر نشان کرد: اگر کمیته تخصصی به این نتیجه برسد که بهزیستی نمی تواند از این اعتبارات استفاده کند، نه تنها اعتبارات افزایش نمی یابد، بلکه شاهد کاهش آن خواهیم بود.
بهداد در خاتمه سخنانش بیان داشت: در حوزه مسکن، اشتغال، موسسات غیردولتی و مشارکت‌های مردمی بسته‌های برنامه‌ای طراحی شده که در این باره با معاونان مشارکت‌های مردمی در استان‌ها همفکر و همسو هستیم تا این برنامه‌ها را با تلاش مضاعف و کوشش به نتیجه برسانیم.
بحث و بررسی و تصمیم‌گیری درباره برخی پرونده‌های مراکز تحت نظارت و بازدید از فعالیت‌های بهزیستی گیلان از برنامه‌های سفر سرپرست اداره کل توسعه و نظارت موسسات و مراکز غیردولتی بهزیستی کشور و کارشناسان این حوره در این استان است.
منبع: ایرنا، ۱۳ شهریور ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *