دومین جشنواره رسانه‌ای معلولان

print

دومین جشنواره رسانه‌ای معلولان

دفتر فرهنگ معلولین

آقای منصور گلناری در گفت‌وگو با ایرنا (۱۲ شهریور ۱۳۹۸) اعلام کرد دومین جشنواره رسانه‌ای معلولان در اصفهان برگزار می‌شود. در این گفت‌وگو رئیس بهزیستی استان اصفهان و چند تن از مسئولین جشنواره هم حضور داشتند و اظهارنظرهایی درباره مسائل این جشنواره بیان کردند.
چند نکته درباره این جشنواره هست:
۱ـ با توجه به اینکه جشنواره پیشین نسبت به جشنواره‌های مشابه بهتر و موفق‌تر بود اما ضعف‌ها و کاستی‌هایی داشت. لازم است یک گروه به بررسی آسیب‌ها و مشکلات و کاستی‌های جشنواره پیشین پرداخته و راه کارهایی ارائه کنند تا در جشنواره دوم آن مشکلات مجدداً نباشد.
۲ـ این‌گونه جشنواره‌ها باید با حداکثر ظرفیت اجرا شود تا در رفع ضعف‌ها و خلاء‌های فرهنگی موجود در جامعه هدف مؤثرتر باشد. به هر حال شاخص‌های مختلف جامعه معلولان ایران از نظر موضوعات فرهنگی مناسب نیست، در زمینه تعداد نشریات، آمار تألیف کتاب و مقاله برای ناشنوایان، نابینایان و دیگر اقشار آمار نگران کننده است. این جشنواره اگر خوب عمل کند می‌تواند در ارتقای شاخص‌ها مؤثر باشد.
۳ـ برای بهره‌مندی بهتر از ظرفیت‌های جشنواره لازم است از افراد خبره و با تجربه استفاده شود حتی قبل از شروع جشنواره جلسه‌ای محدود با افراد صاحب صلاحیت در سطح کشور برگزار و از نظریات آنان استفاده شود. *.م.ن

دومین جشنواره رسانه‌ای معلولان در اصفهان برگزار می‌شود
اصفهان- ایرنا- دومین جشنواره رسانه‌ای معلولان اصفهان آبان ماه در اصفهان برگزار می‌شود تا به گفته آنها صدایشان به گوش مسئولان رسیده و مورد حمایت جدی قرار گیرند.
منصور گلناری مسئول ستاد برگزاری جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان اصفهان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در مجتمع مطبوعاتی اصفهان افزود: نخستین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان سال گذشته با دست خالی برگزار شد امیدواریم امسال حضور پررنگی را شاهد باشیم تا نشان دهد نگاه به معلولان تغییر کرده است.
وی ادامه داد: سال گذشته حدود هزار و ۳۰۰ اثر از هفت استان از جمله خراسان، گیلان، مازندران، یزد و تعدادی از آثار از سه کشور چین، پاکستان و اوگاندا به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.
مسئول ستاد برگزاری جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان اصفهان تصریح کرد: سال گذشته آثار جشنواره در ٢ بخش معلولان و در قالب مصاحبه، خبر، تیتر برگزار شد همچنین در بخش ویژه افراد غیر معلول آثاری که محتوای آن در خصوص معلولان بود ارسال کرده و در نهایت از ۶٠ نفر تقدیر به عمل آمد.
به گفته وی در آینده نزدیک پایگاه خبری معلولان آغاز به کار خواهد کرد.
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان گفت: وظیفه ما حمایت بیشتر از معلولان است اما متأسفانه در دوران گذار به سر می‌بریم.
مرضیه فرشاد خطاب به خبرنگاران معلول گفت: ایمان داشته باشید که اثر قلم و کار شما بیش از آن است که بتوان آن را تصور کرد زیرا کار شما می‌تواند یک فرهنگ ایجاد کند.
وی تصریح کرد: روش مطالبه معلولان باید در راستای فرهنگ‌سازی باشد و مسئولان و مردم و شهروندان برای این جایگاه و توانمندی‌های معلولان ارزش قائل شوند.
ساجده سادات رضوی زاده از اعضای دبیر خانه دومین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان در این نشست بیان کرد: در جشنواره امسال ٢ بخش ویژه و اصلی در هم ادغام شده و معلولان و افراد سالم با هم داوری می‌شوند.
وی ادامه داد: تنها تفاوت جشنواره امسال با سال گذشته این است که افراد سالم باید آثارشان از شهریور سال گذشته تا شهریور جاری در رسانه متبوع منتشر شده باشد و برای معلولان موضوع آزاد است.
رضوی‌زاده اظهار داشت: عکس خبری، عکس سوژه‌ای، تیتر، مقاله اجتماعی، گزارش مکتوب، گزارش مصور، قطعه ادبی، گفت‌وگو، طنز، کاریکاتور، مستند و فن بیان از جمله موضوعات جشنواره امسال است.
وی با بیان اینکه هر شرکت کننده می‌تواند سه اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال کند، افزود: آثار از ٢٠ مرداد تا ٢٢ مهر در دبیرخانه جشنواره مورد بررسی قرار می‌گیرد.
یکی دیگر از اعضای دبیرخانه دومین جشنواره رسانه‌ای معلولان اصفهان خاطر نشان کرد: هدف از برگزاری جشنواره رسانه‌ای معلولان رساندن صدای آن‌ها به گوش مسئولان است.
محمدجواد خادمی افزود: معلولان دچار اجحاف شده و با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند.
وی ادامه داد: برغم قوانین موجود درباره معلولان و اختصاص بودجه بازهم شاهد عدم حمایت از این قشر جامعه هستیم زیرا مسئولان به صورت سلیقه‌ای عمل می‌کنند.
وی با اشاره به قانون حمایت از حقوق معلولان تصریح کرد: متاسفانه قانون حمایت از معلولان اجرایی نمی‌شود و برخی از مسئولان بندهای قانون را نادیده می‌گیرند.
به گزارش ایرنا، اکنون ۱۲۰ هزار معلول در بانک اطلاعاتی بهزیستی اصفهان ثبت شد که این تعداد یک پنجم آمار معلولان در استان است و پیش‌بینی می‌شود که دستکم ۵۰۰ هزار فرد معلول در استان ساکن باشند.
از مجموع معلولان زیر پوشش بهزیستی اصفهان ۲۸ هزار نفر معلول جسمی حرکتی و ۲۳ هزار نفر معلول ذهنی هستند.
منبع: ایرنا، ۱۲ شهریور ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *