معلولان در آسایشگاه کهریزک

print

پیش‌بینی هزینه ۸ میلیاردی برای پوشینه معلولان و سالمندان در آسایشگاه کهریزک
مدیر آسایشگاه کهریزک گفت: سال گذشته مبلغ ۲ میلیارد تومان بابت پوشینه جامعه هدف آسایشگاه کهریزک هزینه شد که پیش‌بینی می‌شود که رقم امسال با توجه به افزایش هزینه‌ها به ۸ میلیارد تومان برسد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا صوفی‌نژاد در حاشیه مراسم عید قربان و اهدای نذورات مردمی در آسایشگاه کهریزک در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خوشبختانه هر ساله تعداد خانواده‌ها و افرادی که نذورات خود را اهدا می‌کنند در آسایشگاه کهریزک افزایش پیدا می‌کند.
وی افزود: آسایشگاه کهریزک از سال ۱۳۵۱ فعالیت خود را‌ آغاز کرد که طی این سال‌ها خدمات این آسایشگاه افزایش یافته است و هم اینک ساختمان‌های جدیدی برای ارائه خدمات به جامعه هدف آسایشگاه احداث شده است.
صوفی‌نژاد ادامه داد: نیکوکاران در عید قربان با حضور در آسایشگاه کهریزک نسبت به اهداء نذورات خود به مددجویان آسایشگاه اقدام می‌کنند به طوریکه سال گذشته ۱۵۰۰ راس گوسفند در روز عید قربان ذبح و گوشت آن در اختیار جامعه هدف آسایشگاه قرار گرفت.
به گفته مدیر آسایشگاه کهریزک این مجموعه در ۱۸۰۰ متر زیربنا و در ۴۰ هکتار زمین بنا شده است و ۱۷۰۰ مددجو از سه گروه کارمندان، معلولان جسمی حرکتی و بیماران «ام اس» از خدمات آسایشگاه کهریزک استفاده می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه هیچ جای ایران بیماران ام اس به صورت شبانه‌روزی نگهداری نمی‌شوند، گفت: تنها مکانی که این بیماران به صورت کامل پذیرش و نگهداری می‌شوند، مجموعه آسایشگاه کهریزک است و در واقع شاخص پذیرش در آسایشگاه کهریزک بی‌کسی و فقر است.
مدیر آسایشگاه کهریزک ادامه داد: آسایشگاه کهریزک؛ آسایشگاهی ملی است و در ۲۴ بخش از کهریزک از ۳۱ استان کشور مددجو پذیرش و نگهداری شده است و متوسط دریافتی از مددجویان در آسایشگاه کهریزک در سال گذشته ۲۶۰ هزار تومان بوده است و بر اساس آمار متوسط هزینه برای هر مددجو در آسایشگاه کهریزک در سال گذشته ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است.
صوفی‌نژاد افزود: البته ۸۰ درصد از مددجویان به دلیل نیازمندی توان پرداخت هزینه‌های خود را در آسایشگاه کهریزک را ندارند و تنها ۲۰ درصد از این افراد که بازنشسته هستند و مستمری دریافت می‌کنند بخشی از درآمد و مستمری خود را پرداخت می‌کنند.
وی افزود: آسایشگاه کهریزک مجموعه‌ای کاملا مردمی، غیردولتی و صرفا با کمک‌های مردمی اداره و کنترل می‌شود. با توجه به استقبال گسترده نیکوکاران از مراسم عید قربان در آسایشگاه کهریزک امسال پیش‌بینی می‌شود که تعداد گوسفند نسبت به سال گذشته بیشتر باشد.
صوفی‌نژاد گفت: در حال حاضر ۱۲۰۰ نیکوکار به صورت داوطلب و بدون دریافت وجهی با آسایشگاه کهریزک همکاری می‌کنند و در طول ماه با حضور در بخش‌های مختلف اقدام به شستشو و نظافت سالمندان، معلولان و همچنین بیماران مبتلا به «ام اس» می‌کنند و بابت آن حقوقی دریافت نمی‌کنند.
وی با بیان این جمله که آسایشگاه کهریزک برای زندگی کردن است نه برای زنده ماندن، تصریح کرد: تلاش می‌شود بهترین خدمات و در اسرع وقت به جامعه هدف آسایشگاه کهریزک ارائه شود.
مدیر آسایشگاه کهریزک در پایان در ارتباط با هزینه پوشینه سالمندان و معلولان در آسایشگاه کهریزک گفت: سال گذشته مبلغ ۲ میلیارد تومان بابت پوشینه جامعه هدف آسایشگاه هزینه شد که پیش‌بینی می‌شود این رقم امسال به ۸ میلیارد تومان برسد. علاوه بر اینکه روزانه شاید ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ پوشینه برای مددجویان آسایشگاه کهریزک در ۳ گروه معلولان، سالمندان و بیماران ام اس هزینه شود.
منبع: تسنیم، ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

معلولان در آسایشگاه کهریزک

دفتر فرهنگ معلولین

خبرگزاری تسنیم در ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ گزارشی درباره آسایشگاه تسنیم منتشر کرد. این مرکز از ۱۳۵۱ توسط بخش خصوصی و مردم تأسیس شده و توانسته خدمات بزرگی در سطح ملی به معلولان و سالمندان ایران بدهد. این مرکز الگوی خوبی است که نشان می‌دهد در هر شهر مردم می‌توانند مثل این مرکز ایجاد کنند و امور معلولین را خودشان مدیریت کنند.
هر سال مردم مبالغ بسیاری برای معلولین بهزیستی می‌پردازند ولی همیشه معلولان معترض بوده‌اند که عصا، ویلچر و دیگر مساعدت‌ها را دریافت نکرده‌اند.
اگر خود مردم مراکزی مثل آسایشگاه کهریزک را ایجاد کنند و افرادی خبره و پاک دست را مدیر کنند و امور را به آنها بسپارند. به نظر می‌رسد به موفقیت برسند و بتوانند امور معلولان را سامان‌دهی کنند. در اروپا این تجربه عملی شد و موفقیت داشت. در ایران هم مراکزی مثل آسایشگاه کهریزک موفق بوده‌اند. امید است این تجربه جدی گرفته شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *