سی و دومین فیلم های کودکان و نوجوانان: تجهیز سینما برای حضور معلولین

تجهیز سینما برای حضور معلولین
رئیس امور افراد دارای معلولیت باشگاه مخاطبین جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان با بیان این‌که سالن سینمای چهارباغ برای استفاده راحت‌تر معلولین تجهیز شده است، گفت: سهمیه‌ای برای افراد معلول درنظر گرفته نشده و عدالت میان افراد توانمند و معلول برقرار است.
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان، علی عباسی اظهار کرد: با توجه به تجربه موفقی که در دوره سی‌ویکم داشته‌ایم، با قدرت بیشتری شاهد حضور افراد دارای معلولیت در جشنواره سی‌ودوم خواهیم بود.
وی ادامه داد: براساس کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت و استانداردهای بین‌الملل به جای استفاده از کلمه توانخواهان و یا توان‌یابان از کلمه افراد دارای معلولیت استفاده می‌کنیم و در تمامی مکاتبات از این عبارت استفاده خواهیم کرد.
رئیس امور افراد دارای معلولیت باشگاه مخاطبین جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان با اشاره به هدف این کمیته، تصریح کرد: هدف اصلی این کمیته ایجاد فرهنگ‌سازی لازم در خصوص رفتار صحیح با معلولان است.
عباسی گفت: برای فرهنگ‌سازی در این زمینه پوستر و اینفوگرافی‌هایی را طراحی کرده‌ایم و سالن سینمای چهارباغ برای استفاده راحت‌تر معلولین تجهیز شده است.
او با بیان اینکه در جشنواره سی‌ودوم برابری بین افراد دارای معلولیت و دیگر مخاطبان برقرار شده است، گفت: برای نخستین‌بار سهمیه‌ای برای افراد معلول در نظر گرفته نشده و عدالت میان افراد توانمند و معلول برقرار است.
رئیس امور افراد دارای معلولیت باشگاه مخاطبین افزود: به کمک کمیته بازاریابی با کارخانه‌هایی که در تولید وسایل برای معلولین فعالیت می‌کنند تعامل کرده‌ایم تا با استفاده از کارت‌های تخفیف جشنواره از امکانات در نظر گرفته‌شده استفاده کنند.
عباسی با اشاره به همکاری ۱۸ انجمن و سمن با جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان تصریح کرد: در این دوره از جشنواره برای نابینایان و ناشنوایان اکران‌های تخصصی و دوبله همزمان خواهیم داشت و امیدواریم بتوانیم حضور افراد دارای معلولیت را در سینماها دائمی کنیم.
منبع: ایسنا، ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

نخستین اکران فیلم برای کودکان معلول در جشنواره
رئیس امور افراد دارای معلولیت باشگاه مخاطبان سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان گفت: برای نخستین بار در سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان یک فیلم برای معلولان روشندل و یک فیلم برای ناشنوایان اکران می‌شود.
علی عباسی در گفت وگو با خبرنگار ایمنا در خصوص نخستین اکران فیلم برای کودکان معلول، نا شنوا و نابینا اظهار کرد: امسال برای نخستین بار برای نابینایان و ناشنوایان یک فیلم مخصوص آماده کردیم.
وی با اشاره به عدم توانایی‌های نابینایان افزود: دوبله سر صحنه را برای این عزیزان در نظر گرفتیم و علاوه بر دیالوگ‌های خود فیلم، دیالوگ‌های اضافه نیز برای شرح صحنه آماده کردیم تا متوجه شوند چه اتفاقی در حال رخ دادن است. فیلمی که برای نابینایان آماده کردیم “داستان‌های باغ جادو” نام دارد.
رئیس امور افراد دارای معلولیت باشگاه مخاطبان سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان گفت: برای ناشنوایان نیز فیلم ۲۳ نفر را انتخاب کردیم که در جشنواره فیلم فجر نیز حضور داشت.
وی افزود: برای ناشنوایان از زبان اشاره و زیر نویس استفاده کردیم تا بتوانند بدون هیچ مشکلی متوجه فیلم شوند و از آن لذت ببرند.
عباسی تصریح کرد: امروز نخستین روز اکران این فیلم‌ها برای معلولان و کودکان سیل زده بود. اکران این فیلم‌ها هرروز ساعت ۱۰ الی ۱۲ ظهر در پردیس سینمایی چهارباغ در سالن نقش جهان است.
منبع: ایمنا، ۲۹ مرداد ۱۳۹۸

حضوری به زیبایی پروانه‌ها
کودکیشان کمی متفاوت است، شاید دویدن را حس نکرده باشند و یا نور را با چشم‌هایشان ندیده باشندف اما دنیایشان به قدری زیبا است که در بستر چهارباغ پرواز پروانه‌ها را احساس می‌کنند.
به گزارش خبرنگار ایمنا، سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان برای نخستین بار میزبان کودکان معلول، روشن دل و ناشنوا است.
امسال به همت کمیته معلولان جشنواره با فراهم شدن بسترهای مناسب یکی دیگر از آرزوهای این قشر از کودکان برآورده شد، آن‌ها در سینما بدون هیچ مشکلی فیلم دیدند و توانستند موضوع آن را به درستی درک کنند.
“بازیوو” فیلم منتخب برای نمایش در حضور کودکان ناتوانی بود که هر چند پایی برای راه آمدن نداشتند اما ذوق آنها برای حضور در سینما و تماشای فیلم در کنار دیگر همسن و سالانشان وصف ناشدنی بود، آنها به خوبی فیلم را درک کردند، در لحظه‌های شاد خندیدند و در لحظه های غمناک با کاراکتر فیلم غصه خوردند.
این اجرا برای دوبلورها هم لذتی وافر داشت، دیدن ناشنوایانی که اکنون فیلم سینمایی را سکانس به سکانس متوجه می‌شود و شاید حالا بتوانند تصویرهای زیبایی را از آن نیز در ذهن خود بسازند.
امروز سالن نصف جهان سینمای چهارباغ به صورت اکران اختصاصی فیلم “بازیوو” میزبان ٢٠٠ کودک معلول اصفهان از کانون کودکان معلول ذهنی پگاه امید، کانون کودکان کم بینا و نابینا توکل و انجمن توانخواهان جسمی و ذهنی فردا و جمعیت امام علی (ع) بود.
هر روز صبح سانس اختصاصی برای این کودکان در نظر گرفته شده است و حضور آن‌ها شور و شوق دیگری به جشنواره می‌دهد.
منبع: ایمنا، ۳۰ مرداد ۱۳۹۸

سی و دومین جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان
پیله ات را بگشا؛ پروانه ها به هوای تو پرواز می کنند
آرام صحبت می کرد که صدایش حواس جمع را پرت نکند “اگه چشام تو تاریکی نبود منم یه بازیگر می شدم درست مثل کلاه قرمزی…”
به گزارش خبرنگار ایمنا، ساعت ۱۰ صبح بود که در سینما پردیس چهارباغ برایشان باز شد؛ کسانی که شور و ذوق یک روز در سینما فیلم دیدن را می توان در تک تک حرکاتشان احساس کرد با پروانه ها همراه شده بودند تا فارغ از تفاوتشان اینک همرنگ جماعت شوند.
در همین دنیا زندگی می کنند اما، بیشتر آنها به دلیل مشکلات و سختی‌های موجود در جامعه خانه نشین می‌شوند، حال جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان داستان آن ها را جور دیگری روایت می کند. چه معلول چه بدون معلولیت، اینجا حرف مشترکی میان کودکان است. همه کودکان در کنار هم به تماشای فیلم کودکان و نوجوانان می‌نشینند و از تماشای این فیلم‌ها لذت می‌برند. برای نابینایان توضیح اضافه‌ای برای توصیف صحنه می‌دهند و برای ناشنوایان در فیلم‌ها زیرنویس می‌گذارند تا کودکان بتوانند در کنار یک دیگر، با مفهوم برابری حقوق کودکان آشنا شوند و از جشنواره لذت ببرند.
گویی حال دنیایشان رنگی دیگر گرفته است؛ پروانه های امید از دورترین نقطه ذهنشان رسیده اند تا بگویند هنوز هم می توانند ادامه دهند؛ هنوز هم می توانند پیله خود را بگشایند و به پروانه ها ملحق شوند.
چراغ های سالن خاموش می شود تا فیلم آغاز شود با این حال برای برخی از این کودکان تاریکی معنایی ندارد چرا که هیچ گاه روشنایی را احساس نکرده اند؛ در دنیای آن ها بودن و با آن ها فیلم دیدن لذتی دیگر دارد گویی شوق آن ها به جان آدمی تزریق می شود. آرام صحبت می کند که صدایش حواس جمع را پرت نکند “اگه چشام تو تاریکی نبود منم یه بازیگر می شدم درست مثل کلاه قرمزی…” در دنیای تحولات امروزی شاید این آرزویی چندان دور نباشد!
یک سانس دیگر تمام می شود و صدای دست های بلند کودکان شاد سالن را پر می کند و یک روز دیگر از جشنواره برای کودکان کم توان جسمی و ذهنی به پایان می رسد. پروانه‌ها میزبان کودکان شدند بی آنکه میان آن ها تفاوتی بگذارند؛ برای همه کودکان سوغات ‌آوردند و شادی را در میان تمام کودکان پخش کردند.
امسال کودکان فارغ از معلولیت‌های جسمی برای تماشای فیلم و انیمیشن دور هم جمع می‌شوند و هرکدام که از سینمای پردیس خارج می‌شوند لبخند بر لب دارند؛ لبخندی که حاکی از رضایت است؛ رضایتی که در چشمان معصوم کودکانه شان نیز برق می زند. لبخندی که کاش در “نصف جهان” شهر دوستدار کودک تمام سال تکرار شود.
منبع: ایمنا، ۳ شهریور ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *