دورهمی با نشاط معلولان

توانیابان چهارشنبه‌ها در بوستان‌های منطقه۱۱ روز متفاوتی تجربه می‌کنند
با اجرای ویژه‌برنامه «چهارشنبه‌های معلولان» در بوستان‌های منطقه۱۱، تــوانیابان هم‌محله‌ای دورهمی‌های بانشاطی را تجربه می‌کنند.
«مهری ذاکری‌»، دبیر کانون معلولان شهرداری منطقه ۱۱، با اشاره به استقبال خوب جامعه معلولان منطقه ۱۱ از طرح چهارشنبه‌های معلولان در بوستان‌های منطقه می‌گوید: «این طرح تاکنون با مشارکت مدیران سراهای محله و شهرداری منطقه ۱۱ با انجمن معلولان این منطقه در بوستان‌های «اسکندری» و «رازی» برگزار شده و طی آن شرکت‌کنندگان در رشته‌های ورزشی با یکدیگر به رقابت پرداخته‌اند.»
به گفته ذاکری، دارت، طناب‌کشی تنگه‌توپی، آرپیله، مچ‌اندازی و شطرنج ۶ رشته ورزشی هستند که روزهای چهارشنبه با حضور معلولان اجرا می‌شود.
او ادامه می‌دهد: «در چهارشنبه‌های معلولان فرصتی برای یک دورهمی دوستانه و صمیمی میان معلولان فراهم و توانایی‌های آنها دیده می‌شود. در این ویژه‌برنامه که با هدف تقویت استعدادها و تقویت روحیه معلولان تا تاریخ ششم شهریورماه امسال برگزار می‌شود، هر هفته معلولان خود را برای شرکت در رقابت‌های جدید آماده می‌کنند.»
ذاکری با اشاره به محدودیت فضای تفریحی معلولان در شهر تهران می‌گوید: «متأسفانه شهر تهران به‌عنوان پایتخت ایران به هیچ‌وجه برای حضور معلولان مناسب نیست و موانع موجود در کوچه‌پسکوچه‌ها و حتی خیابان‌های شهر بخش قابل توجهی از این قشر را خانه‌نشین کرده است.» او با تأکید بر ضرورت حضور اجتماعی معلولان در جامعه اظهار می‌دارد: «تقویت حضور معلولان در جامعه و تبیین جایگاه آنها موجب افزایش اعتماد به نفس این قشر می‌شود، بنابراین توجه به این مهم باید در اولویت‌کاری مسئولان شهری قرار بگیرد.»
دبیر کانون معلولان شهرداری منطقه ۱۱ با اشاره به استعدادها و توانایی‌های ناشناخته معلولان می‌گوید: «برگزاری ویژه‌برنامه‌هایی از جنس چهارشنبه‌های معلولان موجب می‌شود که ما این استعدادها را شناسایی و در مسیر درست هدایت کنیم.»
منبع: همشهری آنلاین، ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

دورهمی معلولان و سالمندان در ۴۴ نقطه از مناطق شهر تهران
مدیر کل سلامت شهرداری تهران از حضور حداکثر ۱۰۰۰ نفر در هر یک از دورهمی‌های مخصوص سالمندان، معلولان و خانواده‌هایشان در محلات و مناطق شهر تهران خبر داد و گفت: تاکنون ۲۰ هزار سالمند و ۱۲ هزار معلول در این برنامه‌ها مشارکت داشته‌اند.
به گزارش ایسنا و بنابر اعلام شهرنوشت، زینب نصیری با اعلام این خبر گفت: دورهمی معلولان و سالمندان در ۴۴ نقطه از مناطق شهر تهران برگزار می شود. همچنین در ۳۵۲ محله دوشنبه‌های سالمندی و چهارشنبه‌های معلولین در سراهای محلات برگزار می‌شود.
وی در خصوص میزان مشارکت معلولان و سالمندان در این برنامه ها افزود: تعداد افراد سالمند و معلول ساکن در مناطق مختلف هستند و به همین دلیل میزان مشارکت ها تفاوت دارد. در مناطق ۳ و ۶ بیشترین میزان سالمندان را داریم و به تناسب تعداد سالمندانی که در این برنامه ها مشارکت دارند بیشتر است. در مناطق ۱۶، ۱۴، ۱۸ و ۲۰ تعداد افراد دارای معلولیت قابل توجه و مشارکت بیشتر است.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران تاکید کرد: یکی از اهداف اصلی ما ارتقای سلامت شهروندان است. به همین دلیل به طور خاص در کنار برنامه‌هایی که برای تمام شهروندان برنامه‌ریزی می‌شود، تلاش داریم گروه‌های جمعیتی که به هر دلیل تا امروز کمتر دیده شده‌اند یا در ارتباط با دریافت خدمات شهری یا برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی برای آن‌ها نابرابری و تبعیض وجود داشته را در این برنامه‌ها مشارکت دهیم.
نصیری با اشاره به اینکه دو روز در هفته را به طور خاص به افراد سالمند و معلول اختصاص داده‌ایم، گفت: نگاه‌مان این بود که اگر شهروندان تهرانی تا امروز شناخت و درک درستی نسبت به افراد دارای معلولیت، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های آن‌ها پیدا نکرده‌اند، به واسطه این برنامه‌ها کمک کنیم که همه افراد فارغ از تفاوت‌هایی که دارند، در کنار یکدیگر قرار گیرند.
منبع: ایسنا، ۲۳ مرداد ۱۳۹۸

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *