هر چهارشنبه، دورهمی معلولین

print

برنامه سلامت شهرداری تهران برای معلولین
هر چهارشنبه، دورهمی معلولین

ویژه برنامه‌های چهارشنبه‌های معلولان برای تمامی شهروندان شهر تهران به ویژه افراد دارای معلولیت عضو کانون معلولان شهر تهران و سازمان‌های مردم نهاد از تیر تا اسفند امسال در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران برگزار می‌شود.

دیدارنیوز- مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: ویژه برنامه‌ چهارشنبه‌های معلولان در همه مناطق تهران برگزار و در قالب این برنامه علاوه بر ارائه خدمات سلامت جهت افزایش نشاط اجتماعی این قشر از جامعه نیز گام برداشته می‌شود.
به گزارش فارس، زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران درباره برنامه‌های شهری برای معلولان اظهارداشت: ویژه برنامه‌های چهارشنبه‌های معلولان برای تمامی شهروندان شهر تهران به ویژه افراد دارای معلولیت عضو کانون معلولان شهر تهران و سازمان‌های مردم نهاد از تیر تا اسفند امسال در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه نشاط اجتماعی زمانی محقق می شود که تمامی آحاد مردم با نشاط و شاداب باشند، افزود: افراد دارای معلولیت نیز به عنوان بخشی از جامعه، از این امر مستثنا نبوده و برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌هایی در راستای افزایش نشاط و شادی این افراد، ضروری و لازم الاجراست زیرا نیاز به تحرک فیزیکی و تأثیر سلامتی آن در افراد معلول بسیار بیشتر از افراد سالم احساس می‌شود.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران تاکید کرد: افراد دارای معلولیت به‌عنوان بخشی از جامعه نیازمند برنامه‌های ورزشی و حرکتی هستند، هدف اصلی برنامه‌های حرکتی برای معلولان این است که با حضور افراد دارای معلولیت در اجتماعات ورزشی، با استمرار حرکات خاص توانمندی آنان به‌مرور افزایش و عوارض ناشی از معلولیت شدید هم در آنان کاهش یابد. ضمن اینکه همه شهروندان فارغ از میزان توانمندی و نوع نیازهایشان در برنامه های ورزشی و نشاط اجتماعی در کنار هم قرار گیرند.
به گفته نصیری ، برنامه های چهارشنبه های معلولین با توجه به اهمیت موضوع ورزش و نشاط در بین شهروندان، به عنوان مهم‌ترین عامل حفظ سلامت جسمی، روانی و اجتماعی در حال اجراست.

دورهمی معلولان در بوستان‌های منتخب
وی از اجرای برنامه دورهمی معلولان در مناطق خبر داد و گفت: این برنامه با همکاری دبیران کانون معلولان، سازمان‌های دولتی و غیردولتی(NGO,s) برگزار و از ظرفیت تمام سازمان‌ها و اعضای کانون در اجرای برنامه‌هایی چون کتابخوانی، شعرخوانی، نقاشی، سفالگری، موسیقی، تئاتر، صنایع دستی و… بهره گرفته می شود.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به اجرای بازی‌های افراد دارای معلولیت خاطرنشان کرد: بازی افراد دارای معلولیت به صورت پکیج در قالب ورزش‌های(بوچیا، پارتیله، دارت، شطرنج، بدمینتون، تنگه توپی، طناب کشی، شطرنج نابینایان و….) در سطح مناطق برگزار می‌شود.

گفت‌و‌گو در شهر با حضور افراد دارای معلولیت
وی از اجرای یک نشست باموضوع معلولیت با مشارکت انجمن‌های حوزه افراد دارای معلولیت و اعضای کانون معلولان و حضور یک تسهیلگر از منطقه خبر داد و گفت: از موضوعات این گفت و گو می‌توان به کارآفرینی و توانمندسازی در افراد دارای معلولیت، معلولین و پذیرش اجتماعی، نقش معلولین در مطالبه گری های اجتماعی، نوآوری و خلاقیت، سازمانهای مردم نهاد و حمایت اجتماعی از افراد دارای معلولیت، مهارت برقراری ارتباط اجتماعی با افراد دارای معلولیت، خودمراقبتی افراد دارای معلولیت و حساس سازی مدیران شهری به مشکلات و اولویت‌های حوزه افراد دارای معلولیت به ‌ویژه شاخص‌های شهر اشاره کرد.
نصیری با اشاره به برپایی میز خدمت سلامت در این طرح گفت: خدمات سلامت محور شامل مشاوره، ویزیت پزشکی، آموزش، توزیع محتوای اطلاع رسانی، توانبخشی و غیره با استفاده از ظرفیت خانه های بهداشت، خانه ها سلامت و سازمان های غیردولتی(NGO,s) سطح هر منطقه ارائه می شود.

اجرای تئاترهای تعاملی با موضوعات معلولیت
به گفته نصیری، برپایی نمایشگاه دستاوردهای افراد دارای معلولیت، اجرای تئاترهای تعاملی با موضوعات معلولیت، اجرای برنامه‌های هنری و تخصصی توسط اعضای کانون‌های معلولین و برگزاری کارگاه‌های آموزشی از دیگر برنامه های طرح چهارشنبه های معلولین به شمار می رود.
وی اذعان داشت: طرح «چهارشنبه های معلولان» می‌کوشد با تکیه بر توانایی‌ها و ظرفیت‌های موجود افراد دارای معلولیت ساکن در محلات و نیز امکانات و پتانسیل‌های موجود مدیریت شهری در مناطق ۲۲ گانه در‌ راستای تعامل موثر و شکل گیری درک مناسب از وضعیت اجتماعی و فرهنگی افراد دارای معلولیت و رفع مشکلات و مسائل مرتبط با آنان در جامعه امروزی گام‌های موثر و مداومی بردارد.
نصیری، گسترش فرهنگ ورزشی عمومی را برای آحاد جامعه به خصوص افراد دارای معلولیت لازم و ضروری دانست و افزود: همچنین تحقق نشاط اجتماعی وهمگانی شدن شعار ورزش برای همه، مستلزم دیده شدن تمامی اقشار جامعه است.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در برگزاری این برنامه ها، ادارات سلامت و تربیت بدنی مناطق ۲۲گانه، خانه های سلامت محلات شهر تهران، سازمان های غیردولتی(NGO,s) فعال در حوزه افراد دارای معلولیت، حوزه های مرتبط مدیریت شهری (خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک، اتوبوسرانی، سازمان بوستان‌ها و فضای سبز) و کانون‌های معلولان شهر تهران همکاری دارند.

منبع: سایت دیدار نیوز، ۳۱ تیر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *