تأمین مسکن معلولان

print

تأمین مسکن معلولان

دفتر فرهنگ معلولین

بهزاد مایلی معاون عمرانی بنیاد علوی درباره تأمین مسکن خانوارهای دارای ۲ معلول به بالا گزارش مبسوطی در خبرگزاری تسنیم در ۷ مرداد ۱۳۹۸ منتشر شد نکات قابل توجه در این گزارش چند نکته است:
۱ـ ضرورت و اهمیت مسکن و اشتغال معلولان بر کسی پوشیده نیست و این دو عامل در زندگی آنان تأثیر اساسی دارد.
۲ـ آقای مایلی می‌گوید ۱۴ هزار خانوار شناسایی شده که دو عضو یا بیشتر آنها دارای معلولیت است و برای ۱۱ هزار خانوار اقدام به تأمین مسکن شده است.
۳ـ در ادامه متذکر شده که بنیاد علوی به عنوان حامی این طرح ۱۱۵ میلیارد تومان به این پروژه اختصاص داده است. یعنی برای هر خانوار (از ۱۱ هزار خانوار) حدود دو میلیون و نیم تومان اختصاص یافته است.
قطعاً با چنین مبلغی نمی‌توان یک واحد ساختمان ساخت و نیاز به اعتبارات دیگر دارد.
۴ـ مدیریت این پروژه اگر از خود معلولان در ساخت و ساز و دیگر امور استفاده کند و از این طریق، اشتغال آنان را هم تأمین نماید.
۵ـ لازم است از تجارب پیشین در زمینه مناسب‌سازی محیط و رعایت اقتضائات معلولیتی استفاده شود و در ساختمان‌ها و مجموعه‌ها و نیز در احداث خیابان و بازار و خلاصه در همه جا، وضعیت معلولین مراعات شود.
۶ـ یکی از نواقص مسکن مهر، عدم جامع‌نگری بود، یعنی مدیریت فقط به فکر ساخت مسکن بود نه احداث یک واحد اجتماعی اما جامع‌نگری در مورد معلولین این است که خدمات شهری به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که در آینده و پس از سکوت واحدها، توسط خود معلولین اداره شود؛ واحدهای تجاری و مغازه‌ها و بازار در اختیار آنان باشد یا حداقل از درآمد واحدهای تجاری، معلولان بهره‌مند گردند.
سازه‌هایی برای ورزش حرفه‌ای یا ورزش روزانه، واحدهای تولیدی و بازارچه‌های خودکفایی با رویکرد به معیشت و زندگی معلولین تدبیر گردد. خلاصه همه جهات یک شهر با جهت‌گیری برای معلولین برنامه‌ریزی گردد به ویژه در زمینه فرهنگ مثل کتابخانه، سالن فیلم فراموش نشود.

شناسایی ۱۴۰۰۰ خانوار دارای ۲ معلول به بالا برای ساخت مسکن
معاون فنی و عمرانی بنیاد علوی از شناسایی ۱۴۱۳۱ خانوار ۲ معلول به بالا در کشور خبر داد و گفت:‌ از این رقم حدود ۱۱ هزار خانواده وارد پروسه اجرایی ساخت مسکن شده‌اند.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نشست کمیته راهبردی تأمین مسکن برای خانوارهای پر معلول استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان با کمیته‌های راهبری مسکن خانواده‌های پر معلول که متشکل از حامی و آغاز کننده این طرح یعنی بنیاد علوی یکی از زیر مجموعه‌های اصلی بنیاد مستضعفان، سازمان بهزیستی کشور، انجمن خیرین مسکن ساز، بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی در تبریز برگزار شد.
بهزاد مایلی معاون فنی و عمرانی بنیاد علوی در این‌باره اظهار کرد: این جلسه برای آن برگزار شد تا به بررسی مشکلات و عملکرد‌ این چهار استان بپردازیم و در نهایت بتوانیم با یاری ارگان‌های مذکور باری را از دوش خانواده‌های پر معلول این چهار استان برداریم تا قدری از رنج و سختی این عزیزان کاسته شود.
وی افزود: در این جلسه نمایندگان هر استان به ارائه گزارش و تشریح عملکرد خود در این حوزه پرداختند و درباره مشکلات و موانع توضیحاتی را ارائه کردند. از مهم‌ترین مشکلات برای خانواده‌های پر معلول در این ۴ استان افزایش نرخ قیمت‌ها بود که نمایندگان استان‌های مذکور درخواست کمک‌های بیشتری را از بنیاد مستضعفان و سایر دستگاه‌ها برای این خانوارها داشتند.
وی در عین حال تصریح کرد: متأسفانه در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکلات خانوارهای داری ۲ معلول به بالا در این چهار استان کشور افزایش عدم اختصاص تسهیلات دولتی برای شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر است که تاکنون دولت نتوانسته این تسهیلات را برای این شهرها در نظر بگیرد؛ انتظار می‌رود دولت در اقدامی ویژه با اعطای تسهیلات یارانه دار مانند وام‌های کم بهره شرایط را برای رفاه حال خانواده‌های پر معلول مهیا کند.
وی با یادآوری این‌که بنیاد علوی به عنوان حامی مالی این پروژه تأمین مسکن برای خانوارهای پر معلول در کشور تاکنون رقمی بالغ بر ۱۱۵ میلیارد تومان را به این پروژه اختصاص داده است، اظهار کرد: تاکنون حدود ۱۴۱۳۱ خانوار ۲ معلول به بالا در کشور شناسایی شده از این رقم حدود ۱۱ هزار خانواده وارد پروسه اجرایی ساخت مسکن شده‌اند و خوشبختانه حدود ۶۳۰۰ واحد مسکونی آن تا به این لحظه تحویل این عزیزان شده است.
معاون فنی و عمرانی بنیاد علوی اعلام کرد: در چهار استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان حدود ۱۱۰۰ خانوار تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند و از این تعداد حدود ۹۵۰ خانوار وارد پروسه اجرا شده‌اند و تقریباً ۶۵۰ واحد در شهر و روستاها این استان‌ها تحویل عزیزان واجد شرایط این طرح عظیم ملی شده است.
منبع: تسنیم، ۷ مرداد ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *