واحد ناشنوایان دانشگاه آزاد

واحد ناشنوایان دانشگاه آزاد

دفتر فرهنگ معلولین

در ۲۴ بهمن خبرگزاری مهر، درباره راه‌اندازی هفت رشته ویژه ناشنوایان و نیز تأسیس واحد ناشنوایی در دانشگاه آزاد خبر داد. و آقای علی مقدادی در گفت‌وگو با مهر برخی از جوانب این واحد را توضیح داده است. اما درباره این خبر مهم لازم است چند نکته گفته شود:
۱ـ از نگاه کارشناسی یکی از دلایل حلّ نشدن مشکلات ناشنوایان و کلاً معلولان ایران، عدم ورود آموزش عالی و دانشگاه‌ها در جامعه هدف است. اساساً آموزش عالی مشاور و بازوی فکری برای تصمیم‌سازان و مجریان در کشور است و استادان و کارشناسان آموزش عالی با تحقیقات و ارائه راه کار، مدیران اجرایی را یاری می‌رسانند.
۲ـ تاکنون رشته‌ای ویژه معلولان یا واحد دانشگاهی یا گروه علمی در یک دانشگاه خاص، ناشنوایان و معلولان در ایران نداشته‌ایم. در غرب رشته‌هایی مثل زبان اشاره، مطالعات ناشنوایی، مطالعات معلولیت، مطالعات نابینایی، جامعه‌شناسی معلولیت و غیره؛ نیز دانشگاه گالودت و گروه‌ها یا دانشکده‌های امثال آن هست. اما در ایران فقط دانشگاه بهزیستی و توانبخشی هست که رشته‌های ویژه معلولین ندارد و رشته‌هایی عمومی مثل توانبخشی دایر کرده است.

آغاز فعالیت واحد ناشنوایان دانشگاه آزاد در ۷رشته/ پذیرش از مهرماه
مسئول راه اندازی واحد فرشتگان دانشگاه آزاد گفت:واحد فرشتگان دانشگاه آزاد اسلامی از مهرماه سال ۹۸ فعالیت خود را در ۷ رشته تحصیلی در مقاطع کاردانی و کارشناسی آغاز خواهد کرد.
علی مقداری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: واحد تهران مرکز دانشگاه آزاد دارای مجتمع آموزشی در منطقه شهرک غرب بود که طبق صورت جلسه ای این مجتمع به واحد فرشتگان اختصاص داده شده است.
مسئول راه اندازی واحد فرشتگان دانشگاه آزاد تاکید کرد: برنامه داریم براساس امکان سنجی هایی که انجام می شود طی ۵ تا ۱۰ سال آینده رشته های تحصیلی متناسب با نیازهای جامعه مخاطب کم شنوا و ناشنوا در این واحد دانشگاهی راه اندازی شود.
مقداری اظهار داشت: پذیرش دانشجو در این واحد دانشگاهی براساس سوابق تحصیلی با لحاظ کردن دانش و توانایی زبان اشاره ایرانی خواهد بود.
وی اظهار داشت: باتوجه به اینکه در کشورهای اطراف ایران دانشگاهی با چنین پتانسیلی وجود ندارد بنابراین برنامه داریم از این کشورها دانشجوی بین المللی جذب کنیم که به دانشجویان خارجی زبان اشاره ایرانی و بین المللی آموزش داده می شود.
مسئول راه اندازی واحد فرشتگان دانشگاه آزاد عنوان کرد: برای تامین اساتید این واحد دانشگاهی فراخوانی منتشر شد که از فارغ التحصیلان و جامعه کم شنوا و ناشنوا رزومه هایی دریافت کردیم و درحال بررسی آنها هستیم.
مقداری گفت: ممکن است در ابتدا مشکلاتی درخصوص نیروی انسانی مورد نیاز برای فعالیت در این دانشگاه وجود داشته باشد اما باتوجه به اینکه هدفگذاری ۵ ساله برای تربیت نیروی انسانی در این دانشگاه انجام شده بنابراین طی چندسال آینده این مشکل برطرف خواهد شد.
منبع: خبرگزاری مهر، ۲۴ بهمن ۱۳۹۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *