دومین جلسه هماهنگی کمیته های اجرایی و حقوقی مجمع هم اندیشی سمن های معلولان

print

دومین جلسه هماهنگی کمیته‌های اجرایی و حقوقی مجمع هم‌اندیشی سمن‌های معلولان روز گذشته برگزار شد.
به گزارش پیک‌توانا؛ این جلسه به میزبانی انجمن ضایعات نخاعی ایران و با حضور اعضای کمیته‌های اجرایی و حقوقی و با هدف هم‌اندیشی در خصوص تعیین زمان برگزاری مجمع و انتخابات شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی برگزار شد.

بانک اطلاعاتی متمرکز و جامعی از سمن‌های معلولان در کشور وجود ندارد
مدیرعامل کانون معلولین توانا در این جلسه بیان کرد: تقریباً هیچ دستگاهی بانک اطلاعاتی جامعی از سمن‌های معلولان کشور ندارد.
محمدرضا هادی‌پور با بیان این مطلب که در ماه‌های گذشته تلاش کردیم اطلاعات و آمار سمن‌های معلولان را از دستگاه‌هایی نظیر سازمان بهزیستی، وزارت کشور و وزارت تعاون را دریافت کنیم که مشخص شد متأسفانه اطلاعات متمرکز و جامعی از سمن‌های معلولان کشور وجود ندارد.
وی افزود: با آمار دریات شده از دستگاه‌های مختلف و با تکیه بر آمار دفتر فرهنگ معلولین قم و کانون توانا در نهایت مؤفق به برقراری ارتباط با یکصد و ۷۰ سمن فعال و پویا در زمینه معلولان در کشور شده‌ایم.
این فعال حوزه معلولان هم‌اندیشی برای تعیین اهداف اجرایی و اساسنامه مربوط به شبکه از جمله موارد قابل بررسی در این جلسه خواند و ایجاد انسجام و وحدت بین سمن‌های معلولان را مورد تأکید قرار داد.

کانون توانا در پیگیری اقدامات اولیه ثبت شبکه ملی معلولان نماینده همه سمن‌های معلولان است
عضو هیأت مدیره کانون توانا نیز در این نشست مطرح کرد: کانون توانا به نمایندگی از همه سمن‌های معلولان در حال پیگیری اقدامات اولیه مربوط به ثبت شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی است.
سیداکبر حسینی تصریح کرد: از یکصد و ۷۰ سمن شناسایی شده در حوزه معلولان کمتر از یکصد سمن مربوط به حوزه معلولیت‌های جسمی-حرکتی هستند اما عملکرد و ارتباط گیری به‌گونه‌ای بوده که هیج سمنی جا نیفتد.
این فعال حوزه معلولان ادامه داد: برای اولین بار امکان کاندیداتوری برای نمایندگان تمام سمن‌های دارای مجوز از وزارت کشور و بهزیستی در انتخابات شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی صادر شده و مبنا این اقدام این است که تمام تشکل‌های معلولان فرصت ورود به این عرصه را داشته باشند.

هدف از ایجاد شبکه ملی معلولان ایجاد سازمان مردم‌نهاد واقعی است
مدیرعامل انجمن ندای معلولین ایران نیز در این نشست هدف از تشکیل شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی را ایجاد سازمان مردم‌نهاد واقعی و نه وابسته به دولت دانست.
محمود کاری با اشاره به تجربه عضویت خود در شبکه ملی دیگر، عدم تأمین منابع مالی را مهم‌ترین مشکلات کار ان‌جی‌اویی دانست و افزود: لازم است تمهیداتی برای رفع این مشکل اندیشیده شود.
کاری گفت: در شبکه‌های ملی ان‌جی‌اوها باید حق عضویت سالانه پرداخت کنند اما اغلب آنها به دلایل مختلف از پرداخت این مبالغ بازمی‌مانند و همین عامل شبکه را در انجام وظایف خود دچار مشکل می‌کند.
این مسئول همچنین در ادامه سخنان خود بر لزوم تدوین اساسنامه توسط سمن‌ها و مطالعه آن توسط همه ان‌جی‌اوهای معلولان کشور و اعلام نظر در این خصوص تأکید کرد.

وزارت کشور تنها مرجع صادر کننده مجوز فعالیت شبکه‌های ملی است
مدیرعامل انجمن برنا در این نشست وزارت کشور را تنها مرجع صادر کننده مجوز برای فعالیت شبکه‌های ملی در تمام حوزه‌ها دانست.
محبوبه خلوق ادامه داد: پرداخت حق عضویت توسط سمن‌ها ایجاد حس قرابت و مشارکت در امور را در پی دارد اما باید پذیرفت که بسیاری از سمن‌ها برای پرداخت آن با مشکل مواجه هستند.
وی تأ:ید کرد: ما موظف به راه‌اندازی شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی هستیم اما پیش از اخذ مجوز باید به تمام نقاط و خلاءهای موجود بیاندیشیم و برای همه مشکلات راهکاری بیابیم.
منبع: سایت کانون معلولین توانا، ۳۱ تیر ۱۳۹۸

 

شبکه ملی معلولان باید تسهیل کننده امور سمن‌ها باشد
مدیرعامل انجمن تخصصی معلولین ایران در این نشست بیان کرد: شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی باید با عدم ورود به امور جزئی و مداخله در امور کلان تسهیل کننده کار سمن‌های معلولان کشور باشد.
اضعر شیرزادی ادامه داد: در اینکه شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی باید پیگیر حقوق معلولان باشد شکی وجود ندارد اما نباید اجازه دهیم دغدغه مالی خدشه‌ای به کار این شبکه وارد کند.
وی خاطرنشان کرد: اگر شبکه ملی سالهای قبل شکل گرفته و راه‌اندازی می‌شد امروز ثمرات آن به شهروندان دارای معلولیت می‌رسید.

سازمان بهزیستی باید بخاطر اتلاف وقت سمن‌ها بازخواست شود
نماینده جامعه معلولین دلیجان در این نشست اظهار کرد: تمام ان‌جی‌اوهای حوزه معلولیت را دلسوز و پیگیری امور دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه سازمان بهزیستی همواره با مقابل هم قرار دادن ان‌جی‌اوها وقت و انرژی آنان را اتلاف کرده است.
رحمان دلاوری تأکید کرد: ان‌جی‌اوها باید با اتحاد در مسیر ایجاد شبکه واحد و ملی قدم بردارند و در این زمینه به جایی برسند که سازمان بهزیستی را بخاطر ایجاد اختلاف و اتلاف وقت سمن‌ها مورد بازخواست قرار دهند.
این فعال حوزه معلولان یکی از اهداف مهم شبکه ملی معلولان را حضور در شورای اجرایی هیأت دولت و تلاش برای اجرای قانون جامع حمایت از معلولان دانست.
وی اتخاذ تمهیدات لازم برای تشکیل کمیته‌ای به‌منظور اندیشیدن به روش‌های ایجاد درآمدهای پایدار برای شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی را از موارد الزامی برای فعالیت شبکه برشمرد.
این مسئول تصویب قانون جامع حمایت از معلولان را مرهون تلاش ان‌جی‌اوها و فعالان حوزه معلولیت دانست و تأکید کرد: برخی موارد کلیدی قانون مانند قانون استخدام ۳ درصدی و یا قانون بازنشستگی پیش از موعد معلولان که تاکنون مورد غفلت قرار گرفته، از جمله مواردی است که شبکه ملی باید اجرای آن را پیگیری کند.
این عضو شورای اسلامی شهر دلیجان تلاش‌های کانون توانا مبنی بر محوریت در برگزاری جلسات هم‌اندیشی سمن‌های معلولان کشور از ۵ سال پیش را حائز اهمیت خواند و بیان کرد: کانون توانا حتی پیش از تصویب قانون جامع نیز در پیگیری امور معلولان پیشتاز بوده است.
دلاوری اضافه کرد: مزیت لایحه جدید قانون جامع، نسبت به قانون قبلی این است که دولت مسئولیت تأمین بودجه موردنیاز آن را به عهده گرفته و این یک حرکت رو به رشد محسوب می‌شود.

امیدوارم نمایندگان بهزیستی شهامت عذرخواهی از معلولان را داشته باشند
مدیر کمپین پیگیری حقوق معلولان نیز در این نشست بیان کرد: امیدوارم نمایندگان سازمان بهزیستی بابت اتلاف وقت و ایجاد دو دستگی بین معلولان و سمن های آنها، شهامت عذرخواهی داشته باشند.
بهروز مروتی ادامه داد: ما بارها بر غیرقانونی بودن عملکرد سازمان بهزیستی در برگزاری انتخابات شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی تأکید کردیم اما این سازمان بدون ارائه مستندات عملکرد خود را در این زمینه ادامه داد.
وی با بیان این مطلب که ایرادات قانونی وارد بر نحوه برگزاری انتخابات شبکه ملی معلولان جسمی-حرکتی ساختاری و ماهوی بوده و قابل اغماض نبود، گفت: پس از ماه‌ها پیگیری بالاخره وزارت کشور رسماٌ اعلام کرد که تنها دستگاه صاحب صلاحیت صدور مجوز فعالیت برای شبکه‌های ملی است.

انتخابات شبکه ملی باید با کمترین اشکال مواجه شود
نماینده جامعه خیرین حامی معلولین خراسان شمالی بیان کرد: انتخابات برگزار شده توسط سازمان بهزیستی با ایرادات قانونی زیادی همراه بود و بر این اساس باید به‌گونه‌ای تلاش کرد که انتخابات پیش‌رو برای شبکه ملی با کمترین اشکال مواجه شود.
حبیب‌اله بلوریان افزود: فعالیت شبکه ملی در مسیر تحقق انتظارات و احصای حقوق معلولان خواهد بود و نباید اجازه داد تا دغدغه‌های کوچک این شبکه را از اهداف اصلی دور نگهدارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *