خبر مهم درباره اشتغال معلولان

خبر مهم درباره اشتغال معلولان

دفتر فرهنگ معلولین

هر سال خبرهای مهمی در نمایشگاه الکامپ و غرفه معلولان در این نمایشگاه درباره توانایی معلولین در زمینه اشتغال آنان در حمل و نقل منتشر شده است. سایت عصر ایران در ۲۹ تیر ۱۳۹۸ هم به نقل از مدیر اسنپ خبرهای مهمی منتشر کرد. این خبرها شامل نکات زیر است:
۱ـ مدیر اسنپ گفت تاکنون ده هزار نفر از توان‌یابان (افراد دارای معلولیت) در اسنپ مشغول به کار شده‌اند.
۲ـ در یک سال گذشته مبلغ نه میلیارد تومان کمیسیون (سهم اسنپ) این افراد بوده است. اما اسنپ این رقم را از حقوق آنان کسر نکرده است. حقوق معلولان حداقل پنج برابر مبلغ مزبور یعنی ۴۵ میلیارد تومان است. ۴۵ میلیارد تومان اگر با نه میلیارد جمع گردد، پنجاه و چهار میلیارد تومان دریافتی افراد دارای معلولیت در اسنپ در طول یک سال (سال ۱۳۹۷) بوده است.
۳ـ مبلغ ۵۴ میلیارد اگر تقسیم بر ده هزار نفر گردد یعنی هر نفر به طور میانگین ۵۴۰۰۰۰۰۰ تومان در طول یک سال دریافت کرده است. این مبلغ اگر تقسیم بر ۱۲ ماه گردد یعنی هر ماه ۴۵۰۰۰۰ تومان دریافتی یک فرد دارای معلولیت بوده است. البته بر اساس حداقل محاسبات.
۴ـ در شرایط سخت کنونی ایران و بیکاری اکثر معلولان اسنپ توانسته، دو هزار نفر از جامعه هدف را کسب و کار آبرومندانه و پایدار بدهد و ماهانه حداقل ۴۵۰۰۰۰ تومان هم درآمد برای این افراد ایجاد کند.
اولین مبلغ چندین برابر دریافتی معلولان از بهزیستی است و به عنوان اولین تجربه قابل توجه است.
۵ـ تشکل‌های معلولین مثل کمپین لازم است یک از مسئولین و ریاست اسنپ تشکر کنند تا این‌گونه اقدامات توسعه پیدا کند.
خود معلولین و نیز تشکل‌های آنان در هر شهر می‌توانند در شبکه‌های اجتماعی از مدیریت اسنپ در هر شهر تشکر کنند.
۶ـ معلولین می‌توانند در شهرها از مردم بخواهند از اسنپ بیشتر استفاده کنند و از این راه به افزایش درآمد اسنپ و در نهایت به افزایش درآمد خود معلولین کمک کنند.
۷ـ به نظر می‌رسد استارت¬آپ‌ها و کسب و کارهای جدید در ایران حداقل مهم‌ترین روش اشتغال و درآمدزایی معلولان است. از این‌رو لازم است NGOها در توسعه این فناوری و آشناسازی معلولان با آن بیشتر تلاش کنند.
شیوه ساده این است که از کارشناسان دعوت کنند تا در این باره صحبت کنند و جلساتی برگزار نمایند.
۸ـ به نظر می‌رسد شیوه‌های قدیمی که هزینه‌بری بالا دارد و ثمره‌دهی آن اندک است، باید تعطیل یا تبدیل به کسب‌وکارهای نوین گردد. بسیاری از بودجه معلولین هم اکنون در روش‌هایی هزینه می‌شود که اشتغال‌آفرینی اندک ولی مخارج میلیاردی دارد.

رانندگان توان‌یاب‌ در یک سال ۹.۵ میلیون سفر انجام دادند
اسنپ با حضور در بخش «توان‌تک» نمایشگاه الکامپ بار دیگر حمایت خود را از افراد توان یاب اعلام کرد.
به گزارش دیجیاتو، سومین حضور توان‌تک در نمایشگاه الکامپ است که تلاش دارد تا ضمن معرفی استارتاپ‌های راه‌اندازی‌شده توسط افراد توان‌یاب، شرکت‌هایی را که خدماتی به توان‌یابان ارائه می‌دهد معرفی کند.
اسنپ به عنوان یک سامانه هوشمند حمل‌و‌نقل همواره در فکر تسهیل فعالیت افراد دارای معلولیت در جامعه بوده است. در همین راستا از ابتدای سال ۹۶ این شرکت اعلام کرد که رانندگان توان‌یاب از پرداخت کمیسیون معاف هستند.
اکنون بر اساس گزارشی که اسنپ منتشر کرده است، در یک سال گذشته ۴ هزار و ۲۰۰ نفر از رانندگان دارای معلولیت در اسنپ ثبت نام کرده‌اند. اسنپ همچنین می‌گوید که در مجموع حدود ۱۰ هزار نفر از توان‌یابان در ناوگان اسنپ مشغول به کار هستند و بیش از ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار سفر از کل سفرهای ناوگان اسنپ توسط این افراد انجام شده است.
مجموع کمیسیون افراد دارای معلولیت در یک‌سال گذشته مبلغ ۹ میلیارد تومان است که اسنپ این رقم را از اعتبار این افراد کسر نکرده است. در اینفوگرافی زیر فعالیت‌های اسنپ در جهت حمایت از توان‌یابان به تصویر کشیده شده است.
منبع: عصر ایران، ۲۹ تیر ۱۳۹۸

1 پاسخ
  1. سیفی زاده
    سیفی زاده says:

    آقا همش دروغه. من هروقت خواستم اقدام کنم گفتن همچبن طرحی ندارن.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *