نقدی از رحمان دلاوری بر سخنان اخیر مدیر کل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان بهزیستی

print

سازمان بهزیستی می بایست به جای متهم کردن افراد و نشان دادن مسیر اشتباه
یک بار برای همیشه به دنبال ارائه پاسخی مستدل و منطقی در دفاع از صلاحیت خود
برای صدور مجوز شبکه برای سمن های مرتبط با بهزیستی باشد

جناب آقای دکتر نظم ده
مدیر کل محترم بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان بهزیستی کشور
سلام علیکم ؛
احتراما پیرو مصاحبه اخیر آقای مروتی مسئول محترم کمپین معلولان با جنابعالی در خصوص اعتراضات به انتخابات اخیر بر خود لازم دانستم مواردی را در این نوشتار مطرح نمایم . نکته اول اینکه بنده به عنوان نماینده استان مرکزی اولین معترض به نحوه برگزاری انتخابات اخیر بودم و بلافاصله اعتراض خود را به ترتیب به آقای هادی پور رئیس مجمع انتخابات ، حراست محترم سازمان بهزیستی و سپس به آقای دکتر نحوی نژاد معاونت وقت توانبخشی سازمان بهزیستی ارائه کردم و صرفا بدلیل خواهش این عزیزان که بنده مانعی بر سر راه یک اتفاق مهم و ملی نباشم از پیگیری اعتراض خود به نحوه برگزاری انتخابات و ایرادات وارد بر آن چشم پوشی کردم . اما با گذر زمان و مشاهده برخی اتفاقات و عدم رسیدگی درست و منصفانه به اعتراضات مطرح شده و جابجا شدن متهم و مدعی سکوت در پیگیری اعتراض خود را جایز ندانسته و بر پیگیری حقوق از دست رفته خود اصرار دارم .
در مصاحبه اخیر ، جنابعالی تاکید دارید که اشکالات انتخابات گذشته شکلی بوده و قاعدتا خیلی از اهمیت لازم برای تاثیر گذاری بر نتیجه انتخابات برخوردار نمی باشد . با طرح این مطلب بیش از آنکه بر حل ماهوی اعتراضات مطرح شده تاکید نمایید توپ را به زمین یکی از اعضای هیات مدیره منتخب انداخته و عدم پیشرفت کار و عدم ثبت شبکه در سازمان را متوجه ایشان میدانید در صورتیکه واقعیت مطلب این است که تخلفات صورت گرفته در انتخابات گذشته بسیار فراتر از مسائل شکلی است و سازمان بهزیستی می بایست به جای متهم کردن افراد و نشان دادن مسیر اشتباه یک بار برای همیشه به دنبال ارائه پاسخی مستدل و منطقی در دفاع از صلاحیت خود برای صدور مجوز شبکه برای سمن های مرتبط با بهزیستی باشد . بعنوان فردی که اعتراضاتی را در خصوص تخلفات حادث شده در برگزاری انتخابات اخیر مطرح نمودم این انتظار را داشتم که بعد از جلسه حکمیت اخیر پاسخی مستدل و اقناع کننده از جنابعالی مبنی بر قانونی بودن انتخابات و مهمتر از آن صلاحیت قانونی سازمان بهزیستی در ثبت شبکه سمن های تحت پوشش خود بشنوم که متاسفانه این موضوع محقق نشد و حداقل انتظار بنده برای اشاره دقیق به آیین نامه تشکلهای مردم نهاد را هم برآورده نکردید . لذا جهت استحضار جنابعالی و به منظور تنویر افکار عمومی و شفافیت بیشتر و همچنین ارائه راهکارهایی برای برون رفت از این مشکل نکاتی را به استحضار می رسانم :
۱- سازمان بهزیستی‌‌ علیرغم اعتراف به اینکه هیچ وظیفه و مسئولیتی در قبال تشکیل شبکه ندارد اما بصورت هدفمند و سازماندهی شده اقدام به برگزاری انتخابات نموده است در صورتیکه در بند ۴ آیین نامه تشکیل شبکه سازمانهای مردم نهاد مصوب هیئت وزیران مورخ ۱۳۹۵/۰۵/۲۷ صراحتا بیان میدارد تشکلهایی که دارای فعالیت مشترک می باشند با داشتن شرایطی که در ذیل همین ماده اشاره شده می توانند تشکیل شبکه دهند . بنابراین قانون ، تشکیل شبکه را بر عهده تشکل ها گذاشته و پر واضح است اقدام بهزیستی در برگزاری انتخابات دخالت مستقیم در تشکیل شبکه ای است که قرار است مطالبه گر همان سازمان باشد و لذا این اقدام کاملا خلاف قانون بوده و نمی توان آن را در حد ایرادات شکلی تنزل داد . سازمان بهزیستی در بهترین حالت می توانست تسهیل گر و میزبان سمن های معلولین برای فراهم کردن شرایط تعامل ، آشنایی و گفتگو بین آنها جهت تشکیل شبکه باشد و این خود سمن ها بودند که در نهایت تصمیم می گرفتند با چه شکلی و با چه مکانیزمی نسبت به برگزاری انتخابات و تشکیل شبکه اقدام کنند .
۲- اینکه جنابعالی بهزیستی را برای صدور مجوز شبکه ذیصلاح میدانید نهایتا میتوانید به بند ۱۳ ماده ۳۸ آیین نامه فوق الذکر استناد داشته باشید و اگر احتمالا آیین نامه مذکور را مطالعه نموده باشید متوجه خواهید شد که عمدا یا سهوا از سایر مواد قانونی صدر تا ذیل این آیین نامه چشم پوشی شده است . مزید اطلاع جنابعالی عرض میکنم که در بند ۱۳ ، به ماده ۴ آیین نامه که موضوع شبکه است هیچ اشاره ای نشده است در صورتیکه در جای جای آیین نامه جهت شفافیت موضوع صراحتا به ماده ۴ اشاره شده است . علاوه بر این بند ث ماده ۸ آیین نامه مذکور صراحتا اعلام نظر و تصمیم ‏گیری در مورد صدور پروانه فعالیت برای تشکل‌های ملی و منطقه ‏ای و شبکه ‏های موضوع ماده (۴) را صرفا بر عهده شورای ملی قرار داده است . این یعنی اینکه تنها مرجع ذیصلاح برای تصمیم گیری در خصوص صدور پروانه فعالیت شبکه ها ، شورای ملی تعریف شده در این آیین نامه است و بر اساس تبصره دیگری اجرای آیین نامه منوط به تهیه دستورالعمل اجرایی است که به تایید وزارت کشور رسیده است . ۳ ماه بعد از تصویب آیین نامه در تاربخ ۱۳۹۵/۰۸/۲۲ دستورالعمل اجرایی نحوه تاسیس و فعالیت شبکه سازمانهای مردم نهاد که پیرو ماده ۱۹ مصوبه هیئت وزیران در سال ۸۴ به تصویت هیات نظارت کشورصراحتا اعلام میدارد صدور مجوز فعالیت شبکه سازمان های مردم نهاد صرفا بر عهده وزارت کشور می باشد . نتیجه اینکه اینگونه می توان برداشت نمود که سازمان بهزیستی هیچ صلاحیتی در ثبت شبکه ندارد .
۳- آیین نامه مذکور پیش بینی های لازم در خصوص نحوه رسیدگی به شکایات و اعتراضات احتمالی در خصوص شبکه های ملی و استانی را در بند ت ماده ۸ انجام داده است بنابراین بهترین راهکار پیشنهادی از طرف جنابعالی در جلسه حکمیت اخیر می توانست استفاده از ظرفیت این بند و ارجاع پرونده به شورای ملی باشد .
۴- بند ب ماده ۸ این آیین نامه به هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی به منظور ظرفیت‏ سازی، ساماندهی و توانمندسازی برای توسعه تشکل‏ها و نظارت بر آنها اشاره دارد از این ظرفیت نیز می توان برای حل اختلاف بین سازمان بهزیستی و وزارت کشور استفاده نمود . به ویژه اینکه در سالهای گذشته نیز اختلاف بین تشکل های معلولین ثبت شده در وزارت کشور و سازمان بهزیستی بیش از آنکه به نفع معلولین باشد به ضرر آنها تمام شده است و البته بنظر میرسد سازمان بهزیستی از گذشته تاکنون خواسته یا ناخواسته با حرکت در مسیر مبهم و پرشائبه زمینه ساز اختلافات بین سمن های معلولین گردیده است و همانگونه که در انتخابات اخیر شاهدش هستیم آتش بیار معرکه است و بارقه های امیدی که پس از تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان به وجود آمده است رو به خاموشی نهاده است . سازمان بهزیستی اگر اراده کند با استفاده از ظرفیت های قانونی که در بالا اشاره شد می تواند در حل مشکلات و اختلافات به وجود آمده راهگشا باشد و یک بار برای همیشه در خصوص شبهات به وجود آمده تعیین تکلیف کند . انتظاری که از سازمان بهزیستی وجود دارد این است که لزوما به مشاوره ها و توصیه های نورچشمی های خود اکتفا ننموده و با پرهیز از جانبداری از یک تفکر خاص مسئولیت قانونی خود را در بستر سازی مناسب برای همگرایی قانونمند و خالی از شائبه سمن های معلولین انجام دهد .
باسپاس
رحمان دلاوری
نماینده معلولین جسمی حرکتی استان مرکزی در انتخابات اخیر

منبع: کانال کمپین پیگیری حقوق معلولان ایران، ۲۸ تیر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *