سومین رویداد توان تک با حضور ۲۵ انجمن فعال حوزه معلولان در نمایشگاه بین‌المللی الکامپ

print

 سومین رویداد توان تک با حضور ۲۵ انجمن فعال حوزه معلولان
در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ)

نمایشگاه توان‌تِک با حضور ۱۰ استارت‌آپ،۵ کسب ‌وکار و بیش از ۲۵ انجمن فعال در عرصه توانمندسازی افراد دارای معاولیت برای معرفی و تاکید بر اهمیت دسترس‌پذیر شدن تکنولوژی برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد؛ در این نمایشگاه بیش از ۲۵ انجمن فعال در حوزه معلولیت برای مشاوره به کسب ‌و کارها جهت دسترس‌پذیری بیشتر مخاطبانشان به خدمات و سرویس‌های مناسب‌سازی شده، حضور دارند. همچنین ۱۰ استارت‌آپ و ۵ کسب و کار که فعالیت خود را برای افراد دارای معلولیت دسترس‌پذیر کردند به معرفی خدمات و سرویس‌های خود می‌پردازند.
گفتنی‌ست، توان‌تِک نمایشگاهی است که برای دومین‌بار همزمان با نمایشگاه بین‌المللی الکامپ برگزار می‌شود و به معرفی و حمایت استارت‌آ‌پ‌ها و کسب‌ و کارهایی که در حوزه معلولیت فعالیت می‌کنند یا توسط آنها ایجاد شده‌اند، می‌پردازد.

نمایشگاه توان‌تک از تاریخ ۲۷ تا ۳۰ تیرماه در سالن ۸ و ۹ نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، میزبان بازدیدگان خواهد بود.
همچنین کارشناسان “دفتر فرهنگ معلولین” در غرفه این دوره توان تک حضور خواهند داشت.

توان‌تِک چرا؟
سایت مجتمع رعد، ۲۷ تیر ۱۳۹۸
فلسفه وجودی و علت پیدایش هر پدیده با یک پرسش آغاز می‌شود. شاید برای شناخت بهتر رویداد توان‌تِک که سومین دوره آن همزمان با نمایشگاه بین‌المللی الکامپ، امروز کارش را شروع کرد، بهتر باشد به همین پرسش پاسخ دهیم.
افراد دارای معلولیت به عنوان بزرگ‌ترین اقلیت اجتماعی جامعه بشری تا پیش از پایان جنگ دوم جهانی مورد بی‌مهری‌ها و تبعیض‌های ناروای زیادی واقع می‌شدند. اما با خاتمه جنگ جهانی، تأسیس سازمان ملل متحد و جایگزینی آن با جامعه ملل، تحقق حقوق انسانی و از آن جمله؛ حقوق افراد دارای معلولیت بیشتر مورد توجه قرار گرفت. شاید بتوان تصویب اعلامیه حقوق بشر را نخستین سنگ بنای تدوین کنوانسیون حقوق معلولان ذکر کرد. نامگذاری سال ۱۹۸۱ به عنوان سال “جهانی معلولان” و در ادامه تعیین دهه معلولان از ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۳ دیگر اقداماتی بود که در زمینه احقاق حقوق معلولان در سطح جهانی به انجام رسید، هر چند اولین سند بین‌المللی رعایت حقوق افراد دارای معلولیت در سال ۲۰۰۷ میلادی برابر با ۱۳۸۶ شمسی برای امضا در اختیار کشورهای عضو قرار داده شد.
روح حاکم بر کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت؛ احترام به منزلت، تفاوت‌ها و تنوع انسانی، عدم تبعیض، مشارکت مؤثر و حضور در جامعه، برابری فرصت‌ها، احترام به ظرفیت‌ها و توانایی‌های قابل تحول، برابری بین زن و مرد و دسترسی است.
تحول شتابان فناوری‌های نوین در عرصه اطلاعات و ارتباطات مهم‌ترین ابزار برای جلب مشارکت، توسعه دسترس‌پذیری، توانمندسازی، برابرسازی فرصت‌ها و احترام به توانایی‌های قابل تحول افراد دارای معلولیت محسوب می‌شود و به همین علت دسترس‌پذیری الکترونیک برای معلولان بسیار مورد تأکید و توصیه نهادهای بین‌المللی و سازمان‌های مرتبط ملی قرار می‌گیرد و درست از همین جا نقش و اهمیت رویداد توان‌تِک آغاز می‌شود.
توان‌تِک از آغاز تا امروز که سومین دوره‌اش را سپری می‌کند بر توانمندسازی الکترونیکی و توسعه دسترسی برای افراد دارای معلولیت اصرار داشته است و عقیده دارد با دسترس‌پذیری به فضاهای وب، کسب‌وکارها و استارت‌آپ‌ها علاوه بر جبران برخی از محدودیت‌های افراد دارای معلولیت به تحقق عدالت اجتماعی و سلامت اجتماعی این گروه از هموطنان کمک قابل توجهی می‌کند.
دسترس‌پذیری به فرآیند گفته می‌شود که با استفاده از ابزارها و امکانات پیش‌بینی شده، میزان سهولت کارکردن با یک سامانه، فضا و ابزار و همچنین شمار استفاده‌کنندگان را افزایش می‌دهند. این تعریف تکالیفی را بر عهده ارایه دهندگان خدمات و سرویس‌های فناوری اطلاعات قرار می‌دهد که با در نظر گرفتن شرایط افراد دارای معلولیت به‌منظور تحقق حق دسترسی، امکاناتی همچون نرم‌افزارهای خواننده صفحات وب، نرم‌افزارهای بزرگ‌کننده فونت برای کاربران کم‌بینا و دیگر ابزارها را به کار بگیرند تا افراد دارای معلولیت با استفاده از این امکانات و فرآیندها بخشی از محدودیت‌های جسمی و حرکتی خود را جبران کنند.
این دسترسی می‌تواند در بخش‌های آموزشی، فرهنگی، کارآفرینی، اشتغال، عدالت اجتماعی، پیشگیری و درمان، امنیت حقوقی و حمایت‌های قانونی، زیست محیطی و حمل و نقل، ورزش و اوقات فراغت، دسترسی‌های فیزیکی، فناوری، پژوهشی و علمی، برنامه‌ریزی و اجرا شود و بخش وسیعی از افراد دارای معلولیت از قبیل: کم‌توان، ناتوان، معلولان جسمی و حرکتی، افراد مبتلا به اوتیسم، ام‌اس، نابینا، ناشنوا، کم‌بینا، کم‌شنوا، معلولان ذهنی، سالمندان، جانبازان، بیماران خاص و آسیب‌دیدگان اجتماعی را در برمی‌گیرد.
ارتباط با استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوین با هدف شناخت دسترسی‌های پیش‌بینی شده و معرفی خدمات و سرویس‌هایی که برای افراد دارای معلولیت درنظر گرفته‌اند در کنار معرفی چهره‌های شاخص توان‌‌یابی که با راه‌اندازی استارت‌آپ خود، حرکت توسعه دسترس‌پذیری را شتاب بیشتری بخشیده‌اند، توان‌تِک را به یک ارزش‌ اجتماعی بدل کرده است تا ضمن توجه به نیازهای بزرگ‌ترین اقلیت انسانی و اجتماعی با اهدا جایزه مسؤولیت اجتماعی و معرفی برگزیدگان توان‌تِک به مردم و جامعه، سهمی را که انجمن‌های فعال حوزه معلولان به محوریت مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد هم‌دوش با فعالان عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات در این دوران بر عهده دارند با دقت به انجام برسانند.
توان‌تِک از تمام صاحب‌نظران و فعالان اجتماعی دعوت می‌کنیم با حضور در سالن ۸ و ۹ ضمن بازید از نمایشگاه توان‌تِک با ارایه رهنمودهای ارزشمندتان، در این خیر ماندگار مشارکت نمایند.

آرش برهمند مدیر اجرایی نمایشگاه الکام استارز: جامعه فناوری ارتباطات با نیازهای افراد دارای معلولیت آشنا شده‌اند
سایت مجتمع رعد، ۲۷ تیر ۱۳۹۸
سردبیر ماهنامه پیوست و مدیر اجرایی نمایشگاه الکام استارز گفت: افراد دارای معلولیت نیروی کار با پتانسیل و توانمندی هستند که نیاز به فضا برای بروز این توانمندی دارند.
به گزارش ستاد خبری توان‌تِک؛ آرش برهمند سردبیر ماهنامه پیوست و مدیر اجرایی نمایشگاه الکام استارز در گفت و گو با خبرنگار این ستاد با اشاره به اینکه توان‌تِک توانست ۲ واقعیت مهم را در بازار فناوری اطلاعات ایران نشان دهد، گفت: در حال حاضر نیاز داریم در ۲ سطح جدی تر فعالیت کنیم، اول در کاربری فناوری‌های موجود در ایران برای توان‌یاب، کاری که در این زمینه انجام شد، این بود که خیلی از کسب و کارها با نیازهای افراد دارای معلولیت و مناسب‌سازی فناوری ارتباطات برای کاربران توان‌یاب آشنا شدند که نتیجه آن را در بسیاری از اپلیکیشن‌ها می‌بینیم و حالا محصولشان برای استفاده افراد داری معلولیت نیز بهینه‌سازی شده است.
به گفته وی دومین نکته که از اهمیت بالایی هم برخوردار است، این بود که ما باور داشتیم که افراد دارای معلولیت نیروی کار با پتانسیل و توانمندی هستند که نیاز به فضا برای بروز این توانمندی دارند، حالا توان‌یابان در مجموعه بزرگ فناوری ارتباطات کشور به فراخور علاقه و مهارتشان کار می‌کنند و این مزیت توانسته خودش را در مجموعه‌هایی مثل کافه بازار و اسنپ نشان بدهد. این را می‌توانیم دستاورد توان‌تِک تا امروز معرفی کنیم.
برهمند در ادامه این گفت و گو تاکید کرد مهم‌ترین نکته‌ای که وجود دارد این است که شما به هر شرکت تجاری در جهان بگوید که بین ۱۱ تا ۱۵ درصد کاربران شما که عدد بالایی است وقتی روی مقیاس میلیونی صحبت می کنید، نیاز دارند که برایشان تسهیلات ویژه فراهم شود قاعدتاً برای این بلوک از کابران ارزش قائل خواهند بود.
به اعتقاد مدیر اجرایی نمایشگاه الکام استارز مشکل این است که بسیاری از کسب و کارها درک نکرده‌اند که این جامعه چه گستردگی دارد و دلیل آن هم دیده نشدن این بخش از جامعه است. مناسب‌ترین کاری که در این زمینه توانسته‌ایم انجام دهیم فرایند دسترس‌پذیری به عنوان اولین گامی است.
برهمند با اشاره به اینکه جامعه فناوری ارتباطات کشور علاقه‌مند به حضور در این حوزه است، گفت: کاری که مراکزی مثل توان‌تِک ، مجتمع رعد؛ موسسه همگام و… شروع کرده‌اند و می‌توانند آن را ادامه دهند، دانش چگونه انجام دادن است. آشنایی با جامعه کاربران توان‌یاب خود این موضوع را ایجاد خواهد کرد زیرا این موضوع آنطور که از بیرون به نظر می‌آید پیچیده نیست.
سردبیر ماهنامه پیوست در ادامه افزود: ما در توان‌تِک از روز اول روی همراهی دولت حساب کرده‌ایم ولی هیچ وقت علاقه‌مند به دخالت نبوده‌ایم. بلکه اعتقاد داشته‌ایم که دولت وظایف خود را در شاخه‌های انجام می‌دهد و ما قصد ارزشگذاری روی آنها را نداریم. چیزی که مد نظر ما بوده این است که این فضا و اطلاع‌رسانی را مهیا کنیم. به اعتقاد ما حضور دولت در حد توانمند‌سازی کفایت می‌کند.
برهمند تاکید کرد معرفی و اطلاع‌رسانی به اندازه کافی وجود ندارد، بدون شک تا الان خیلی ناچیز بوده و آنچه تجربه نسبتاً موفق توان‌تِک نشان می‌دهد این است که موتور واقعی اینکار خود مردم و جامعه توان‌یابان هستند.

وحید شامخی مشاور مدیر عامل مجتمع رعد: فضای کشور برای فعالیت توانیاب‌ها نیاز به مناسب‌سازی دارد
سایت مجتمع رعد، ۲۷ تیر ۱۳۹۸
مدیرعامل و عضو هیأت مدیره مدیریت ثروت ستارگان گفت: تکنولوژی می‌تواند در بسیاری از زمینه‌ها به ویژه برای افراد با توانایی ویژه تسهیلگر باشد.
«وحید شامخی» مدیرعامل و عضو هیات مدیره مدیریت ثروت ستارگان در گفت و گو با ستاد خبری توان‌تِک با اشاره به اینکه توان‌یاب‌ها استعداهای فوق العاده‌ای دارند که برای ما غیر معمول است، گفت: متاسفانه در بسیاری از مواقع به دلیل مهیا نبودن بستر لازم این استعداها کشف نمی‌شود.
شامخی در ادامه با بیان این نکته که مجموعه مدیریت ثروت ستارگان داری سرویس ویژه به توان‌یاب ها نیست، تاکید کرد: اما اگر ایده‌ای از طرف افراد دارای معلولیت وجود داشته باشند یا کسب و کار ویژه‌ای در حوزه فضای استارت آپ یا مالی داشته باشند ما می‌توانیم مخاطب آنها باشیم، آنها را پذیرش کنیم و در صورت تایید سرمایه گزاری خواهیم کرد.
به گفته وی تکنولوژی می‌تواند در بسیاری از زمینه‌ها به ویژه برای افراد با توانایی ویژه تسهیلگر باشد. به عنوان مثال با یک اپلیکیشن موبایل به راحتی می‌توان از حضور فیزیکی در فروشگاه معاف شد.
شامخی جدی‌ترین نیاز و خلا در ایران برای افراد توان‌یاب را در مناسب‌سازی فضای شهری عنوان کرد و افزود: اگر این فضا برای توان‌یاب‌ها فراهم شود آنها به راحتی می‌توانند فعالیت‌های روزانه خود را بدون نیاز به کمک انجام دهند.
وی در پایان تاکید کرد که دولت می‌تواند با تعریف امتیازات ویژه و با ایجاد رقابت در این زمینه استارتاپ‌ها را برای ورود به این عرصه تشویق کند. حضور نهادهای حاکمیتی می‌توانند مشوق خوبی باشد زیرا فعالیت در این حوزه‌ها چون برگشت مالی سختی دارد.

مجتمع رعد ۱۰ میلیون تومان جایزه می دهد
سایت مجتمع رعد، ۲۷ تیر ۱۳۹۸
مجمتع رعد که این روزها در توان‌تِک حضور دارد، جایزه‌ای به ارزش ۱۰ میلیون تومان برای فردی که بتواند با استفاده از ویلچر از ۳ پله بالا برود در این دوره از نمایشگاه در نظر گرفته است.
سحرکیا مدیر پروژه این دوره از توان‌تِک هدف از این کار را اهمیت دسترس‌پذیری برشمرد و افزود: متاسفانه عمده اماکن تفریحی در کشور ما برای افراد دارای معلولیت دسترس‌پذیر نیستند و بسیاری از مردم هم به این مساله توجهی ندارند. هدف ما از این پویش توجه بیشتر افراد به مساله دسترس‌پذیری است. ما معتقدیم استفاده از اماکن شهری حق همه افراد جامعه است و شهرها باید برای تمامی افراد جامعه دسترس‌پذیر باشد.

محمد اسماعیل شیخ قرایی، مدیرعامل امجمن معلولان پارس: طرح­های مخصوص معلولان باید در سطح ملی دیده شود
سایت مجتمع رعد، ۲۷ تیر ۱۳۹۸
مدیر عامل انجمن فرهنگی ورزشی گردشگری معلولان پارس گفت: تطبیق دادن تکنولوژی برای استفاده افراد دارای معلولیت باید مورد توجه قرار داد.
به گزارش ستاد خبری سومین رویداد توان‌تِک؛ «محمد اسماعیل شیخ قرایی» مدیر عامل انجمن فرهنگی، ورزشی و گردشگری معلولان پارس در گفت و گو با خبرنگار ستاد با اشاره به اینکه این انجمن حول ۳ محور فرهنگی، گردشگری و ورزشی و به صورت تخصصی برای افراد دارای معلولیت و سالمندان فعالیت می‌­کند، گفت: عمده فعالیت ما در راستای فراهم کردن زیرساخت­‌ها و ارائه راهکار برای رفع موانع معماری که منجر به توانمند شدن فرد دارای معلولیت است، می‌شود.
شیخ قرایی در ادامه تکنولوژی را رکن مهمی برای افراد دارای معلولیت دانست و افزود: وقتی تلفن همراه هوشمند در اختیار افراد قرار می‌گیرد باید تکنولوژی استفاده از آن هم فراهم شود تا از طریق متدهای روز بتوانند از آن استفاده کنند؛ آنچه که در این زمینه اهمیت دارد تطبیق دادن این تکنولوژی برای استفاده افراد دارای معلولیت است.
وی گفت: نمی‌توانیم، بگویم اقداماتی که در زمینه انجام شده کفایت می‌کند یا اقدام چشمگیری انجام نشده است، اما لازم است آگاهی افرادی که در زمینه تکنولوژی فعالیت می‌کنند در خصوص افراد توان‌یاب افزایش پیدا کند تا بتوانند راهکار بهتری ارائه کنند. انجمن‌ها می‌توانند در این زمینه گام مفیدی بردارند. توان‌تِک نیز یکی از این ابزارهاست که می‌تواند به بهبود این روابط تاثیر بگذارد.
شیخ قرایی در پایان با اشاره به اینکه طرح‌های مخصوص به معلولان و سالمندان باید به صورت ملی دیده شود، گفت: تنها انتظار ما این است که همه آحاد جامعه و دوایر دولتی در این زمینه وارد شوند چرا که انتفاعی که صورت می‌گیرد شامل همه اعضای جامعه می‌شود و ممکن است در برهه‌ای از زمان به آن نیاز پیدا کنند.

محمد‌باقراثنی عشری، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور: مناسب سازی فضای کسب و کار بر عهده بخش خصوصی است
سایت مجتمع رعد، ۲۸ تیر ۱۳۹۸
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور گفت: اضافه کردن خدماتی که می‌تواند برای توان‌یابان کاربرد داشته باشد، یک اقدام خیرخواهی نیست. بلکه باعث رونق کسب و کار آنها خواهد شد.
به گزارش ستاد خبری توان‌تک؛ «محمد باقر اثنی عشری» رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در گفت و گو با خبرنگار ستاد گفت: فرایند ترغیب کسب و کارها برای دسترس‌پذیر کردن فضای کسب و کار برای افراد دارای معلولیت در سازمان نظام صنفی انجام شده است.
به گفته اثنی عشری در آینده پویشی راه اندازی خواهد شد که برای کسب و کارهایی که شرایط را برای توان‌یابان مناسب‌سازی کرده‌اند، از این طریق بتوانیم از آنها قدردانی کنیم و انگیزه‌ای شود برای سایر کسب و کارها. زیرا از این راه می‌توانیم برای نهادینه کردن این فرهنگ قدمی برداریم.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با اشاره به اینکه ۱۰ درصد از جامعه آماری ما را افراد دارای معلولیت تشکیل می‌دهند، افزود: این فرهنگ باید میان کسب و کارها جا بیفتد که اضافه کردن خدماتی که می‌تواند برای توان‌یابان کاربرد داشته باشد یک اقدام خیرخواهی نیست. بلکه باعث رونق کسب و کار آنها خواهد شد.
اثنی عشری در پایان تاکید کرد: دولت می‌تواند در قانونگذاری‌ها و ریگلاتوری نقش داشته باشد، ولی عمده این کار بر عهده بخش خصوصی است و بخش خصوصی هم انگیزه مادی و هم انگیزه معنوی را دارد.

در نشست خبری رویداد توان‌تک مطرح شد
توان‌تِک با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین ، زندگی را برای معلولان راحت‌تر می‌کند
سایت مجتمع رعد، ۲۸ تیر ۱۳۹۸
همزمان با برگزاری نمایشگاه الکامپ منصوره پناهی، مدیرعامل مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد ضمن حضور در کنفرانس خبری توان‌تِک خطاب به خبرنگاران گفت: چند سال پیش تعدادی از فعالان عرصه فناوری اطلاعات به عدم حضور معلولان در نمایشگاه الکترونیک و کامپیوتر اشاره کردند و با الگو قرار دادن الکامپ، رویدادی با نام توان‌تِک را برنامه‌ریزی و اولین دوره آن را در مجتمع رعد برگزار کردند، پس از آنکه استارت اولیه رویداد توان‌تِک زده شد، سال گذشته در یک فضای محدود در کنار نمایشگاه الکامپ به ما فضایی دادند و امسال در دل الکامپ در یک فضای ۲۰۰ متری این امکان را در اختیار ما گذاشتند که مشارکت و حضور توان‌یابان مطابق دیگر شرکت‌کنندگان دیده شود.
وی با اشاره به هدف از برگزاری رویداد توان‌تِک، افزود: در این دوره استارت‌آپ‌های خدمات‌رسان به جامعه توان‌یابان و کسب و کارهایی که در این حوزه فعال هستند و در حوزه فناوری خیلی مؤثر بودند و با محصولاتشان زندگی را برای آنها راحت کردند، در توان‌تِک امسال حضور دارند، زیرا فناوری؛ دسترسی‌پذیری به جامعه، مشارکت در امور اجتماعی، استقلال و امنیت را برای افراد دارای معلولیت به ارمغان آورده است.
مدیرعامل مجتمع رعد با اشاره به همکاری جمعی از انجمن‌های تخصصی حوزه معلولان در برگزاری رویداد توان‌تِک، گفت: ما از ۲۵ انجمن فعال مدافع حقوق معلولان دعوت کردیم تا علاوه بر مشارکت در برگزاری نمایشگاه توان‌تِک با حضورشان انتظارات و مطالبات مخاطبانشان را به اطلاع کسب و کارها و مدیران استارت‌آپ‌ها برسانند و زمینه دسترس‌پذیری الکترونیک را برای افراد دارای معلولیت فراهم سازند.
مهندس شاهین طبری رئیس هیأت مدیره شرکت چارگون و ایده‌پرداز رویداد توان‌تِک با طرح سوالی از تعداد جمعیت معلولان در جهان، گفت: از ۸ میلیارد نفر انسانی که در دنیا زندگی می‌کنند، یک میلیارد نفر آنها با معلولیت زندگی خود را ادامه می‌دهند. اینها اگرچه مشکلات زیادی دارند، اما توانمندی‌های زیادی هم دارند، توان‌تِک درباره فناوری‌ها‌یی سخن می‌گوید که زندگی را برای این جمعیت یک میلیاد نفری آسان‌تر ‌کند.
وی با اشاره به اینکه برخی از توان‌یابان در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات توانمند‌ی چشم‌گیری دارند، گفت: کسانی در جمع توان‌یابان حضور دارند که مدیر کسب ‌وکار خودشان هستند و توان‌تِک باید نگاهی و نگرشی که به آنها وجود دارد را عوض کند، آنها افراد موفقی هستند، سعی می‌کنند زندگی را برای خودشان و کسانی که در شرایط مثل خودشان هستند، راحت‌تر کنند.
طبری با بیان اینکه توان‌یابان باید از حقوق قانونی و یکسان با دیگران استفاده کنند، گفت: وقتی یکی از شروط استخدام در صدا و سیما این است که توان‌یاب نباشید، ضمن انتقاد از نادیده گرفته شدن توانایی‌هایشان درحالیکه بسیاری از آنها می‌توانند گویندگان بسیار خوبی باشند. یادآوری کرد، دیگر چگونه باورشان می‌شود که یک فرد دارای معلولیت می‌توانند استارت‌آپ ایجاد کنند. در صورتی که بسیاری از آنها علاقه دارند راجع به مشکلات خودشان استارت‌آپ بزنند، از ناشنوایی و نابینایی و دیگر معلولیت‌ها حمایت کنند.
وی با اشاره به ویژگی‌های توان‌‌تِک امسال، گفت: این رویداد نیازهای معلولان را با هدف مناسب‌سازی سرویس‌ها، خدمات و محصولات به استارت‌آپ‌ها منتقل می‌کند و امسال در ۳ بخش حاضر شدیم تا ضمن معرفی خدمات خود به توان‌یابان و معرفی استارت‌آپ‌های آنها، نیازهایشان را به استارت‌آپ‌ها منتقل کنیم و آنها سرویس‌های خود را برای معلولان مناسب‌سازی کنند.
طبری با تاکید بر جمعیت یک میلیارد نفری توان‌یابان، گفت:‌ با ساده‌سازی خدمات و دسترسی‌ها برای آنها فرصتی برای استارت‌آپ‌ها فراهم می‌شود تا بتوانند خدمات خود را گسترش دهند.
در قسمت پرسش و پاسخ منصوره پناهی در پاسخ به خبرنگار دیجیاتو که چندنفر توان‌یاب تحت پوشش رعد هستند؟ گفت: تا امروز بیش از ۶ هزار نفر در رعد کسب مهارت کرده‌ و به صورت رایگان از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای استفاده کرده‌اند. همچنین در مرکز علمی کاربردی رعد دانشجویان توان‌یاب در مقاطع کاردانی و کارشناسی رایگان تحصیل می‌کنند و ما نیز همراه با پیشرفت تکنولوژی و فاصله گرفتن از تفکرات سنتی که توان‌یابان را از فضای جامعه و دیگران جدا می‌دانستند، سعی کردیم تا آنها را با آموزش‌ها‌ی به‌روز و نیازهای آینده آشنا کنیم تا در آینده بتوانند کسب و کار خود را ایجاد کنند.
طبری نیز در ادامه به خبرنگار دیجیاتو توضیح داد: متاسفانه غلبه نگاه سنتی به معلولان آنها را گوشه نشین کرده به نحوی که آنها حق خود نمی‌دانند که بتوانند در جامعه کسب و کار خود را داشته باشند و نگرش ترحم‌آمیز سایرین و نادیده گرفتن توانمندی آنها، موجب شده تا توان‌یابان خود را از دیگران جدا بدانند.
او با اشاره به «وحید رجبلو» مؤسس استارت‌آپ «توانیتو» و «حمیدرضا محترم» مؤسس استارت‌آپ «ناشنوایان پرتو تهران» که در راه‌اندازی استارت‌آپ‌های خود موفق بوده‌اند، گفت: توان‌یابانی که تاکنون اقدام به راه‌اندازی استارت‌آپ خود کرده‌اند بیشتر مشکلات خود را در نظر داشته‌اند و به دنبال راهی بوده‌اند تا خودشان مشکلات خودشان را مرتفع کنند.
گفتنی‌ست در ادامه فعالیت توان‌تِک فردا مراسم اهدا جایزه مسؤولیت اجتماعی رعد به موفق‌ترین کسب و کاری که بیشترین تأثیر را در بهبود کیفیت زندگی توان‌یابان داشته، اعطا می‌شود و استارت‌آپ‌های برتر این دوره معرفی می‌شوند. همچنین جایزه‌ای به یکی از اعضا خانواده توان‌یاب موفق اهدا می‌شود. این مراسم ساعت ۱۴ در سالن ۳۵ نمایشگاه الکامپ برگزار می‌شود.

اصغر شیرزادی، رئیس هیأت مدیره انجمن تخصصی معلولین ایران: تکنولوژی جز جدا نشدنی زندگی افراد دارای معلولیت است
سایت مجتمع رعد، ۳۰ تیر ۱۳۹۸
رئیس هیات مدیره انجمن تخصصی معلولین ایران گفت: تکنولوژی می‌تواند خلاء آنچه که تا الان نبوده است را خوب برای معلولین پر کند و برای آنها امکان و فرصت را فراهم کند که استعدادهای خود را زودتر به ثبوت برسانند.
به گزارش ستاد خبری توان‌تِک؛ «اصغر شیرزادی» رئیس هیات مدیره انجمن تخصصی معلولین ایران در گفت‌وگو با خبرنگار این ستاد با اشاره به اینکه انجمن تخصصی معلولین با هدف توانمندسازی و ارائه راهکار برای ایجاد فرصت‌های برابر برای افراد دارای معلولیت تشکیل شده است، گفت: این انجمن به غیر از فعالیت و پیگیری در خصوص دسترس‌پذیری و ایجاد فرصت‌های مناسب برای توان‌یاب‌ها، به طور مستقیم برای ۱۲۰ نفر از افراد دارای معلولیت اشتغال‌زایی کرده است.
شیرزادی در ادامه با تاکید بر اینکه تکنولوژی جز جدا نشدنی از زندگی افراد دارای معلولیت است گفت: واقعاً تکنولوژی می‌تواند خلا آنچه که تا الان نبوده است را خوب برای معلولین پر کند و برای آنها امکان و فرصت را فراهم کند که استعدادهای خود را زودتر به ثبوت برسانند و بتوانند از توانایی‌های که دارند بهره بهتری ببرند.
به گفته وی در زمینه فناوری‌ اقداماتی انجام شده است، اما این که بتواند تسهیل و امکانات را برای افراد دارای معلولیت و توان‌یاب‌ها دسترس‌پذیر کنند به اطلاعات بیشتری از آنچه الان موجود است، نیاز دارند، تا دستیابی به همه‌ی اطلاعات هنوز راه زیادی مانده است.
شیرزادی در پایان تأکید کرد که انتظار ما از دولت و جامعه این است که در راستای عدالت اجتماعی بتوانند شرایط و تسهیلاتی را فراهم کنند که دسترسی این تکنولوژی‌ها و امکانات برای افراد دارای معلولیت خیلی راحت‌تر باشد و با هزینه و خدمات کمتر در اختیار آنها قرار گیرد. اینگونه باشد که افراد دارای معلولیت از این امکانت استفاده کنند و مشغله فکری برای هزینه‌ها نداشته باشند.

از استارت‌آپ‌های برتر توان‌تِک تقدیر شد
سایت مجتمع رعد، ۳۰ تیر ۱۳۹۸
نشست تخصصی سومین رویداد توان‌تِک با حضور توان‌یاب‌ها و مسؤولان توان‌تِک در حاشیه نمایشگاه الکامپ برگزار شد.
به گزارش ستاد خبری رویداد توان‌تِک؛ در این مراسم ۳ جایزه در بخش‌های کسب و کار برتر، مؤثرترین حامی خانواده توان‌یاب و استارت‌آپ‌ها موفق اهدا شد. در ابتدا مراسم شرکت «ویتانا» که توانست جایزه مسؤولیت اجتماعی مجتمع رعد را به خود اختصاص دهد، معرفی شد. در بخش استارت‌آپ‌ها نیز استارت‌آپ سوم به «آزمایشگاه آنلاین» به طراحی«محمد مجددی»، استارت‌آپ دوم به «دکتر حیدری» و “نسیم صحت راستین نصر” برای طراحی ویلچر ارزان قیمت برقی و استارت‌آپ برتر به توان‌یاب ناشنوا «حمید‌رضا محترم» برای طراحی استارت‌آپ هاناپ در رفع نیازهای ناشنوایان اختصاص یافت. جایزه تقدیر از خانواده‌ توان‌یاب نیز به «ابراهیم دشتی» برادر «محمد رضا دشتی» سردبیر وب‌سایت شمعدانی و یکی از فعالان دفاع از حقوق افراد دارای معلولیت اهدا شد.
در ادامه مراسم مدیر اجرایی الکام استارز با بیان اینکه “توان‌تِک” حاصل یک دوستی صمیمی بین مجموعه افراد فناوری ارتباطات و مجموعه رعد است، گفت: در دور اول برگزاری توان‌تِک تمرکز بر حوزه اشتغال بود.
آرش برهمند با اشاره به جمله شاهین طبری که می‌گوید “معلولی که کار دارد معلول نیست”، اظهار داشت: ایده اولیه رویداد توان‌تِک را مجموعه رعد میزبانی کرد. در الکام استارز اول فکر کردیم به جای اینکه IT را به رعد ببریم، توان‌تِک را به الکامپ بیاوریم.
برهمند با اشاره به آشنایی وزیر ارتباطات با تیم توان‌تِک افزود: دو موضوع مهم بعد از آشنایی افرادی چون وزیر ارتباطات با تیم توان‌تِک اتفاق افتاد. اول اینکه ۱۱ درصد از جامعه کاربر این پلتفورم‌ها هستند و به هر کسب و کاری بگوئید ۱۰ درصد از کاربران شما جامعه‌ای هستند که شما نمی‌بینید، استقبال می‌کند که به این جامعه خدمات ارائه کند.
وی افزود: موضوع بعد هم اشتغال بود که بعد از توان‌تِک اول، حجم حضور دوستانی از دیجی‌کالا و کافه بازار به ما نشان داد که توان‌یاب‌ها نیروی کار ارزشمندی هستند.
برهمند اظهار داشت: سوخت اولیه الکام استار یا هر رویداد دیگری توان‌یاب‌ها هستند، اگر پیشرفتی حاصل شده است، دلیلش توان‌یاب‌ها هستند.
منصوره پناهی مدیر عامل مجتمع رعد هم با ابراز خوشحالی از اینکه توان تک ۳ را با هم نیرومندتر رقم می‌زنیم، گفت: یکی از افتخارات زندگی من بعد از بازگشت از سوئد به ایران همین روزهای خوب و دستاوردهای خوب بوده است.
پناهی با بیان اینکه در عصر کشاورزی همه شبیه به هم بوده و نیازها شبیه به هم بود و اگر معلولیتی داشتیم، مشخص نمی‌شد، اظهار داشت: در عصر صنعت، تکنولوژی وارد شد و باید کمی با این حوزه آشنا می‌شدیم، اما همچنان کار یدی حرف اول را می‌زد.
وی افزود: در عصر اطلاع‌رسانی اگر من اطلاعات بیشتری داشته باشم برتر هستم و می‌توانم شغل داشته باشم، با مطرح شدن دهکده جهانی مرزها از میان برداشته شده است.
پناهی با تاکید بر اینکه تکنولوژی نقش مهمی در رفع نیازهای معلولیت داشته است، گفت: می‌دانیم که معلولیت محدودیت یا مانع نیست و این جامعه است که معلولیت را کم یا زیاد می‌کند، مناسب‌سازی خاص معلولان نیست، بلکه کودکان، سالمندان و زنان باردار نیز به این مناسب‌سازی نیاز دارند.
وی افزود: در حال حاضر به تکنولوژی در زندگی روزمره رسیده‌ایم و بزینس جهانی رونق گرفته و در ایران هم در حال ورود است.
مدیرعامل مجتمع رعد گفت: دسترس‌پذیری خود از قوانین کتاب قانون است، در حال حاضر در سازمان ملل مفهوم سواد تغییر کرده است و اگر نتوانیم با کامپیوتر کار کنیم بی سواد تلقی می‌شویم. تکنولوژی چه ما بخواهیم یا نخواهیم وارد زندگی روزمره ما شده است.
پناهی تاکید کرد: توان‌تِک نشان می‌دهد اگر یک میلیارد نفر در جهان دارای معلولیت هستند، پس مشتری برای کسانی که استارت‌آپ دارند و می‌خواهد بیزینس کنند، زیاد است.
وی افزود: اگر در ایران بگوئیم تقریبا ۱۱ تا ۱۶ درصد از جامعه دارای معلولیت هستند، پس حداقل ۱۰ تا ۱۲ میلیون از افراد دارای معلولیت هستند، پس مشتری زیادی برای شما وجود دارد. این فضا برای صاحبان کسب و کار که فقط می‌خواهند سود کنند، بهترین فرصت است و در توان‌تِک فرصت آشنایی با نیاز این افراد فراهم شده است.
پناهی اظهار داشت: امسال ۲۵ انجمن در توان‌تِک حضور پیدا کردند تا به کسانی که می‌خواهند کسب و کاری را دسترس‌پذیر کنید مشاوره دهند برای اینکه نیازهای این قشر را بشناسند تا خدمات را مناسب‌سازی کنند.
وی تاکید کرد: در اکثر کشورهای پیشرفته وزارتخانه دسترس‌پذیری وجود دارد ولی ما در ایران این وزارتخانه را نداریم. این وزارتخانه تشکیل شده تا از استارت‌آپ‌ها را حمایت کنند. چون برای اینکه اینها رونق پیدا کرده و مشتری‌ها خاص خود را پیدا کنند، کمک‌ها و حمایت‌های مالیاتی نیاز است.
پناهی در پایان تاکید کرد: از کسب و کارهای بیرون از کشور کپی نکنیم، خلاقیت داشته باشیم و ایده‌های جدید را پرورش دهیم.

حمید‌رضا محترم: رسانه‌ها برای فرهنگ‌سازی به کمک توان‌یابان بیایند
سایت مجتمع رعد، ۳۰ تیر ۱۳۹۸
حمید رضا محترم توان‌یاب ناشنوا و طراح استارت‌آپ «هاناپ» که به عنوان استارت‌آپ برتر سومین رویداد توان‌تِک معرفی شد، گفت: به جایزه‌ای که در سومین رویداد توان‌تِک برای استارت‌آپ رفع نیازهای ناشنوایان دریافت کرده است، افتخار می‌کنم. رسیدن به این جایگاه حق من و همراهانم بود.
به گزارش ستاد خبری توان‌تِک؛ «حمید رضا محترم» مدیر استارت‌آپ هاناپ برتر در گفت‌وگو با خبرنگار این ستاد گفت: کار ما اختصاصاً در حوزه ناشنوایان است و نیاز‌های ناشنوایان را برآورده می‌کند.
محترم با اشاره به اینکه به جایزه‌ای که در سومین رویداد توان‌تِک برای استارت‌آپ رفع نیازهای ناشنوایان دریافت کرده است، افتخار می‌کند گفت: می‌توانم بگویم رسیدن به این جایگاه حق من و همراهانم بود، ما خیلی زحمت کشیدیم. طی کردن این مسیر کار راحتی نبود، چند بار طرح عوض شد و ما همه‌ی تلاشمان این بود که ناشنوایان بتوانند راحت‌تر کار کنند و به لطف خدا موفق شدیم.
وی در خصوص تأثیر تکنولوژی در زندگی افراد دارای معلولیت گفت: قبل از اینکه دنیای مجازی شکل بگیرد، ناشنوایان مشکلات زیادی داشتند. در واقع دنیای مجازی ناشنوایان را توانمند کرد و باعث شد برای رفع مشکلات به همدیگر کمک کنند.
محترم معتقد است که با تکنولوژی می‌توانیم مستقل عمل کنیم. در رفع مشکلات ناشنوایان در قدم‌های اول هستیم و باید همه تلاش خود را در این راه به کار ببریم.
وی با اشاره به نقش دولت و وزارت ارتباطات از آنها خواست تا برای افراد دارای معلولیت زیرساخت فراهم کنند. و با فراهم شدن زیر ساخت‌ها ما می‌توانیم کارهای بزرگی برای ناشنوایان انجام دهیم. متاسفانه من تاکنون چندین بار درخواست دادم، ولی جوابی نگرفته‌ام.
مدیر استارت‌آپ هاناپ در ادامه خاطر نشان کرد هر چه در زمینه استارت‌آپ‌ها و فعالیت‌های توان‌یابان اطلاع رسانی شود برای ما بهتر خواهد بود و علاوه بر دیده شدن انگیزه بهتر کار کردن نیز خواهیم داشت.
وی در پایان از رسانه‌ها خواست تا به این جامعه کمک کنند تا با فرهنگ‌سازی مشکلات توان‌یاب‌ها و ناشنوایان برطرف شود.

انتشار بیانیه ۲۵ انجمن‌ حاضر در سومین رویداد توان‌تک
در آخرین روز برگزاری نمایشگاه الکامپ، بیانیه مشترک انجمن های فعال حوزه معلولان به مناسبت برگزاری سومین رویداد توان تک منتشر شد
سایت مجتمع رعد، ۳۱ تیر ۱۳۹۸

ساخت این پل رسالت انسانی فناوران امروز
بدون شک پایه اصلی رشد اقتصادی جهان امروز و به‌‌تبع آن توسعه جوامع انسانی، کاهش فقر و بهبود شاخص‌­های زندگی ساکنان کره زمین را انقلاب در فناوری‌­های نوین به‌ویژه فناوری‌­های اطلاعاتی ـ ارتباطاتی تشکیل می‌­دهد اما آنچه در این بیانیه مورد تأکید است و شاید از دید دست‌‌اندرکاران عرصه تولید فناوری‌­های جدید مغفول مانده باشد نقش مضاعف و سرنوشت‌­ساز به‌کارگیری فناوری‌­های روز و محصولات دانش‌‌بنیان در تحول زیرساختی زندگی بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت جهان است که به‌نوعی با معلولیت یا محدودیت‌­های مختلف در توانمندی‌­های جسمی و حسی روبه‌‌رویند.
بررسی تحول اساسی در زندگی ساکنان دارای معلولیت کره خاکی در دهه‌­های پایانی قرن بیستم و ۲ دهه آغازین قرن بیست­‌ویک نشان می­‌دهد به‌کارگیری گسترده فناوری‌­های جدید دانش‌‌بنیان در زندگی این افراد نه‌‌تنها محور اصلی توان‌بخشی آنان بلکه موتور محرک عبور اکثریت این گروه از دره عمیق نابرابری‌­های اجتماعی، محرومیت از فرصت‌­های عادلانه رشد اقتصادی، افزایش ملموس درآمد و در نهایت ارتقاء شاخص‌­های بهبود کیفیت زندگی افراد معلول بوده است. همین واقعیت جوهر رسالت انسانی و مسئولیت اجتماعی فناوران، شرکت‌­های دانش‌‌بنیان، کارآفرینان کسب‌‌وکارهای نوپا را تشکیل می­دهد.
تصادفی نیست که به شکلی روزافزون نام شرکت‌­های بزرگ توسعه‌­دهنده فناوری­‌های نوین و تولیدکنندگان محصولات دانش‌‌بنیان را در میان اخبار حوزه افراد دارای معلولیت جهان می‌­بینیم. دسترس‌­پذیری گوشی‌­های هوشمند همراه برای نابینایان، به‌‌کارگیری ریز ابزارهای ثبت و انتقال اطلاعات مربوط به‌سلامت سالمندان و افراد دارای معلولیت­‌های بسیار شدید به مراکز درمانی و مراقبتی، جا­ به­ جایی افراد دارای معلولیت ناتوان از رانندگی با خودروهای هوشمند خودران، اشتغال هزاران نفر از افراد معلول در کار و کسب­‌های اینترنتی فقط نمونه­ هایی از ایجاد تحول ریشه­‌ای در زندگی افراد معلول به کمک فناوری‌­های نوین است.
بنابراین با تکیه‌‌بر این افق امیدبخش در بهبود کیفی زندگی افراد دارای معلولیت است که از شما دست‌­اندرکاران عرصه فناوری‌­های روز، کارآفرینان موفق در کسب‌‌وکارهای دانش‌پایه، پژوهش­گران دانشگاهی و مسئولان تصمیم‌‌ساز و تصمیم گیر است که می­خواهیم ضمن بازدید از سالن اختصاصی توان‌تک، ویژه معرفی فناوری­های کمک زیستی برای افراد توان­یاب در نمایشگاه تجهیزات و فناوری‌­های الکترونیک و کامپیوتر سال ۱۳۹۸ و آشنایی با دستاوردهای شرکت­‌ها و فناورانی که در عمل به یاری بیش از ۱۵% از جمعیت دارای انواع محدودیت‌­های جسمی و حسی کشور عزیزمان شتافته­‌اند، خود بخشی از این کاروان تجسم پیوند سرنوشت‌­ساز دانش و تعهد بشری باشید. همچنین این بازدید می­تواند شما را با طیف گسترده نیازهای شهروندان معلول کشور به‌عنوان موضوع‌­های جدید ابداع و ابتکارات فنی، تولید محصولات جدید، ایجاد بازارهای جدید تولید و فروش و ایجاد شاخه‌­های جدید کار و کسب­‌های نوین رهنمون سازد.

       

شاهین طبری، رئیس هیأت مدیره شرکت چارگون: شناخت توان‌یا‌بان نیاز‌های آنها را آشکار می‌کند
سایت مجتمع رعد، ۲۹ تیر ۱۳۹۸
مهندس شاهین طبری، رئیس هیات مدیره شرکت چارگون و از ایده‌پردازان رویداد توان‌تِک با اشاره به اینکه از ۷ میلیارد انسانی که در جهان زندگی می‌کند یک میلیارد نفر معلول هستند، گفت همه‌ی مردم فکر می‌کنند حضور نیافتن افراد دارای معلولیت در جامعه به دلیل مناسب‌سازی نشدن اماکن و موانع فیزیکی است، اما به نظر ما بزرگ‌ترین مانع متناسب نبودن ذهن افراد است.
مشروح گفت‌وگوی مهندس طبری را با ستاد خبری توان‌تِک در زیر بخوانید:
*لطفا از نحوه شکل‌گیری توان‌تِک بگوید؟
ایده اینکه تکنولوژی می‌تواند به توان‌یابان کمک کند، متعلق به تیم الکام استارز است. الکام استارز شبیه یک استارت‌آپ آغاز به‌کار کرد.
نمایشگاه الکامپ، نمایشگاه گرانی بود و در ابتدا فضای کوچکی را در کنار آن به استارت‌آپ‌ها اختصاص دادند. این بخش نام الکام استارز را به خود گرفت. همان بخش امروز توانسته است به مرحله‌ای برسید که یک بخش اصلی از نمایشگاه الکامپ را به الکام استارز اختصاص دهد.
متاسفانه ذهنیت اشتباهی در جامعه وجود دارد که توان‌یابان نمی‌توانند فردی باشند که مشکل افراد دیگر را حل کنند. همه‌ی افراد نقطه ضعف دارند اما توان‌یاب چون نقطه ضعفش عیان است و دیده می‌شود این ذهنیت برایشان به وجود آمده است. این تصور اشتباه باعث می‌شود افراد دارای معلولیت به راحتی نتوانند به اجتماع ورود پیدا کنند.
از ۷ میلیارد انسانی که در جهان زندگی می‌کند یک میلیارد نفر معلول هست. همه‌ی مردم فکر می‌کنند حضور نیافتن افراد دارای معلولیت در جامعه به دلیل مناسب‌سازی نبودن اماکن و موانع فیزیکی است، اما به نظر ما بزرگ‌ترین مانع متناسب نبودن ذهن افراد است.
برآورد ما این است که این نمایشگاه می‌تواند آن استریو تایپی را که در ذهن‌ها ساخته شده و توان‌یاب را نیازمند به کمک معرفی می‌کند، از بین ببرد.
توان‌تِک توسط تیم الکام استارز برای اولین بار در رعد برگزار شد، در همان سال اول کسب و کارهای زیادی حاضر شدند و نسبتاً نمایشگاه بزرگی شکل گرفت. از سال بعد به الکامپ آمد و در یک غرفه کوچک‌تر با حضور کسب ‌وکارهای که به توان‌یاب‌ها کمک می‌کردند یا توان‌یاب‌هایی که صاحب کسب و کار بودند، حضوری چشمگیر داشت.
این موضوع خیلی دیده شد و برای همه دلنشین بود که وجود این افراد در جامعه می‌تواند تغییر ایجاد کند، و امسال توان‌تِک بزرگ‌تر دیده شد و بخش‌های مختلفی دارد.
یک بخش مختص به کسب و کارهایی هستند که متناسب‌سازی را انجام داده‌اند. بخش دیگر استارت‌آپ‌هایی هستند که در تلاش‌اند مشکلات کسانی که مسائل مشترک دارند را برطرف کنند و بخش سوم که امسال در کنار رعد قرار گرفته بیش از ۲۵ انجمن حوزه افراد دارای معلولیت‌اند که در تلاش دارند، مسائل مربوط به توان‌یاب‌ها را تسهیل کنند.
*چطور می‌توان سایر کسب وکارها را به دسترسی پذیری تشویق کرد؟
معمولاً انسان کاری را انجام نمی‌دهد، مگر نیازی را احساس کند. واقعیت این است که نه تنها کارآفرین‌ها با دقت به نیاز جامعه نگاه می‌کنند، بلکه در کل جامعه این مشکل وجود دارد که افراد دارای معلولیت از جامعه جدا شده‌اند.
بزرگ‌ترین مشکل افراد دارای معلولیت این است که مردم فکر می‌کنند در دیدار با یک توان‌یاب باید احساس دلسوزی کنند، در صورتی که همه افراد مشکلات مخصوص به خود را دارند که دیده نمی‌شود.
اولین نکته که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که ما بتوانیم با توان‌یاب‌ها آشنا شویم و بدانیم که آنها هم به راحتی می‌توانند به سایرین کمک کنند.
مسؤولی می‌گفت آمار ۱۱ درصدی افراد دارای معلولیت درست نیست، چون امکانات را فراهم می‌کنیم، اما کسی از آن استفاده نمی‌کند، دلیل این موضوع این است که توان‌یاب‌ها در جامعه حضور پیدا نمی‌کنند. وقتی با توان‌یاب‌ها آشنا شویم، قطعاً معابری که مناسب‌سازی شده است را مسدود نمی‌کنیم. گام بعد این است که صاحب کسب و کار متوجه می‌شود این اتفاق از لحاظ اقتصادی به سود اوست. این شناخت است که باعث نیاز می‌شود.
*در خصوص اطلاع رسانی باید چه کارهایی انجام شود؟
این فرهنگ غلط در یک روز و یک هفته و یک سال به وجود نیامده است، از طرف دیگر ما هم یک سازمان کشوری نیستیم. اما من فکر می‌کنم این فرهنگ سازی قدم به قدم شکل خواهد گرفت. تغییر ذهنیت افراد به زمان نیاز داریم.
اگر هر فردی به سهم خودم به دنبال برداشتن قدم‌های کوچک باشد این تغییر محقق خواهد شد. امیدوارم مسؤولان کشور هم به این مرحله برسند. متاسفانه هنوز نرسیده‌اند به این دلیل که افرادی که برای تبلیغات انتخاباتی اقدام می‌کنند، حتی یک شعار برای بهبود شرایط توان‌یاب‌ها ندارند در حالی که افراد دارای معلولیت هم رای می‌دهند ولی انتظار ندارند که برای آنها کاری انجام شود.
قدم به قدم باید پیش رفت هر فرد باید به اندازه خودش قدم بردارد. امیدوارم این قدم‌های کوچک مشکل بزرگی را برطرف کنند. فقط تغییر فرهنگ است که می‌تواند این رویه را تغییر دهد. بزرگ‌ترین خلا ما بحث فرهنگی است که اگر اصلاح شود، اتفاق‌های خوبی خواهد افتاد.

نشست تخصصی رویداد توان تک برگزار شد
سایت مجتمع رعد، ۳۱ تیر ۱۳۹۸
نشست تخصصی توان‌تِک با حضور «آرش برهمند» مدیر اجرایی الکام استارز، «شاهین طبری» رئیس هیأت مدیره شرکت چارگون، «ژوبین علاقه‌بند» مدیر عامل اسنپ، «محمد‌رضا دشتی» سردبیر وب‌سایت شمعدانی و «وحید رجبلو» کارآفرینی توان‌یاب و عضو هیأت داوران انتخاب جوایز رویداد توان‌تِک در حاشیه نمایشگاه الکامپ برگزار شد.
به گزارش ستاد خبری توان‌تِک: آرش برهمند در این نشست گفت: وحید رجبلو که در توان‌تِک اول جایزه سوم را برنده شد، بعد کارهای مختلفی انجام داد و الان در راند اول سرمایه‌گذاری هست.
وحید جان به نظر تو یک فرد دارای معلولیت که تصمیم به کارآفرینی می‌گیرد چه کاری باید انجام دهد؟
وحید رجبلو: هیچوقت دوست نداشتم به مدرسه استثنائی برم، به من گفته بودند که در مدارس عادی اذیت خواهم شد، اما من خواستم که به این مدارس بروم و آزار و اذیت‌ها را اصلاح کنم. کارآفرینی هم همینطور است، استعداد افراد در ذهن و فکرشان است، نه در جسمشان، که معلولیت مانع شود. من بارها عنوان کرده‌ام که خیریه نیستم و به دنبال بیزینس هستم.
شاهین طبری: بالاترین چیزی که در ذهن من است این است که وقتی از توان‌یاب حرف می‌زنیم افراد به یاد «وحید رجبلو» بیفتند و این استریو تایپ تغییر کند. یکی از اهداف ما این است که وقتی می‌گویند توان‌یاب به یاد یک انسان توانمند بیفتیم. افرادی که برای کسب و کار مراجعه می‌کنند، هم این مشکل را دارند و تصور صحیحی از توانایی افراد دارای معلولیت در نظرشان نیست. وقتی آشنا می‌شوند، تغییر عقیده می‌دهند.
برهمند: همیشه دیدگاهی وجود دارد که اگر دسترس‌پذیر کنیم کار … انجام می‌دهیم. ولی واقعیت این است که وقتی ۱۰ درصد از جامعه به این موضوع احتیاج دارد، کاری انجام گیرد، چرا برای کسب و کارهای مدرن این مفهموم آنقدر بیگانه است ؟
ژوبین علاقه‌بند:فکر می‌کنم، مقداری به مسؤولیت جاهای مثل رعد برمی‌گردد. اطلاع‌رسانی نیاز است و باید فرهنگ‌سازی شود. خیلی از کشورهای دنیا این موضوع جا افتاده است. یکی از کارهای که شرکت ما باید انجام بدهد به غیر از دسترس‌پذیری این است که باید بدانیم این افراد نباید خانه‌نشین شوند و باید بتوانند، عادی زندگی کنند. امکانات “اِپ” اسنپ برای افراد دارای معلولیت مهم است، اما کافی نیست. شرکت ما چنین امکاناتی را فراهم می‌کنیم که این افراد احساس مفید بودن داشته باشند.
برهمند: آقای دشتی شما هم کاربر هستید و هم کارآفرینی کرده‌اید، مهمترین عاملی که نیاز است، ما با این حوزه آشنا شویم، چیست؟ من فکر می‌کنم معلولان آنقدر که باید در تصمیم‌گیری‌ها حضور ندارند و این باعث می‌شود، نیازها در نظر گرفته نشوند، این درست است؟
محمدرضا دشتی: من معتقد نیستم، معلولان در عرصه تصمیم‌گیری نیستند. ذهن جامعه باید آماده باشد. فرد دارای معلولیت باید به حقوق شهروندی خود آشنا باشد. حقوق افراد داری معلولیت باید نهادینه شود. اول باید به آگاه‌سازی جامعه کمک کنیم، جامعه باید به حقوق افراد دارای معلولیت آگاه شود.
برهمند: وحید جان شما علاوه بر پیگیری امور خود به امور مربوط به افراد دارای معلولیت نیز کمک کرده‌اید، چرا؟
وحید رجبلو: همیشه این دیدگاه را داشته‌ام که اول جامعه را مد نظر قرار بدهم، بعد خانواده و بعد خودم. این احساس مسؤولیت اجتماعی همیشه با من بوده است.
برهمند: خیلی‌ها آمدند با تو عکس گرفتند و رفتند. حمایت‌ها واقعی نبوده، فکر می‌کنی این حمایت‌ها به درد میخورد یا نه؟
وحید: اگر فکر می‌کنند این عکس‌ها خوشحالشان می‌کند یا منفعتی می‌برند من مشکلی ندارم. نگاه من به این ‌عکس‌ها اینگونه است که همین یک عکس چقدر می‌تواند در جامعه تغییر ایجاد کند.
سوال حضار: یکی از قابلیت‌های اسنپ در مورد نابینایان در آپدیت‌های بعدی حذف شد. اصلاح این موضوع زمان خیلی کمی می‌برد، اما در عوض تعداد زیادی می‌توانند استفاده کنند. آیا برای برقراری مجدد آن برنامه‌ای دارید؟
ژوبین علاقه‌بند: نکته به‌جا و درستی است. ولی واقعیت این نیست که فراموش شده است. یک امکانی را فراهم خواهیم کرد به نام “تماس امن” که راننده و مسافر شماره همدیگر را نمی‌بینند. این برای افراد ناشنوایی که تکس ارسال می‌کردند، فراهم نیست که اصلاح و امکان تکس فراهم شد. در اِپ اندروید دسترسی‌ها برگشته و در ios نیز در دستور کار است.
برهمند: وقتی از فرهنگ‌سازی حرف می‌زنیم یکی از نکات این است که ما یک رسانه ملی داریم و نقش مهمی دارد. ناراحت کننده نیست که در قوانین استخدام این سازمان منع استخدام برای افراد دارای معلولیت وجود دارد؟
شاهین طبری: ما در جامعه، توان‌یاب را از سایر افراد جدا کرده‌ایم و به همین دلیل این ارتباط برقرار کردن با توان‌یاب‌ها، آموزش داده نمی‌شود. اگر فرزندان ما از کودکی با توان‌یاب‌ها در ارتباط باشند، چشمشان عادت می‌کند و برایشان غیر طبیعی نیست. اگر فرد داری معلولیت را در رسانه ملی ببینند به این فرهنگ‌سازی کمک بزرگی است. افراد دارای معلولیت به خوبی توانایی انجام کارها را دارند.

محمدرضا دشتی: خدمات استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای آنلاین در افزایش کیفیت زندگی توان‌یابان مؤثر است
سایت مجتمع رعد، ۳۱ تیر ۱۳۹۸
سردبیر پایگاه اینترنتی معلولان ایران “شمعدانی” گفت: اطلاع‌رسانی خارج از حوزه توان‌یابان در خصوص افراد دارای معلولیت قوی نیست، متأسفانه خبرگزاری‌ها به اخبار حوزه معلولان توجه کمتری می‌کند.
به گزارش ستاد خبری توان تک؛ محمدرضا دشتی، سردبیر پایگاه اینترنتی معلولان ایران شعمدانی و کارشناس روابط عمومی مجتمع رعد در گفت‌وگو با خبرنگار ستاد خبری توان‌تِک با بیان اینکه انتقال پیام به‌طور شفاف و درست از وظایف روابط عمومی‌های حوزه معلولیت است؛ گفت: در نمایشگاه الکامپ شاهد حضور استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهایی هستیم که خدماتی را برای رفع نیاز افراد دارای معلولیت ارائه می‌کنند، ما در توان‌تِک لازم است، اطلاعات مربوط به این خدمات را در اختیار گروه هدف یعنی افراد دارای معلولیت قرار دهیم.
به گفته وی در حال حاضر جریان اطلاع‌رسانی در لایه‌های درونی مرتبط با معلولیت در شبکه‌های مجازی به دلیل نقش و ساختار این شبکه‌ها با سرعت بیشتری انجام می‌شود، اما این جریان در خارج از این فضا چندان قوی نیست.
دشتی در ادامه با اشاره به تأثیر شگرف استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهایی که خدمات خود را برای افراد دارای معلولیت دسترس‌پذیر کرده‌اند، افزود: در این چند روز شاهد استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهایی بوده‌ایم که خدمات بسیار خوبی برای افراد دارای معلولیت دارند. اما آنچه متأسفانه می‌بینیم این هست که این خدمات برای جامعه توان‌یابان ناشناخته است و حتی خود ما که در بطن داستان فضای مجازی و معلولیت حضور داریم از این اتفاقات خوب، بی‌اطلاع بودیم. باید به این مساله توجه کنیم که این خدمات می‌تواند در کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت اثربخش باشد.
وی ادامه با قدردانی از برگزارکنندگان الکامپ برای در معرض دید قرار دادن خدمات مناسب حوزه معلولان، ادامه داد: نقش رسانه‌ها به‌خصوص صداوسیما، فعالان فضای مجازی، روزنامه‌ها و … در معرفی این خدمات مؤثر است.
دشتی با اشاره به این نکته که در موضوع دسترسی‌پذیری به فضای مجازی و خدمات آنلاین ما در قدم‌های اول هستیم، گفت: این دومین حضور ما در الکامپ و سومین دوره توان تک است. ما در راه شناساندن نقش فضای مجازی در زندگی فردی و اجتماعی افراد معلول در قدم‌های نخستین هستیم. راه پیش رو ناشناخته است و تلاش و همت تمامی متولیان فناوری اطلاعات کشور و حوزه معلولیت شامل: سازمان بهزیستی و سازمان‌های مردم‌نهاد را می‌طلبد که هم فرصت‌های ازدست‌رفته را احیا کنیم و هم راه پیش رو را با سرعت و دقت بیشتری طی نماییم.
مدیر مسؤول وبسایت شمعدانی، ادامه داد: در الکامپ امسال ما شاهد حضور ۲۵ انجمن فعال حوزه معلولان بودیم. این حضور بسیار ارزشمند است و می‌تواند در تثبیت جایگاه معلولیت در فضای مجازی کشور نقش کلیدی داشته باشد. البته لازم می‌دانم این نکته را هم اضافه کنم که سازمان‌های مردم‌نهاد مرتبط با گروه‌های دارای معلولیت باید به نقش خود در این فضا شناخت بهتری پیدا کنند و با همراهی متخصصان امر حضور پررنگ‌تری در فضای مجازی داشته باشند.
به اعتقاد وی نقش اصلی و اساسی در این حوزه بر عهده دولت و وزارت ارتباطات است، وظیفه آنهاست که در قبال شهروندان دارای معلولیت به نقش و مسؤولیت خودآگاه باشند و بدان عمل کنند. برای ما بسیار ارزشمند است که آقای دکتر جهرمی وزیر ارتباطات برای دومین سال از غرفه توانت‌ِک دیدار کرد و با استارت‌آپ‌های حوزه افراد دارای معلولیت آشنا شدند.
وی در پایان ضمن تشکر از همه‌کسانی که کمک کردند توان‌تِک در قلب الکامپ ظهوری شگرف داشته باشد، گفت: لازم می‌دانم به‌عنوان کمترین عضو توان‌تِک و جامعه افراد دارای معلولیت از مهندس شاهین طبری، مهندس آرش برهمند، آقای سخن‌سنج و خانم منصوره پناهی از مدیران برگزاری این رویداد و همه همکاران پرتلاشم در مجتمع رعد و شرکت چارگون که با سعه‌صدر و ایمان به توان‌تِک در این چند ماه تلاش بسیاری داشتند، صمیمانه قدردانی می‌کنم و امیدوارم برای چهارمین دوره توان‌تِک در سایه حمایت خداوند متعال و همدلی گروه برگزاری مجتمع رعد و شرکت چارگون به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

وحید رجبلو، مدیر استارت‌آپ توانیتو: تکنولوژی توانست افراد دارای معلولیت را به جامعه متصل کند
سایت مجتمع رعد، ۱ مرداد ۱۳۹۸
مدیر استارت‌آپ توانیتو گفت: تکنولوژی کمک کرده است توان‌یاب‌ها بتوانند در محل زندگی خود شاغل باشند و کسب درآمد کنند.
به گزارش ستاد خبری توان‌تِک؛ «وحید رجبلو»، برنامه نویس و مدیر استارت‌آپ توانیتو در گفت‌وگو با خبرنگار این ستاد با اشاره به اینکه سطح و پیشرفت تکنولوژی در ایران با جهان متفاوت است گفت: تکنولوژی در سطح جهان به دلیل به‌روز بودن و پیشرفتگی می‌تواند کمک کند که افراد دارای معلولیت در اجتماع زندگی کنند.
به گفته رجبلو در ایران تکنولوژی به اندازه‌ای مفید بوده که کمک کرده است توان‌یاب‌ها بتوانند در محل زندگی خود شاغل باشند و کسب درآمد کنند.
وی در ادامه افزود: اما به هرحال بیش از ۶۰ درصد تکنولوژی توانسته است افراد دارای معلولیت را به جامعه متصل کند، نه الزاماً حضوری ولی توانسته این ارتباط را برقرار کند.
مدیر استارت‌آپ توانیتو با بیان اینکه در دسترس پذیری توانسته‌ایم جامعه فناوری اطلاعات را مجاب کنیم قوانینی صادر کند که تمام کسب و کارهای آنلاین از آن پیروی کنند، گفت: خیلی از سایت‌های از جمله سایت پرمخاطبی مثل دیجی‌کالا باقی مانده است که هنوز دسترس‌پذیر نشده‌ است.
وی تاکید که در گام اول باید این موضوع را کاملاً برطرف کنیم و بعد وارد حوزه‌های دیگر شویم، فعلاً توانسته‌ایم موجی را ایجاد کنیم که اگر ادامه ندهیم این موج از بین می‌رود.
رجبلو در ادامه این گفتگو با اشاره به اینکه دولت و وزارت ارتباطات، قوانین و سخت‌گیری‌های زیادی برای اخذ مجوزها قرار می‌دهند که خیلی از آنها بی‌اساس است، گفت: اگر به جای این قوانین دست و پاگیر شرایطی را وضع کنند که سایت‌ها تا دسترس‌پذیر نشوند، از فعالیت منع بشوند، کمک بزرگی به این حرکت خواهد بود.
مدیر استارت‌آپ توانیتو در آخر با تاکید بر اینکه خود را جزئی از توان‌تِک می‌دانم، افزود: اما می‌خواهم از همه کسانی که تلاش کردند توان‌تِک را برگزار شود، تشکر کنم.

دریافت گزارش عملکرد سومین رویداد توان‌تک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *