بیماری و فرهنگ

print

بیماری و فرهنگ

دفتر فرهنگ معلولین

پیمان متین متولد ۱۳۴۶، از پزشکانی است که در زمینه مردم‌شناسی و فرهنگ‌شناسی هم مطالعات گسترده داشته و چند عنوان کتاب تألیف کرده است. او نظام پزشکی مدرن را از زوایای مختلف نقادی کرده است. بخشی از تحقیقاتش درباره بررسی بیماری‌ها از منظر فرهنگ است و کتابی با مشخصات زیر منتشر کرده است:
بیماری و فرهنگ، پیمان متین، تهران، فرهامه، ۱۳۹۳، ۱۶۸ص.
این کتاب در واقع نقدی بر سیطره پزشکی مدرن است و در نه فصل به این مباحث می‌پردازد:
نگاهی فرهنگی به تاریخ پزشکی ایران؛ نگاه انسان‌شناختی به افسردگی؛ ایدز در بستر فرهنگ؛ گروه بی‌خانمان‌ها؛ پیشگیری از چاقی کودکان و تغذیه مناسب؛ سدهای فرهنگی در درمان بیماران دیابتی؛ آسم؛ عوامل مؤثر فرهنگی در بیماری ام‌اس؛ پدیده تراجنسی.

معنای بیماری
دفتر فرهنگ معلولین
اس.کی تومبز متولد ۱۹۴۳ پایان‌نامه دکتری‌اش را درباره فهم بیمار و پزشک از بیماری نوشت. این اثر در ۱۹۹۲ به زبان انگلیسی منتشر شد. بعد از چند سال این اثر در ایران ترجمه و منتشر شد:
معنای بیماری: شرحی پدیدار شناختی از دیدگاه‌های متفاوت پزشک و بیمار، اس.کی تومبز، ترجمه محمدرضا اخلاقی‌منش، تهران، انتشارات فرهامه، ۱۳۹۷، ۲۴۶ص.
این کتاب دارای چهار فصل و به این مباحث می‌پردازد:
جهان‌ها و درک‌های متفاوت پزشک و بیمار؛ بیماری از نظر بیمار و از نظر پزشک؛ بدن از منظرهای مختلف؛ رابطه شفابخشی.

بدن اسطرلابی
دفتر فرهنگ معلولین
پیمان متین درباره طب عامه یعنی توصیه‌ها و نگرش‌های عموم مردم در زمینه درمان بیماری‌ها تحقیقات گسترده‌ای انجام داد و چند کتاب نوشته است. کتاب حاضر که با مشخصات زیر منتشر شده یکی از آنها است:
بدن اسطرلابی در آمدی بر فلسفه طب عامه، پیمان متین، تهران، انتشارات فرهامه، ۱۳۹۵، ۱۲۵ص.
این کتاب به موضوعات زیر می‌پردازد:
تاریخ و اسطوره و سنت؛ طب خواص و طب عوام؛ فلسفه طب عوام؛ درمانگران و روش‌های درمانی؛ حجامت مثالی برای طب عامه؛ پیشینه حجامت؛ حجامت در فرهنگ مردم؛ چشم‌اندازهای طبابت عامیانه.

مبانی انسان‌شناسی پزشکی
دفتر فرهنگ معلولین
پیمان متین در دور رشته پزشکی و مردم‌شناسی تحصیل کرده و در این کتاب به رشته جدید انسان‌شناسی پزشکی می‌پردازد.
مبانی انسان‌شناسی پزشکی، پیمان متین، تهران، فرهامه، ۱۳۹۲، ۱۰۱ص.
این کتاب دارای این مباحث است: آشنایی با انسان‌شناسی پزشکی؛ انسان‌شناسی فرهنگی؛ کثرت‌گرایی در نظام پزشکی؛ تندرستی و ناخوشی و ناتوانی؛ زیست پزشکی و طب‌ زدگی و استیلای پزشکی مدرن؛ قوم پزشکی؛ پزشکی عامیانه؛ طب مکمل.

دیوشناسی ایرانی
دفتر فرهنگ معلولین
معصومه ابراهیمی متولد ۱۳۵۶ در رشته انسان‌شناسی تحصیل شده و یک بخشی از مطالعاتش که درباره نقش دیو در بیماری‌ها و ناتوانی‌ها است را کتاب زیر منتشر کرده است.
دیوشناسی ایرانی، معصومه ابراهیمی، تهران، فرهامه، ۱۳۹۷، ۲۴۵ص.
این کتاب در نه فصل به مباحث زیر می‌پردازد:
شناخت دیو؛ مأوا و جایگاه؛ نقش زیانکار دیو در تولید مثل؛ بچه آزاری؛ عشق و روابط جنسی؛ خیررسانی؛ پیکر گردانی و تسخیر؛ زیانکاری در خواب؛ رماننده.

مردم گیاه
دفتر فرهنگ معلولین
پیمان متین پس از پژوهش‌های چند ساله درباره اهمیت و جایگاه گیاهان در زندگی انسان و سلامتی یا ناتوانی کتابی با مشخصات زیر منتشر کرد:
مردم گیاه: گیاهان آیینی در فرهنگ و فالکور ایران، پیمان متین، تهران، فرهامه، ۱۳۹۲، ۲۶۲ص.
این کتاب در پنج فصل به مسائل و موضوعات زیر می‌پردازد:
گیاهان مقدس و پرستشی؛ گیاهان اسطوره‌ای؛ نمادپردازی با گیاهان؛ گیاهان آیینی؛ گیاهان جادویی؛ رماننده و دفع شر؛ طلب مهر و عشق؛ جادو گیاه.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *