افتتاحیه موزه ملی ورزش، المپیک، پارالمپیک

print

مراسم افتتاحیه موزه ملی ورزش، المپیک، پارالمپیک با حضور دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور – مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان – رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک – محمود خسروی‌وفا، رئیس کمیته ملی پارالمپیک – مهدی هاشمی، رئیس شورای شهر تهران – جمعی از نمایندگان مجلس و مسئولین ورزش کشور و نیز ورزشکاران و پیشکسوتان برگزار شد. کمیته ملی پارالمپیک نیز با همراهی ورزشکاران و افتخار آفرینان ورزش پارالمپیک، آثار و یادبودهای مرتبط با ورزش پارالمپیک کشورمان را به موزه اهدا نمود. در این خصوص می توان به یادبودهای متنوع از بازی های پارالمپیک و سایر مسابقات، مدال های اهدایی ورزشکاران، کاپ های اهدا شده از فدراسیون های ورزش جانبازان و معلولین، تجهیزات ورزشی، مشعل‌های ادوار مختلف پارالمپیک و … اشاره نمود.
منبع: خبرگزاری تسنیم، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

در آستانه سالروز تولد مرحوم گلبارنژاد صورت گرفت؛
رونمایی از بخش ویژه گلبارنژاد در موزه ملی ورزش، المپیک، پارالمپیک
به گزارش روابط عمومی کمیته ملی پارالمپیک؛ همزمان با چهاردهم خرداد، سالروز تولد مرحوم بهمن گلبارنژاد، از بخش ویژه ای که به منظور یادبود وی در موزه ملی ورزش، المپیک، پارالمپیک تدارک دیده شده، رونمایی شد.
شادروان جانباز بهمن گلبارنژاد ۱۴ خرداد سال ۱۳۴۷ در آبادان متولد شد و پیش از آنکه در بیست سالگی و در جریان دفاع مقدس، با از دست دادن پایش جانباز شود، در رشته های کشتی و وزنه برداری فعال بود. وی پس از جانبازی، فعالیت های ورزشی خود را از سر گرفت و با رشته وزنه برداری آغاز کرد که ما حصل آن کسب چندین مدال در رده های جهانی و بین المللی است.
در ۱۳۶۰ آسیب دیدگی کتف باعث شد تا وزنه برداری را رها کند و در دوچرخه سواری فعال شود و این فعالیت تا زمانی که در قید حیات بود نیز ادامه داشت.
پارالمپیک لندن ۲۰۱۲، اولین تجربه حضور وی در سطح بازی های پارالمپیک بود و دومین و آخرین حضور وی در این سطح نیز به بازی های پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ بازمی گردد .
بهمن گلبارنژاد که روزی برای دفاع از میهن جان خود را در طبق اخلاص نهاد بود، در ۲۷ شهریور سال ۱۳۹۵ و در حین یک رقابت شدید با سایر ورزشکاران جهان حین بازی های پارالمپیک ریو ۲۰۱۶، در جاده های کوهستانی حومه شهر ریو دوژانیرو دچار حادثه شد و علیرغم تلاش تیم امدادی و پزشکی در بیمارستانUnimed- Rio جان به جان آفرین تسلیم کرد.
درگذشت تلخ وی، تاثیر زیادی بر فضای بازی های پارالمپیک به ویژه مراسم اختتامیه گذاشت و به احترام وی، شرکت کنندگان در این مراسم یک دقیقه سکوت کردند و فیلیپ کریون، رئیس وقت کمیته بین المللی پارالمپیک نیز برای ادای احترام و تسلیت به دفتر ستاد ایران در ریو دو ژانیرو مراجعه کرد.
درگذشت تراژیک گلبارنژاد، صرف نظر از نوع حادثه، اتفاقی است که تا کنون تنها یکبار در طول برگزاری پانزده دوره از بازی های پارالمپیک رخ داده و از این حیث استثنایی است. روحش شاد و یادش پیوسته گرامی باد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *