دومین جلسه هم اندیشی پیرامون برگزاری «پنجمین مجمع سراسری مدیران تشکل‌های معلولان ایران»

print

دومین جلسه هم‌اندیشی پیرامون برگزاری «پنجمین مجمع سراسری مدیران تشکل‌های معلولان ایران» ۱ خرداد ۱۳۹۸ از ساعت ۱۷ الی ۲۲ در هتل المپیک تهران به میزبانی کانون معلولین توانا برگزار گردید.
برخی افراد شرکت کننده عبارت بودند از:
سیدمحمدموسوی، بنیانگذار کانون معلولین توانا و رئیس هیئت‌ مدیره این کانون
سهیل معینی، انجمن باور و شبکه نابینایان چاوش
کامران عاروان، جامعه معلولین ایران
محمد نوری، دفتر فرهنگ معلولین
علی نوری، انتشارات توانمندان
اصغر شیرزادی، انجمن تخصصی معلولین
حبیب‌اله بلوریان، جامعه خیرین حامی معلولین خراسان شمالی
شهرام مبصر، موسسه گردشگری ساحل امید
محمدعلی افشاری، جامعه توانمندان فرهیخته همدان
سیدشورش دلپسند، انجمن حمایت از حقوق معلولان آوات کرمان
رجمان دلاوری، جامعه معلولین دلیجان
محمدهاشم عزت ور، رئیس کمیسیون مناسب‌سازی سازمان نظام مهندسی قزوین
بهروز مروتی، کمپین دفاع از حقوق معلولان
ملیحه دریابیگی، جامعه معلولین اراک
علی ضرابی، انجمن ضایعات نخاعی ایران
علی‌اکبر جمالی، انجمن نابینایان ایران
رضا شاه‌حسینی، انجمن جسمی حرکتی همت گلستان
فاطمه قمیشی، انجمن ضایعات نخاعی تهران

در دومین جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان تصمیم‌گیری شد: تشکیل کمیته حقوقی و هیأت اجرایی
مدیران تشکل‌های معلولان در دومین جلسه هماهنگی خود به تشکیل کمیته حقوقی و هیأت اجرایی برای بررسی پیش‌نیازهای راه‌اندازی شبکه ملی معلولان پرداختند.
به گزارش پیک‌توانا؛ دومین جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان با حضور حدود ۲۰ نفر از مدیران، نمایندگان و فعالان حوزه معلولیت روز گذشته در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار و به تشکیل کمیته حقوقی و هیأت اجرایی انجامید.
بر این اساس مقرر شد کمیته حقوقی با مسئولیت سهیل معینی روش‌های ثبت شبکه ملی معلولان را از منظر حقوقی بررسی کند و هیأت اجرایی نیز با مسئولیت سیداکبر حسینی به بررسی معیارهای لازم به دسته‌بندی تشکل‌های معلولان سراسر کشور برای حضور در این شبکه بپردازند.
در این نشست مقرر شد به‌منظور ارتقای دانش و تخصص مدیران تشکل‌ها تفاهمنامه‌ای با سازمان مدیریت صنایع برای برگزاری دوره‌های مورد نیاز منعقد شود.
همچنین طبق نظر مدیران حاضر در این نشست مقرر شد اقدامات اولیه برای تدوین آیین‌نامه‌های لازم برای چگونگی برگزاری انتخابات شبکه ملی معلولان تدوین شود.
شناسایی معلولان نخبه و تشکل‌های فعال در عرصه معلولیت برای حضور پررنگ در شبکه ملی معلولان نیز از دیگر موارد مورد بحث در این جلسه بود.
اخذ پروانه فعالیت تشکل‌های معلولان از وزارت کشور نیز از دیگر مواردی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی حاضران قرار گرفت.

موسوی: فقدان مرکزیتی جامع برای هماهنگی تشکل‌های محسوس است
بنیانگذار کانون توانا بیان کرد: تشکل‌های معلولان کشور فاقد مرکزیتی جامع هستند، از همین‌رو راه‌اندازی شبکه ملی برای پر کردن این خلاء ضروری است.
به گزارش پیک‌توانا؛ سید محمد موسوی در دومین جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان که با حضور حدود ۲۰ نفر از مدیران، نمایندگان و فعالان حوزه معلولیت روز گذشته در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار شد تصریح کرد: فقدان یک تشکل ملی و مرکزیتی جامع برای هماهنگی تشکل‌هایی که خود را مدافع و خادم معلولان ایران می‌دانند احساس می‌شود؛ از همین‌رو راه‌اندازی شبکه ملی برای پر کردن این خلاء ضرورت دارد.
این مسئول افزود: مرکزیت جامع بین تشکل‌ها به دفاع از حقوق معلولان، تعامل با دولت و اجرای قانون جامع حمایت از معلولان خواهد پرداخت و نیل به این اهداف در گرو رشد آگاهی‌ جامعه هدف است.
به گفته موسوی هرچه این مرکزیت بتواند در ایجاد وحدت، همسو کردن تشکل‌ها و مطالبه‌گری قوی‌تر عمل کند، معلولان کشور انتفاع بیشتری خواهند داشت.
مشاور عالی سازمان ملل در امور معلولان ایران تأکید کرد: همه صنوف در جامعه دارای مرکزیتی هستند اما این مرکزیت تاکنون برای معلولان وجود نداشته در حالیکه وجود آن می‌تواند منجر به نزدیک شدن افق‌ها و دیدگاه‌های فکری شده و زمینه هم‌افزایی بین تشکل‌ها را فراهم کند.
وی با بیان این مطلب که کانون توانا در برگزاری این هم‌اندیشی تنها نقش میزبانی و دعوت کننده را دارد به گونه‌ای که محور صحبت‌ها نیز توسط حاضران معین خواهد شد، ادامه داد: در این نشست دورهم جمع شده‌ایم تا برای چگونگی برگزاری هم‌اندیشی عمومی پیش‌اندیشی کنیم.
رئیس هیأت مدیره کانون توانا اذعان کرد: کانون توانا چند سالی است با نظر مؤافق شرکت‌کنندگان مجامع هم‌اندیشی تشکل‌های فعال در حوزه معلولان را برگزار کرده و به زودی این اقدام در بعدی وسیع و با حضور تمام ان‌جی‌اوهای فعال و واقعی در عرصه معلولان کشور ادامه خواهد یافت.
دبیر برگزاری مجامع هم‌اندیشی تشکل‌های معلولان کشور با اشاره بر این مطلب که هر کدام از تشکل‌های معلولان در یک حوزه قوی هستند و این هم‌اندیشی موجب تبادل تخصص و اطلاعات و در نتیجه تقویت همگانی خواهد شد، گفت: مدیریت بسیاری از مدیران تشکل‌ها بر اساس تجربه و نه بر مبنای اصول علمی شروع شده اما با راه‌اندازی یک مرکزیت جامع بین تشکل‌ها و تفاهم با سازمان مدیریت صنایع می‌توان دوره‌های تخصصی را برای همه مدیران برگزار کرد.
وی با تکیه بر این نکته که همه افراد جامعه نمی‌توانند دیگر اندیش بوده و وارد امور اجتماعی شوند و به حقوق دیگران فکر کنند، گفت: تنها عده‌ای از افراد جامعه می‌توانند روشنفکر بوده و مسئولیت اجتماعی بپذیرند؛ بنابراین این افراد باید وظیفه‌مند عمل کنند.
موسوی با تأکید بر احراز نگرش مسئولیت‌پذیرانه، گفت: برخی از روی علاقه به معلولان ان‌جی‌او ثبت می‌کنند و عده‌ای با نگاه ایجاد شغل برای خودشان وارد این عرصه می‌شوند اما گروه دیگری هستند که از روی دغدغه از سر دلسوزی وارد این فعالیت می‌شوند، بنابراین شناسایی و تقویت این طیف ضرورت دارد.
به گفته موسوی مدیران تشکل‌ها برای مشکل شخصی خود وارد فعالیت نشده‌اند بلکه برای دفاع از حقوق معلولان دست به چنین اقدامی زده‌اند، از همین‌رو بازدید تشکل‌ها و رصد فعالیت‌های یکدیگر یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این هم‌اندیشی خواهد بود.
کارآفرین برتر کشور در زمینه اشتغالزایی برای معلولان حساسیت به تمام امور معلولان را از ویژگی‌های بارز تشکل‌های این حوزه دانست و گفت: همه ما تشکل‌ وظیفه داریم حتی از آسایشگاه‌های جانبازان و معلولین نیز بازدید کرده و به وضعیت آنها واقف شویم.
این مسئول تصریح کرد: ان‌جی‌او پیش از خیریه بودن باید خیراندیش باشد و باید به قشری از جامعه که مدافع ندارد بیاندیشد، از همین‌رو ابتدا باید ان‌جی‌اوهایی که فاقد این ویژگی بوده و موجب تخریب چهره ان‌جی‌اوهای واقعی می‌شوند را شناسایی کنیم.
این فعال حوزه معلولان کشور با بیان این مطلب که از حالا باید به فکر اصلاح تشکل‌های حوزه معلولان باشیم، ادامه داد: تشکل‌هایی که در تأمین جزئی‌ترین هزینه‌های خود وابسته به دولت هستند قادر به دفاع از حقوق معلولان نخواهند بود.
موسوی اذعان کرد: یکی از اولین اقدامات این هم‌اندیشی می‌تواند تشکیل کمیته‌های تخصصی برای بررسی موضوعات مختلف و همچنین تشکیل گروهی برای بررسی معیارهای مورد نیاز برای دسته‌بندی تشکل‌های سراسر کشور باشد و کسی که مسئولیت این هم‌اندیشی را به عهده بگیرد در واقع ارائه‌دهنده حاصل کار تحقیقاتی و پژوهشی این کمیته‌ها خواهد بود.

محمد نوری: تدوین پیش‌نویس نظام‌نامه برگزاری انتخابات شبکه ملی معلولین جسمی-حرکتی
مدیرعامل دفتر فرهنگ معلولین قم پیش‌نویس نظام‌نامه برگزاری انتخابات شبکه ملی معلولین جسمی-حرکتی را شامل چهار سرفصل ارائه کرد.
به گزارش پیک‌توانا؛ محمد نوری در دومین جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان که با حضور حدود ۲۰ نفر از مدیران، نمایندگان و فعالان حوزه معلولیت در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار شد، با ارائه پیش‌نویس نظام‌نامه برگزاری انتخابات شبکه ملی معلولین جسمی-حرکتی به بیان سرفصل‌های آن پرداخت.
وی گفت: فصل اول این نظام‌نامه به برگزاری متمرکز یا استانی انتخابات پرداخته و فصل دوم آن برنامه انتخابات شامل شرایط کاندیداها و انتخاب کنندگان و.. را تبیین کرده است.
نوری ادامه داد: در فصل‌های سوم و چهارم نظام‌نامه نیز به تشریح وظایف و زمان‌بندی طرح جامع پرداخته شده است.
این فعال حوزه معلولان همچنین پیشنهاد داد: تدوین برنامه کوتاه مدت و بلند مدت نیز برای پیشبرد امورد و تعیین مقصد اقدام خوبی است که سازمان بهزیستی تاکنون آن را انجام نداده است.

شاه‌حسینی تأکید کرد: شناخت، مبنای اصلی رأی‌دادن در انتخابات شبکه ملی معلولان
عضو هیأت مدیره کانون سراسری تشکل‌های معلولان تصریح کرد: مبنای رأی دادن در انتخابات شبکه ملی معلولان شناخت افراد باشد.
به گزارش پیک‌توانا؛ رضا شاه‌حسینی در دومین جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان که با حضور حدود ۲۰ نفر از مدیران، نمایندگان و فعالان حوزه معلولیت در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار شد، شناخت را مبنای مهم رأی دادن در انتخابات شبکه ملی معلولان دانست و گفت: افراد
وی گفت: انتخابات استانی مربوط به شبکه ملی راه‌اندازی شده توسط بهزیستی در برخی از استان‌ها درست انجام شد اما متأسفانه در برخی از استان‌ها به شکل غلط صورت گرفت و حتی در برخی از استان‌ها کارکنان سازمان بهزیستی به‌جای نمایندگان تشکل‌ها معرفی شدند.
شاه حسینی افزود: در حال حاضر شناخت خوبی بین تشکل‌ها ایجاد شده و از پتانسیل مجمع نیز می‌توان در راستای برگزاری انتخاباتی سالم و با معیار شناخت بهره برد.
وی با تأکید بر برگزاری انتخاباتی صحیح، پیشنهاد کرد: برای برگزاری انتخابات مربوط به شبکه ملی معلولان می‌توان از پتانسیل کانون سراسری تشکل‌ها استفاده کرد مشروط بر آنکه این‌بار انتخابات با نظارت خود تشکل‌ها برگزار شود.
به گفته شاه‌حسینی تشکل‌های دارای پروانه فعالیت رسمی در انتخابات شبکه ملی معلولان حتماً باید حضور داشته باشند.

جمالی: ضرورت‌های راه‌اندازی شبکه ملی معلولان اثبات شده
نماینده انجمن نابینایان ایران گفت: ضرورت راه اندازی شبکه ملی معلولان اثبات شده است
به گزارش پیک‌توانا؛ علی‌اکبر جمالی در دومین جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان که با حضور حدود ۲۰ نفر از مدیران، نمایندگان و فعالان حوزه معلولیت در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار شد، ضرورت‌های راه‌اندازی شبکه ملی معلولان بررسی شده و اکنون نوبت کار عملیاتی است.
وی تداوم مجمع هم‌اندیشی را برای راه‌اندازی شبکه ملی معلولان لازم دانست و مکتوب کردن اهداف و انگیزه اصلی کار تأکید کرد.
جمالی با گله‌مندی از عدم همکاری برخی تشکل‌ها با یکدیگر، ادامه داد: تشکل‌ها ثابت کرده‌اند که از جلساتی که به میزبانی بهزیستی برگزار می‌شود نسبت به جلسات برگزار شده توسط خود تشکل‌ها استقبال بیشتری می‌کنند.
وی اهتمام کانون توانا را در برگزاری مجامع هم‌اندیشی قابل قدردانی خواند و گفت: در دو سال اخیر که این مجمع برگزار نشده هیچ‌یک از ما داوطلب و یا پیگیر برگزاری آن نبوده‌ایم.
به گفته جمالی با گذشت چندین سال از فعالیت ان‌جی‌اوها، هنوز اغلب تشکل‌ها نمی‌دانند چه می‌خواهند و به کجا قرار است برسند که این مسأله باید با جدیت مورد بررسی قرار گیرد.

شیرزادی: رئیس شبکه ملی معلولان باید قادر به بیان قاطعانه مطالبات معلولان باشد
نماینده انجمن تخصصی معلولین تأگید کرد: فرد منتخب به ریاست شبکه ملی معلولان باید بدون نگرانی درباره منافعش به بیان قاطعانه مطالبات معلولان بپردازد.
به گزارش پیک‌توانا؛ اصغر شیرزادی در در دومین جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان که با حضور حدود ۲۰ نفر از مدیران، نمایندگان و فعالان حوزه معلولیت در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار شد، گفت: ریاست شبکه ملی معلولان باید قادر به بیان قاطعانه مطالبات معلولان باشد.
وی افزود: فرد منتخب به ریاست شبکه ملی معلولان باید از استقلال مالی برخوردار باشد و بدون نگرانی درباره منافعی که در ارتباط با دولت دارد، به بیان قاطعانه مطالبات معلولان بپردازد.
این مسئول دلیل استمرار مشکلات معلولان ایران را نبود مدیریت دلسوزانه و مدیرانه بر معلولان ایران دانست و خواستار تمهیداتی برای چگونگی شناسایی نخبگان معلولان سراسر کشور، تعیین چهارچوبی برای نیازسنجی و پیشبرد امور شد.

مبصر: اعضای هسته مرکزی تشکیل شبکه ملی وظیفه‌مند و عمل‌گرا باشند
مدیرعامل انجمن گردشگری ساحل امید گفت: اعضای شورای مرکزی برای راه‌اندازی شبکه ملی معلولان پیگیر تکالیف موجود باشند.
به گزارش پیک‌توانا؛ شهرام مبصر در دومین جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان که با حضور حدود ۲۰ نفر از مدیران، نمایندگان و فعالان حوزه معلولیت در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار شد، تأکید کرد: افراد تشکیل دهنده شورای مرکزی برای بررسی جوانب راه‌اندازی شبکه ملی معلولان باید پیگیر مطالبات و تکالیف موجود باشند.
وی با ارائه این پیشنهاد که یک هسته مرکزی یا شورای اصلی با داشتن ضمانت اخلاقی تشکیل و موظف به شناسایی افراد معلول و تشکل‌های نخبه معلولان شود، اضافه کرد: افراد تشکیل دهنده این شورا باید پیگیر خواسته‌ها و تکالیف مشخص شده باشند.
مبصر خاطرنشان کرد: اعضای شورای مذکور باید پویا باشند چرا که تشکل‌ها مطالبه‌گرانه برخورد خواهند کرد و لازم است حق اعتراض به افرادی که عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهند برقرار باشد.
به گفته مبصر سازمان بهزیستی طبق قانون اجازه صدور مجوز برای شبکه ملی معلولان را ندارد اما در حال حاضر این‌کار را انجام می‌دهد که قانونمند نیست.
این مسئول همچنین اذعان کرد: به شبکه‌ ملی که اخیراً ایجاد شده اشکالات زیادی وارد است اما پیشنهاد می‌کنم بررسی اساسنامه آن و ایجاد تغییراتی مبتنی بر اهداف مورد نظر در دستور کار قرار گیرد.

معینی: بزرگ‌ترین مشکل تشکل‌های معلولان فقدان همکاری جدی است
مدیرعامل انجمن باور گفت: بزرگ‌ترین مشکل تشکل‌های معلولان فقدان همکاری جدی میان آنهاست که مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.
به گزارش پیک‌توانا؛ سهیل معینی در دومین جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان که با حضور حدود ۲۰ نفر از مدیران، نمایندگان و فعالان حوزه معلولیت در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار شد، بزرگ‌ترین مشکل تشکل‌های معلولان را در فقدان همکاری با یکدیگر دانست.
معینی اظهار داشت: طی ۲۰ سال کار ان‌جی‌اویی به این نتیجه رسیده‌ام که بزرگ‌ترین مشکل تشکل‌های معلولان فقدان همکاری جدی میان آنهاست که موجب شده دولت آنها را جدی نگیرد.
وی توضیح داد: تشکل‌ها تعامل و همکاری زیادی با هم ندارند و این مسأاله تا انجا پیش رفته که تا قبل از اقدام بهزیستی مبنی بر راه‌اندازی شبکه ملی برای معلولان، به جز نابینایان، هیچ‌یک از تشکل‌ها به فکر راه اندازی شبکه برای خود نبودند.
وی با تأکید بر این مطلب که نباید سررشته امور معلولان دست دیگران بیفتد، افزود: آنچه همه تشکل‌ها در آن ضعف دارند و امروز کانون توانا در رفع آن پیشگام شده، داشتن تشکیک مساعی بین ان‌جی‌اوها بدون حضور نهادهای دولتی است.
این فعال حوزه معلولان با بیان این مطلب که بسیاری از اهداف به دلیل ضعف تشکل‌ها در عدم درک «مفهوم سازمان دولتی و نحوه ارتباط با آن» روی زمین می‌ماند، ادامه داد: نشست‌هایی که به میزبانی دستگاه‌های دولتی برای تشکل‌ها برگزار می‌شود پربارتر از نشست‌هایی است که خود تشکل‌ها برای یکدیگر برگزار می‌کنند.
وی با بیان اینکه داشتن ارتباط تنگاتنگ با نهادهای دولتی طبیعی است و حق همه تشکل‌هاست، افزود: نوع و چگونگی این ارتباط محل بحث است چرا که هرجا تشکل‌ها محکم، واقعی و جدی کنار هم قرار گرفته‌اند مفید واقع شده‌اند و هرجا اتحاد آنها محکم و واقعی نبوده با مشکل روبه‌رو شده‌اند و نهادهای دولتی نیز صحت این مطلب را تأیید می‌کنند.
منبع: کانون معلولین توانا

اولین جلسه مقدماتی پیرامون برگزاری «پنجمین مجمع سراسری تشکل‌های معلولان ایران»

مقاله “شبکه ملی معلولان ایران: دغدغه‌ها و چالش‌ها”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *