جلسه مقدماتی پیرامون برگزاری «پنجمین مجمع سراسری تشکل‌های معلولان ایران»

print

اولین جلسه مقدماتی پیرامون برگزاری «پنجمین مجمع سراسری تشکل‌های معلولان ایران»

اولین جلسه مقدماتی هم‌اندیشی پیرامون برگزاری «پنجمین مجمع سراسری مدیران تشکل‌های معلولان ایران» با حضور ۲۵ نفر از ۱۲ تشکل و انجمن در عصر ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ به میزبانی کانون معلولین توانا در هتل المپیک تهران برگزار شد.
برخی افراد شرکت کننده عبارت بودند از:
سیدمحمدموسوی، بنیانگذار کانون معلولین توانا و رئیس هیئت‌ مدیره این کانون
سهیل معینی، انجمن باور و شبکه نابینایان چاوش
کامران عاروان، جامعه معلولین ایران
محمد نوری، دفتر فرهنگ معلولین
علی نوری، انتشارات توانمندان
اصغر شیرزادی، انجمن تخصصی معلولین
حبیب‌اله بلوریان، جامعه خیرین حامی معلولین خراسان شمالی
محمدرضا طاهری، جامعه معلولین اصفهان
محمداسماعیل شیخ قرایی، انجمن گردشگری معلولان پارس
شهرام مبصر، موسسه گردشگری ساحل امید
محمدعلی افشاری، جامعه توانمندان فرهیخته همدان
سیدشورش دلپسند، انجمن حمایت از حقوق معلولان آوات کرمان
رجمان دلاوری، جامعه معلولین دلیجان
محمدهاشم عزت ور، رئیس کمیسیون مناسب‌سازی سازمان نظام مهندسی قزوین
بهروز مروتی، کمپین دفاع از حقوق معلولان

البته مدیران ۹ انجمن دیگر نیز دعوت بودند که در نشست حضور نداشتند.

 

جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان برای برگزاری شبکه ملی معلولان ایران برگزار شد
اولین جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌‌های مردم‌نهاد معلولان با هدف راه‌اندازی شبکه ملی تشکل‌های معلولین ایران برگزار شد.
به گزارش پیک‌توانا؛ اولین جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌‌های مردم‌نهاد معلولان با هدف راه‌اندازی شبکه ملی معلولین ایران روز گذشته با حضور مدیران ۱۲ تشکل معلولین و برخی از فعالان این حوزه در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار شد.
سید محمد موسوی، بنیانگذار کانون توانا در این نشست راه‌اندازی شبکه ملی معلولین را راهی برای ایجاد وحدت رویه بین سمن‌های معلولین کشور و مداخله قشر معلول در سرنوشت خود دانست.
وی دخالت سازمان بهزیستی و تمام دستگاه‌های دولتی در راه‌اندازی شبکه ملی معلولین را رد کرد و با بیان این مطلب که اداره این شبکه از عهده چند نفر یا چند تشکل خاص خارج است تاکید کرد: همه معلولان باید در تعیین سرنوشت خود و همنوعانشان احساس وظیفه بکنند.
این مسئول گفت: انتخابات تشکیل شبکه ملی معلولان که در ماه‌های پایانی سال گذاشته صورت گرفت همراه با نقض قانون بود، این در حالی است که اساسا مداخله سازمان بهزیستی در راه‌اندازی شبکه ملی معلولان خارج از چهارچوب قانونی است.
موسوی معرفی گزینشی و بدون برگزاری انتخابات استانی
و همچنین معرفی کارکنان بهزیستی برخی استان‌ها به جای نمایندگان تشکل‌های معلولان را از دیگر تخلفات صورت گرفته در برگزاری انتخابات شبکه ملی معلولان برشمرد.
وی که مدیرعامل گروه بهداشتی فیروز نیز هست اذعان داشت: من در حین برگزاری انتخابات شبکه و پس از آن متوجه تخلفات صورت گرفته شدم و مخالفت خود را با ارسال نامه‌ای به رئیس سازمان بهزیستی کشور در راستای لغو انتخابات برگزار شده، اعلام کرده‌ام.
به گفته موسوی کلیه نخبگان و افراد معلول دارای شایستگی باید برای نقش‌آفرینی در شبکه ملی معلولین کشور شناسایی شوند و باید طی اعلام یک فراخوان از تمام تشکل‌ها و معلولان دارای صلاحیت برای مشارکت در ایم امر دعوت به عمل آید.
مشاور عالی سازمان ملل در امور معلولان ایران ادامه داد: شبکه ملی معلولان وظیفه خطیری بر عهده خواهد داشت که مهم‌ترین آن مطالبه‌گری و بهبود وضعیت معلولان سراسر کشور است، بنابراین این شبکه نباید توسط نهادهای دولتی که معلولان را مطالبه‌گر نمی‌خواهند اداره و یا کارگردانی شود.
این فعال حوزه معلولان کشور بیان کرد: شبکه ملی معلولان باید از چنان قوامی برخوردار باشد که در تنگناها و مواقع لازم حتی به کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در باب قانونگذاری یاری برساند.
برخی از سمن‌های معلولان تنها به‌منظور ایجاد گزارش عملکرد برای بهزیستی راه‌اندازی شده‌اند و به همین علت قادر به موضع‌گیری در برابر این سازمان نیستند اما کانون توانا و سمن‌هایی که خودگردان بوده و شخصیت مستقل دارند از این قاعده مستثنی هستند و هر جا که لازم باشد مطالبه‌گرانه برخورد می‌کنند.
این کارآفرین برتر کشور در زمینه اشتعالزایی برای معلولان همچنین از “سهیل معینی” به‌عنوان تنها نماینده معلولان که بار اصلی تدوین قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را به دوش کشیده یاد کرد و زحمات وی را شایسته قدردانی دانست.
گفتنی است سهیل معینی مدیرعامل انجمن باور،
کامران عاروان از جامعه معلولین ایران محمد و علی نوری از دفتر فرهنگ معلولین ایران، اصغر شیرزادی از انجمن تخصصی معلولین، حبیب‌اله بلوریان از جامعه خیرین حامی معلولین خراسان شمالی، محمدرضا طاهری از جامعه معلولین اصفهان، محمداسماعیل شیخ قرایی از انجمن گردشگری معلولان پارس، شهرام مبصر از موسسه گردشگری ساحل امید، محمدعلی افشاری از جامعه توانمندان فرهیخته همدان، سیدشورش دلپسند از انجمن حمایت از حقوق معلولان آوات کرمان، رحمان دلاوری از جامعه معلولین دلیجان، محمدهاشم عزت ور رئیس کمیسیون مناسب‌سازی سازمان نظام مهندسی قزوین و بهروز مروتی مدیر کمپین دفاع از حقوق معلولان از جمله حاضران در این جلسه بودند.
منبع: سایت کانون معلولین توانا، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

نظرات تعدادی از مسئولان انجمن‌ها در جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان که با هدف راه‌اندازی شبکه ملی تشکل‌های معلولین ایران

یوسفی:قائم مقام رئیس هیأت مدیره کانون توانا
یوسفی: دغدغه امروز ما پیشگیری از ایجاد تفرقه بین تشکل‌های معلولان است
قائم مقام رئیس هیأت مدیره کانون توانا بیان کرد: دغدغه امروز ما پیشگیری از تفرق بین ان‌جی‌اوهاست.
به گزارش پیک‌توانا؛ حجت‌اله یوسفی در جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان که با هدف راه‌اندازی شبکه ملی تشکل‌های معلولین ایران و با حضور مدیران ۱۲ تشکل معلولین در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار شد، تأکید کرد: دغدغه اصلی امروز ما پیشگیری از ایجاد تفرقه بین تشکل‌های معلولان سراسر کشور است.
وی با بیان این مطلب که هرگاه تشکل‌های معلولان به وحدت می‌رسند برخی بینشان اختلاف ایجاد می‌کنند، ادامه داد: یک زمان دغدغه ما معلولان فرهنگ و نحوه نگرش مردم به پدیده معلولیت و یک زمان خلاء قانون بود که هر دوی این موارد مرتفع شده اما دغدغه امروز ما باید این باشد که نگذاریم بین تشکل‌های معلولان فاصله و تفرقه ایجاد کنند.
این مسئول با تأکید بر این مطلب که امروز وظیفه ما از همیشه سنگین‌تر است، افزود: بهزیستی تاکنون دو شبکه با نگاه ایجاد شبکه ملی معلولان راه‌اندازی و مدیریت کرده و چه بسا برای بار سوم نیز اینکار را انجام دهد.
این فعال حوزه معلولان کشور با اشاره به این مطلب که معلولان شاغل در مراکز خصوصی هنوز نمی‌توانند از بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند در حالی که این حق برای معلولان شاغل در دستگاه‌های دولتی برخوردار است، اذعان کرد: با وجود قانون لازم‌الاجرا برای معلولان اما هنوز شاهد اجرای ضعیف و نسبی این قانون هستیم که این موارد باید به همت شبکه ملی معلولان مرتفع شود.
یوسفی از «خودگذشتگی» را کلید حل بسیاری از مشکلات حوزه معلولان دانست و گفت: کار باید به دست کاردان سپرده شود چرا که معلولان ضعیف و نیازمند بسیاری هستند که چشم امید به این شبکه دوخته‌اند.
وی بر لزوم تهیه بانک اطلاعاتی از تمام ان‌جی‌او‌های معلولان سراسر کشور تأکید کرد و گفت: باید نخبه‌ها و افراد شایسته را شناسایی کنیم و از آنها بخواهیم مسئولیت شبکه ملی را قبول کنند.
عضو هیأت مدیره کانون معلولیم توانا وجود ان‌جی‌او را به معنای داشتن قدرت و تلاش برای گرفتن حق و حقوق خواند و افزود: امروز بسیاری از معلولان با یارانه بهزیستی از عهده تهیه سوند خود نیز برنمی‌آیند، بنابراین این ان‌جی‌اوها هستند که باید در هموار کردن مسیر زندگی معلولان تلاش کنند.
یوسفی تأکید کرد: بنده تا آخر عمر ادعای کار در شبکه ملی معلولان را نخواهم داشت چرا که معتقدم افراد دارای صلاحیت و شایستگی بیشتر از من برای احراز این جایگاه وجود دارند

شهرام مبصر مدیرعامل انجمن گردشگری ساحل امید
مبصر: اگر بهزیستی مسیر اشتباه برود معلولین مقصرند
مدیرعامل انجمن گردشگری ساحل امید گفت: اگر سازمان بهزیستی مسیرش را اشتباه طی کند معلولین مقصرند.
به گزارش پیک‌توانا؛ شهرام مبصر در جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان که با هدف راه‌اندازی شبکه ملی تشکل‌های معلولین ایران و با حضور مدیران ۱۲ تشکل معلولین در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار شد، تأکید کرد: بهزیستی خانه معلولین است اما اگر سازمان بهزیستی مسیرش را اشتباه طی کند ما معلولین مقصریم.
وی با تأکید بر لزوم ایجاد اتحادیه یا مجمعی قانونمند بین تشکل‌های معلولان، گفت: لازم است با اعلام یک فراخوان مدت زمانی صرف شناسایی افراد صاحب صلاحیت شود.
این فعال حوزه معلولان همچنین افزود: تعیین خط مشی شبکه با مشخص کردن رسالت‌های آن امری ضروری است.
نماینده انجمن حمایت از حقوق معلولان آوات کرمان تأکید کرد: در معرفی نمایندگان استانی برای شرکت در انتخابات شبکه ملی معلولان سلیقه‌ای عمل شده است.

سید شورش دلپسند
دلپسند: برخی استان‌ها در معرفی نماینده خود به شبکه ملی معلولان سلیقه‌ای عمل کرده‌اند
نماینده انجمن حمایت از حقوق معلولان آوات کرمان تأکید کرد: در معرفی نمایندگان استانی برای شرکت در انتخابات شبکه ملی معلولان سلیقه‌ای عمل شده است.
به گزارش پیک‌توانا؛ سیدشورش دلپسند در جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان که با هدف راه‌اندازی شبکه ملی تشکل‌های معلولین ایران و با حضور مدیران ۱۲ تشکل معلولین در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار شد، بیان کرد: بسیاری از استان‌ها در معرفی نمایندگان خود برای شرکت در انتخابات شبکه ملی معلولان قانون را رعایت نکرده‌اند.
وی اضافه کرد: طبق قانون نحوه تشکیل شبکه ملی معلولان به این صورت است که سمن‌های هم خانواده با نوع معلولیت‌های‌ یکسان باید انتخابات برگزار کرده و نمایندگان منتخب خود را به انتخابات کشوری اعزام کنند.
این مسئول ادامه داد: متأسفانه این اتفاق فقط در چند استان رخ داده و نمایندگان باقی استان‌ها بدون رعایت قانون و به طور سلیقه‌ای معرفی شده‌اند.
دلپسند افزود: ما در جلسه برگزاری انتخابات اعتراض خود را نسبت به بروز این تخلف نشان دادیم اما برخی در پاسخ جو را متشنج کردند.
این فعال حوزه معلولان که خود از ناحیه پا دارای محدودیت است اذعان داشت: نباید اجازه دهیم امور معلولان را به خیریه‌ها بسپارند و خیریه‌ها در مورد این طیف بیندیشند.
نماینده انجمن تخصصی معلولین بیان کرد: باید افراد دارای معلولیت اعتقاد داشته باشند که منتخبان راه یافته به شبکه ملی معلولین نمایندگان آنها هستند.

اصغر شیرزادی
شیرزادی: باید معلولان باور کنند که منتخبان شبکه ملی نمایندگان همه آنها هستند
نماینده انجمن تخصصی معلولین بیان کرد: باید افراد دارای معلولیت اعتقاد داشته باشند که منتخبان راه یافته به شبکه ملی معلولین نمایندگان آنها هستند.
به گزارش پیک‌توانا؛ اصغر شیرزادی در جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان که با هدف راه‌اندازی شبکه ملی تشکل‌های معلولین ایران و با حضور مدیران ۱۲ تشکل معلولین در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار شد، بیان کرد: سازو کار راه‌اندازی شبکه ملی معلولین باید به‌گونه‌ای باشد تا معلولان به این باور برسند که منتخبان راه یافته به این شبکه نمایندگان همه آنها هستند.
این مسئول ادامه داد: افراد راه یافته به شبکه ملی معلولین باید چکیده تمام افراد دارای معلولیت و همه طیف‌های معلولان باشد در غیر اینصورت ممکن هدایت شبکه به دست سایرین بیفتد.
وی افزود: راه‌اندازی شبکه ملی معلولین نیازمند حضور همه طیف‌های معلولان است و پیش از آن از یکدیگر شناخت پیدا کرده و خودمان را باور کنیم.

معینی: در شبکه ملی معلولان دنبال صدای واحد هستیم
مدیرعامل انجمن معلولان بیان کرد: با راه‌اندازی شبکه ملی معلولان دنبال ایجاد وحدت و صدای واحد بین تشکل های معلولان هستیم.
به گزارش پیک‌توانا؛ سهیل معینی در جلسه هماهنگی مدیران تشکل‌های معلولان که با هدف راه‌اندازی شبکه ملی تشکل‌های معلولین ایران و با حضور مدیران ۱۲ تشکل معلولین در هتل المپیک تهران و به میزبانی کانون توانا برگزار شد، گفت: ما با راه‌اندازی شبکه ملی معلولان دنبال ایجاد وحدت و صدای واحد هستیم.
وی اذعان کرد: ما در شبکه ملی معلولین دنبای صدای واحدیم تا ضمن استفاده از ظرفیت‌ همه معلولان و تشکل‌های آنها در سراسر کشور، مطالبه‌گری واحد داشته باشیم تا هم دولت را در برابر خواسته‌های خود دچار ابهام نکنیم و هم صداهایمان شنیده شود.
معینی نامه اعتراضی بنیانگذار کانون توانا به ریاست سازمان بهزیستی کشور مبنی بر برگزاری مجدد انتخابات شبکه ملی معلولان را اقدامی صحیح دانست و افزود: لازم است انتخابات این شبکه، دوباره و به شکلی درست برگزار شود و هر سه شبکه در این خصوص بیانیه واحد صادر کنند.
معینی تصریح کرد: قانون جامع حمایت از حقوق معلولان از بازی‌های زیادی گذشت اما در نهایت متن آن توسط خود معلولان طراحی شد.
وی خاطرنشان کرد: به‌عنوان کسی که ۲۰ سال کار ان‌جی‌اویی کرده‌ تصویب این قانون را ناشی از اراده معلولان مبنی بر عدم واگذاری طراحی قانون به بهزیستی می‌دانم و اذعان دارم سازمان بهزیستی با انگیزه اجرای قانون و پاسخ به بالادست، خود را وارد این ماجرا کرد.
به گفته این فعال حوزه معلولان یکی از مشکلات تشکل‌های معلولان این است که آنها اغلب در تصمیم‌گیری‌ها در مسیری که توسط بهزیستی ریل‌گذاری شده حرکت می‌کنند و در بیشتر مواقع در بازی‌هایی شرکت می‌کنند که که کارگردان آن خودشان نیستند.
وی گفت: هرجا تشکل‌های معلولان قوی عمل کرده‌اند بهزیستی نیز از آنها پیروی کرده چرا که در مقابل اتحاد ان‌جی‌اوها چاره‌ای جز همراهی باقی نمی‌ماند.
این نماینده شبکه ملی نابینایان کشور با تأکید بر اینکه ما منتقد برخی از فعالیت‌های سازمان بهزیستی هستیم، بیان کرد: تشکل‌های معلولان باید وارد صحنه شده و وضعیت مشارکت خود را آسیب‌شناسی کنند.
وی با تأکید بر این مطلب که مقاصد ان‌جی‌اوها باید خدمت به اعضا باشد نه کسب منافع در پوشش ان‌جی‌او، افزود: تشکل‌ها در جلسات خود منتقد بهزیستی اما در جلسات تصمیم‌گیری پیرو آن هستند و این عارضه عمومی تشکل‌های معلولان است که باید برای آن چاره‌ای اندیشید.
معینی تأکید کرد: ویژگی سازمان بهزیستی برخورداری از منابع مالی و سیاستگذاری است و نسبت تشکل‌های معلولان تا جایی با این سازمان نسبت دارند که این سازمان حمایت کننده آنها باشد.
این کارشناس حوزه معلولان با بیان این مطلب که وظیفه بهزیستی حل مشکلات معلولین است، ادامه داد: بهزیستی دستگاهی است با توان و نقاط ضعف و قوت مشخص، ما نه برانداز سازمان‌های دولتی هستیم و نه مدیحه‌گوی آنها، بلکه خواهان وضعیت خوب برای معلولان کشور هستیم.
مدیر عامل انجمن باور با اشاره به اینکه مجوز برخی از بهزیستی و برخی از وزارت کشور صادر شده، این مسأله را محل بحث خواند و گفت: بهزیستی قانوناً حق دادن مجوز به شبکه ملی معلولان را ندارد و صدور این مجوز فقط در اختیار وزارت کشور است.
منبع: رقیه بابایی، کانون معلولین توانا

دومین جلسه هم اندیشی پیرامون برگزاری «پنجمین مجمع سراسری مدیران تشکل‌های معلولان ایران»

مقاله “شبکه ملی معلولان ایران: دغدغه‌ها و چالش‌ها”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *