گفت‌وگو با حجت الاسلام آقای سجاد

print

گفت‌وگو با حجت الاسلام آقای سجاد

دفتر فرهنگ معلولین

توضیح
حجت الاسلام سید مهدی سجاد چند سال است در زمینه آموزش زبان اشاره به طلاب و مبلغین حوزه علمیه و تبلیغ مذهبی با زبان اشاره برای ناشنوایان فعال است.
او همراه با تعدادی دیگر از طلاب در واحد ناشنوایان مؤسسه حوزوی خاتم النبیین (صلی الله علیه و آله) وابسته به دفتر آیت الله العظمی وحید خراسانی مشغول آموزش زبان اشاره به طلاب سطوح عالی حوزه و اعزام مبلغین مسلط به زبان اشاره به سراسر کشور هستند.
امروز ایشان به منظور بازدید و خرید کتاب به سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران آمده و از غرفه “انتشارات توانمندان” هم بازدید داشتند. فرصت را غنیمت شمرده و با ایشان گفتگویی داشتیم.

* اگر ممکن است زمینه فعالیت خود را بفرمایید.
ـ اینجانب همراه با چند تن از طلاب فاضل در حوزه علمیه قم چند سال است مشغول اقدامات فرهنگی برای ناشنوایان کشور آن هم با گرایش مذهبی هستیم.

* هدف و خط‌مشی شما چیست؟
ـ هدف ما، فرهنگ‌سازی و افزایش اطلاعات و دانش ناشنوایان در زمینه احکام، تاریخ اسلام، باورها و اعتقادات، اخلاق و سلوک دینی است.

* محدوده و قلمرو فعالیت‌های شما چیست؟
ـ در سراسر کشور برای ناشنوایان با هر نوع گرایش و اندیشه و در شهرهای کوچک و بزرگ برنامه می‌گذاریم.

* امروز به نمایشگاه برای خرید کتاب آمده‌اید؟
ـ برای آموزش طلاب و نیز آموزش ناشنوایان مجبور هستیم کتاب هم تألیف کنیم. کتاب‌های ساده و آسان و متناسب با ظرفیت‌های ناشنوایان.
امروز برای خرید منابع برای تدوین منابع ناشنوایی به نمایشگاه آمدم.

* شما در پی خرید کتاب‌هایی درباره مسائل و موضوعات ناشنوایان و شخصیت‌هایی که در این حوزه فعال بودند هستید، چند عنوان کتاب پیدا کردید و آیا راضی کننده هست؟
ـ متأسفانه به حوزه ناشنوایی و مسائل ناشنوایان کمتر توجه شده و نسبت به برخی موضوعات، آثار در این حوزه کمتر است. مثلاً درباره زبان اشاره آن هم با توجه به مشکلات موجود در ایران چند عنوان کتاب تألیف و عرضه شده است. البته شنیده‌ام در اروپا، کتاب‌های بسیاری عرضه شده ولی در ایران کتاب‌ها بسیار اندک است و تکافوی نیازها را نمی‌کند. تنها انتشارات توانمندان وابسته به دفتر فرهنگ معلولین حدود ده عنوان دارد؛ و دانشگاه توانبخشی هم آثاری در زمینه توان‌بخشی ناشنوایان و گفتار درمانی دارد. البته کتاب‌های گفتار درمانی و توان‌بخشی با رویکرد پزشکی چندان برای ما سودمند نیست.

* شما فضای نمایشگاه را برای معلولین چگونه دیدید؟
ـ تصور من چیز دیگر بود، فکر می‌کردم سازمان بهزیستی و سازمان استثنایی که اصلی‌ترین نهادهای فرهنگی در ارتباط با معلولین‌اند حضور گسترده دارند؛ اما ظاهرا غرفه مستقل و جامع ندارند. اگر این سازمان‌ها می‌آمدند و امکانات خود را بسیج می‌کردند و در اختیار افراد دارای معلولیت قرار می‌دادند، پیامدهای مثبت بسیاری داشت.
در فضای نمایشگاه افراد دارای معلولیت به ندرت مشاهده می‌شوند، من فقط یک ویلچری و یک نابینا دیدم. با اینکه این افراد باید از اینگونه فرصت‌ها برای پیشرفت خودشان استفاده کنند و حضور جدی و پرشور داشته باشند.

* نیامدن سازمان بهزیستی در نمایشگاه به چه معنا است و چه تبعاتی دارد؟
ـ بارها از مسئولین ارشد سازمان بهزیستی شنیده‌ایم که فرهنگ و فرهنگ‌سازی رکن است و امور معلولین کشور اصلاح نمی‌شود مگر اینکه فرهنگ‌سازی شود و همگان از مردم، معلولین و مدیران نسبت به وظایف خود آگاه شوند، تجارب دیگر کشورها را دریافت کنند و راه صحیح را یافته و اجرا کنند.
اما فرهنگ‌سازی بدون کتاب ممکن نیست، از این‌رو کتاب زیربنا و اساس هرگونه اصلاح و پیشرفت است. از این‌رو حضور در نمایشگاه کتاب تهران می‌تواند تبعات و آثار فراوان داشته باشد. حداقل تأثیر آن الگوسازی است؛ یعنی وقتی سازمان بهزیستی نیامد و به کتاب و فرهنگ اهتمام نداشته باشد، معلولین هم به آن نگاه کرده و نسبت به اینگونه مسائل بی‌تفاوت می‌شوند؛ اما وقتی مشارکت نماید، معلولین هم آن را الگو قرار داده و به تبع سازمان مشارکت پیدا می‌کنند.

* در باب امکانات چه نظری دارید؟
ـ ما که معلولیت نداریم مسیرهای شیب‌دار یا پله‌ها یا مسافت طولانی در مصلی را وقتی می‌رویم، خسته می‌شوم. باید برای معلولین، امکانات ویژه بگذارند. معلولانی نیاز به ویلچر یا واکر یا نیروی انسانی برای حمل‌ونقل یا ماشین‌های کوچک دارند و در همه نمایشگاه‌های جهان تأمین این وسایل جزء وظایف مدیریت است.
از طرف دیگر فضای شبستان مناسب‌سازی شده نیست و در شبستان امکاناتی برای استراحت معلولین نیست. به نظر می‌رسد حداقل در شش جای شبستان بزرگ و اصلی باید اتاق‌های کوچک باشد تا معلولین بنشینند یا دراز بکشند و استراحت کنند.

* در شرایطی که دولت بودجه ندارد یا کمبود دارد چه کار می‌توان انجام داد؟
ـ برای طرح‌هایی که گفتم نیاز نیست دولت هزینه کند، ناشرانی هستند که دویست متر یا بیشتر فضا دارند و چند ده میلیون هزینه برای دکوراسیون کرده‌اند، آنها را مجاب کنند تا ده متر برای معلولین با امکانات با بودجه خودشان اختصاص دهند.
ریاست نمایشگاه لازم نیست خرج کند فقط باید مدیریت کند؛ اما به نظر می‌رسد مدیریت ضعیف است و توان لازم برای اجرای این امور را ندارند.

* شاید برخی مدیران نمایشگاه معتقد باشند، نیاز نیست معلولان حضور داشته باشند؟
ـ معلولان اگر حضور نداشته باشند یعنی در خانه می‌مانند و بیماری‌های آنها تشدید شده و به افسردگی و غیره هم مبتلا می‌شوند؛ یعنی فقط نیامدن نیست، نیامدن و عدم مشارکت چندین پیامد منفی دارد: بیمار می‌شوند؛ آگاهی آنها گسترش نمی‌یابد، روابط و ارتباطات اجتماعی آنها رو به بهبود نمی‌رود و غیره.

* در زمینه مخارج و بن برای معلولان هم نظری دارید؟
ـ شنیدم به معلولان امسال بن نداده‌اند یعنی معلولی که نویسنده است و کتاب دارد، بن دریافت نکرده است. اگر دولت از طریق بهزیستی به همه معلولان یا حداقل معلولان فرهنگی بن می‌داد، تأثیر در مشارکت آنها در نمایشگاه و رشد اجتماعی و فرهنگی آنها داشت.

* در زمینه کتاب، وضع را چگونه دیدید؟
ـ از نظر گران بودن کتاب‌ها، حداقل معلولان که حقوق و درآمد ندارند یا درآمد آنها بسیار کم است، توان خرید ندارند. از طرف دیگر کتاب‌هایی که گویای دغدغه‌های آنان باشد کم است چون بهزیستی و سازمان‌های متصدی امور معلولین در این زمینه اقدام خاصی نداشته‌اند.

* سهم مشارکتی معلولان در بازار تولید کتاب بر اساس آمارها بسیار کم است، با اینکه بازار کتاب هنوز چند هزار میلیارد در سال بودجه و گردش سرمایه دارد؟
ـ درست است معلولانی که ناشر، مؤلف، ویراستار، صحاف و دیگر مشاغل این‌چنینی باشند و در بازار تولید کتاب سهمی داشته باشند، اندک‌اند یا نزدیک به صفر می‌باشند. با اینکه برخی از این مشاغل نیاز به سرمایه ندارد فقط تجربه و دانش می‌خواهد. مثلاً یک طراح جلد یا یک ویراستار خوب به خوبی ماهانه چند میلیون کسب درآمد می‌کند و سرمایه هم نمی‌خواهد ولی باید آموزش ببیند و ممارست داشته باشد.
به نظر می‌رسد بازار تولید کتاب بهترین محل برای کسب و کار معلولان است یعنی با شرایط جسمی آنها تطابق و هماهنگی دارد. سرمایه چندان هم نمی‌خواهد. البته همه مشاغل را نمی‌گویم، برخی از آنها اینگونه‌اند.

* حاج آقا اگر نکته ای دارید در پایان بفرمایید.
– خبر خوبی که برای بسیاری از ناشنوایان دارم این است که پس از دو سال تلاش دوستان برای روان سازی، یک دوره احکام مورد نیاز ناشنوایان در حال نهایی شدن است و انشاءالله به زودی از کتاب آموزش احکام مخصوص ناشنوایان رونمایی خواهد شد.

* با تشکر از اینکه در این گفت‌وگو شرکت کردید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *