گفت‌وگو با والدین هانیه عرب

print

گفت‌وگو با والدین هانیه عرب

دفتر فرهنگ معلولین

توضیح
در نمایشگاه کتاب (اردیبهشت ۱۳۹۸) پدر خانم هانیه عرب به غرفه “انتشارات توانمندان” در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران آمد و درباره نمایشگاه صحبت شد. در آخر قرار شد هر چند وقت یک بار مصاحبه‌ای با والدین و ایشان داشته باشیم. اکنون پرسش‌هایی از آقای ابوالقاسم عرب و خانم زری کریمی می‌پرسیم.
این گفت‌وگو در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ و توسط مریم قاسمی انجام شده است.

* «آقای عرب» شما به عنوان حامی و پشتیبان خانم هانیه عرب در این سال‌ها، می‌خواستم خودتان را معرفی بفرمایید.
ابوالقاسم عرب: من ابوالقاسم عرب پدر هانیه عرب، متولد ۱۳۳۸ هستم.

* تحصیلاتتان را می‌فرمایید؟
ابوالقاسم عرب: تا کاردانی تحصیل کرده و بازنشسته آموزش و پرورش هستم.

* چه رشته‌ای؟
ابوالقاسم عرب: جزء کادر اداری آموزش و پرورش بودم و در سمت کارشناس در اداره فعالیت داشتم. مدرکم هم صرفاً مدیریتی و اداری بود.

* در مورد هانیه خانم بفرمایید، الآن مشغول چه کاری هستند؟ تألیف خاصی را شروع کرده‌اند؟
ابوالقاسم عرب: هانیه که ششمین کتابش دو سال پیش بود که «دریای باور» بود؛ و هفتمین کتاب در شرف انجام است، کارهایش انجام شده که با این شرایط کاغذ فعلاً ببینیم چه می‌شود. کتاب‌ها را نوشته و آماده کرده است و الآن تقریباً دارد جمع‌بندی می‌کند.

* خانم عرب به عنوان یک الگو برای دیگر معلولان هستند. از نظر اخلاقی چه نکاتی دارند که می‌تواند برای دیگران قابل الگوگیری باشد؟
ابوالقاسم عرب: مادرشان بهتر می‌توانند پاسخگو باشند.

* «مادر هانیه عرب» خودتان را معرفی کنید.
زری کریمی: من زری کریمی مادر هانیه عرب هستم، مدرکم کارشناسی علوم تربیتی است، در حال حاضر هم بازنشسته آموزش و پرورش هستم.

* از نکات مثبت خانم عرب می‌فرمایید برای ما؟
زری کریمی: هانیه پشتکار و اراده خیلی خوبی دارد. با وجود مشکلات خیلی زیادی که دارد، امید و توکلش به خدا خیلی زیاد است که از تمام نوشته‌هایش هم مشخص است. همیشه سعی‌اش بر این است که به دیگران امید بدهد، به دیگران تا آنجایی که می‌تواند کمک بکند. یک موقع بچه‌ها تماس می‌گیرند و مشاوره می‌خواهند، یا در زمینه نوشتن و اینها نیاز به کمک دارند، کمکشان می‌کند.

* کارنامه‌ای از آثار ایشان را برای ما معرفی می‌کنید که تا الآن چه کتاب‌هایی تألیف کرده‌اند؟ عناوین و موضوعاتی که کار کرده‌اند را بفرمایید.
زری کریمی: هانیه شش جلد کتاب تألیف کرده. دو تا کتاب حقوقی که پروژه دانشگاهی‌اش بوده که یکی «فرهنگ لغات حقوقی» هستش و یک کتابش هم که «سفیران ساحل امید» هستش که این در رابطه با حقوق معلولین است. یک کتاب هم که داستان‌های کوتاه است «قهرمان اصلی زندگی». سه تا کتاب هم دلنوشته است، «تولدی دوباره»، «پرواز بر بال عشق» و «دریای باور» که ششمین کتابش بوده.

* کتابی که پدرشان اشاره کردن که در حال حاضر آماده کرده‌اند عنوانش چیست و در چه موضوعی است؟
زری کریمی: ده تا عنوان را در نظر دارد با توجه به محتویاتش که دلنوشته‌هایش است. این کتاب تمام شده، فقط یک مقدار الآن دارد جمع‌بندی می‌کند. فکر کنم عنوانش «{هودج} مهتاب خیال» باشد. حالا هنوز تصمیم قطعی نگرفته. ده تا عنوان است که می‌خواهد بهترینش را انتخاب کند.

* از دیگر فعالیت‌های خانم عرب برای ما می‌گویید؟
زری کریمی: هانیه کلاس‌های کامپیوتر را می‌رفت که دیگر الآن تمام دوره‌های پیشرفته‌اش را رفته و فعلاً کلاس جدیدی برایش نگذاشته‌اند. کلاس دوره نویسندگی است که در مؤسسه رعد نوشته‌هایشان را بچه‌ها می‌نویسند و با همدیگر یک تبادل نظر می‌کنند. در جشنواره‌های مختلف هم شرکت کرده و حائز رتبه و مقام شده. وبلاگ هم دارد که وبلاگش هم دو بار رتبه آورده.

* نکته دیگری درباره ایشان دارید که به ما بگویید؟
زری کریمی: نه. فعلاً که در حال حاضر دارد کتاب هفتمش را تکمیل می‌کند.

* تحصیلاتشان الآن در چه مقطعی هستند؟
زری کریمی: کارشناسی حقوق دارد.

* تحصیلات را ادامه ندادند دیگر؟
زری کریمی: نه. به خاطر مشکلاتی که هستش. چون هانیه فقط یک انگشتش قادر به انجام کار است. چون اندام بدنش دچار مشکل است، دیگر نه من و پدرش توان داریم که بخواهیم ببریم بیاوریمش و خودش هم دیگر سختش است. با شرایطی که مناسب سازی نیست و امکانات نیست و فعلاً در خانه مطالعه می‌کند.

* شما اگر بخواهید پیشنهاد و توصیه‌ای برای دیگر معلولین که حالا شرایطی مشابه هانیه جان دارند، یا کلاً به معلولین پیشنهادی بخواهید بدهید، چه می‌فرمایید؟
زری کریمی: به عنوان یک پشتیبان خوب برای بچه‌هایشان باشند. کمکشان بکنند تا بچه‌ها بتوانند از فرصت‌ها با استعدادهایی که دارند استفاده بکنند.

* با تشکر از والدین محترم هانیه عرب که در این گفت‌وگو شرکت کردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *