مصاحبه با مسئولین انتشارات آوای کلار

print

مصاحبه با کوروش فقیه نصیری و آراسته بیدار‌بخت مسئولین انتشارات آوای کلار
سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران – ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

دفتر فرهنگ معلولین

توضیح
امروز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت، خدمت جناب آقای کوروش فقیه نصیری مسئول انتشارات آوای کلار هستیم. چون ایشان حدود چهل تا پنجاه عنوان کتاب درباره معلولین چاپ کرده‌اند، خدمتشان مصاحبه می‌کنیم.

* جناب آقای فقیه نصیری ابتدا خودتان را معرفی بکنید.
ـ کوروش فقیه نصیری: من کوروش فقیه نصیری هستم و با همسرم خانم آراسته بیدار‌بخت انتشارات آوای کلار را از هفده سال پیش تأسیس کردیم و در حال حاضر حدود چهل تا معلولین که ما آنها را روشندلان می‌خوانیم و آقایان و خانم‌هایی هم که نابینا هستند که روشندلان ما محسوبشان می‌کنیم کارهایشان را انجام می‌دهیم؛ و کتاب‌ها هم با هزینه خود انتشارات انجام می‌شود، سودش هم به خودشان داده خواهد شد.

* خیلی کارهای خوبی است، کارهای قشنگی را به چاپ رسانده‌اند، خدا خیرشان بدهد. این کتاب‌هایی که چاپ کرده‌اید برای معلولین بیشتر موضوعاتش چه است؟
ـ از زندگی خودشان هست، از زندگی دوستان و همکارانشان هست، شعر است، رمان است و خاطراتی که در گذشته داشته‌اند؛ و خوشبختانه کسانی که اینجا با ما همکاری کرده‌اند، خیلی از طریق بهزیستی هم مورد توجه قرار گرفتند و حتی به بعضی از اینها جایزه نقدی هم داده شد از طرف سازمان.

* آیا بهزیستی با شما همکاری دارد و پشتیبانی ‌می‌کند، برای مثال کتاب‌ها را بخرد، هزینه بدهد؟ آیا تا حالا کتابی از شما خریده‌اند؟
ـ کوروش فقیه نصیری: خود سازمان اخیراً شروع کرده‌اند از ما کتاب می‌خرند. ولی به‌طور کلی ما بیشتر هدف خودمان را داشتیم و افرادی که می‌آیند اینجا، خود آقایان و خانم‌ها اینجا می‌آیند در نمایشگاه، وقتی می‌بینند، اهالی که می‌شنوند، کتاب‌های اینها را خریداری می‌کنند.
البته از سه سازمان ما تا حالا لوح تقدیر گرفته‌ایم.

* از کدام سازمان‌ها؟
ـ کوروش فقیه نصیری: رعد الغدیر، مؤسسه ریحانه (رودکی) و سومی هم آقای برجیان از مؤسسه توان‌خواهان

* پشتیبانی مالیتان خصوصی است؟ یعنی هزینه کتاب‌ها را از خودتان می‌دهید؟
ـ کوروش فقیه نصیری: بله، خصوصی است.

* بالاخره این انتشارات خوبی است. از معلولین، خانواده‌های معلولین تقاضا می‌کنیم و استدعا می‌کنیم تشریف بیاورند اینجا، راهروی ۲۹ غرفه ۳۳، تشریف بیاورند برای خرید کتاب. من دیدم کتاب‌های قشنگ و خوبی دارند، فرهنگ‌سازی برای معلولین.
اگر صحبت دیگری دارید بفرمایید.
ـ کوروش فقیه نصیری: ما در زمانی هم شروع کردیم برای نابینایان که روشندلان هستند، با مسئولینش صحبت کردیم، سی‌دی را بهشان می‌دادیم، آنها هم بتوانند از بریل استفاده بکنند.

* الآن آن سی‌دی‌ها را دارید؟
ـ کوروش فقیه نصیری: داده‌ایم به سازمان.

* برای فروش دارید؟
ـ کوروش فقیه نصیری: برای فروش نداریم. می‌دهیم به آن سازمان که آنها بتوانند خط بریل را از روی آن استفاده بکنند.

* یعنی کتاب‌ها را می‌دهید که بریل کنند برای روشندلان؟
ـ کوروش فقیه نصیری: بله. در بین شانزده هزار ناشر فقط ما این کار را شروع کرده‌ایم. برای همین به ما یک لوح داده‌اند.

* خدمت خانم آراسته بیدار‌بخت هستیم، مسئول انتشارات آوای کلار. کتاب‌های قشنگی چاپ کرده‌اند.
خانم ابتدا خودتان را معرفی بکنید.
ـ آراسته بیدار‌بخت: آراسته بیدار‌بخت هستم، مدیرمسئول و صاحب امتیاز انتشارات آوای کلار. از اردیبهشت ۱۳۸۲ در خدمت نشر هستم.

* یعنی حدود شانزده سال. در این شانزده سال چند عنوان کتاب برای معلولین چاپ کرده‌اید؟
ـ آراسته بیدار‌بخت: برای معلولین نزدیک سی تا.

* شما سایت هم دارید که معرفی بکنید؟
ـ آراسته بیدار‌بخت: الآن سایت نداریم، چون سایت در حال تعمیر است. ولی با مؤسسه افق و چند سایت همکاری داریم برای فروش اینترنتی.

* استقبال معلولین چطوری بوده؟ خوب بوده؟
ـ آراسته بیدار‌بخت: بله، من دو بار در جشنواره رعد الغدیر شرکت کردم که کتاب‌های بچه‌هایی که مؤسسه به ما معرفی کرده بودند در آنجا به نمایش گذاشته شد و خب فروش خوبی داشت. مخصوصاً کتاب‌های خانم فتوحی خیلی با استقبال روبرو شد.
ما در دو سال پیش جشنواره سه سالانه معلولین شرکت کردیم که بیشترین عنوان را، یعنی نزدیک شانزده هفده اثر از بچه‌های معلول را فرستاده بودیم برای جشنواره و خوشبختانه یکی از بچه‌های ما برنده جایزه شدند، یک میلیون تومان جایزه نقدی بهشان اهدا شد با لوح تقدیر و یک لوح تقدیر و تندیس به خود ما دادند که تنها ناشری بودیم که این کار را می‌کردیم و حامی بودیم با سرمایه خودمان.

* ممنون، متشکر. موفق هستید، ان‌شاءالله موفق‌تر باشید. اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.
ـ آراسته بیدار‌بخت: امیدوارم همه بچه‌ها، مخصوصاً بچه‌هایی که خدای متعال آنها را جور دیگری آفریده، بدانند که خواستن توانستن است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *