پرداخت حق پرستاری به افراد دارای آسیب نخاعی

print

پرداخت حق پرستاری به افراد دارای آسیب نخاعی

ایسنا در ۵ فروردین ۹۸ خبر مهمی درباره پرداخت حق پرستاری برای افراد دارای آسیب نخاعی منتشر کرد که لازم است افراد ضایعه نخاعی به روش ثبت نام که در این خبر هم آمده توجه کنند و به روش صحیح جلو بروند تا اسمشان ثبت و در نوبت دریافت حق پرستاری قرار گیرند. متن خبر اینگونه است:

پرداخت حق پرستاری افراد دارای آسیب نخاعی چه مراحلی دارد؟
افراد ضایعه نخاعی-هلال احمر
با توجه به وضعیت ویژه افراد دارای آسیب نخاعی از نظر جسمی، روحی و نیاز به مراقبت ویژه و تمام وقت از این افراد، پرداخت حق پرستاری به افراد دارای ضایعه نخاعی به عنوان راهکاری برای حل مشکلات از سوی سازمان بهزیستی در نظر گرفته شده است.
به گزارش ایسنا، پس از بررسی‌های کارشناسی در سال ۸۱ پیشنهاد پرداخت حق پرستاری به معلولان ضایعه نخاعی با هدف ارتقای سطح سلامت آن‌ها مطرح شد که در سال ۸۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و آیین نامه اجرایی آن نیز در سال ۸۵ توسط هیئت وزیران مصوب و ابلاغ شد.
در سال گذشته کمک هزینه مستند در بانک اطلاعاتی افراد دارای آسیب نخاعی سازمان و در سه سطح گردنی، سینه‌ای و کمری از ١٨٠ هزار تومان تا ٢٣٠ هزار تومان در ماه پرداخت شده است.
مراحل پرداخت حق پرستاری افراد دارای آسیب نخاعی عبارتند از:
١- بررسی درخواست اولیه
۲- بررسی فرد با کد ملی در سامانه کمیسیون پزشکی
٣- بررسی فرد با کد ملی در بانک جامع اطلاعاتی افراد دارای آسیب نخاعی جهت تایید آسیب
۴ – ارجاع به کمیته توانبخشی شهرستان
۵- بررسی پرونده و طرح در کمیته توانبخشی شهرستان
۶- اعلام نتیجه به درخواست کننده مبنی بر شمول و یا عدم شمول این کمک هزینه
لازم به ذکر است پرداخت متمرکز این کمک هزینه مستند بر بانک اطلاعاتی افراد دارای آسیب نخاعی در دستورکار حوزه توانبخشی قرار دارد و به‌زودی اجرایی می‌شود.
منبع: ایسنا، ۵ فروردین ۱۳۹۸

اما چند نکته قابل توجه در این خبر هست:
۱٫ همانطور که در متن خبر آمده، پیشنهاد پرداخت حق پرستاری به آسیب‌مندان نخاعی در سال ۱۳۸۱ بررسی کارشناسی و تأیید شد و در سال ۱۳۸۴ به تصویب شورا رسید. ولی در سال ۱۳۹۷ در جریان شیوه ثبت نام و اجرا به روز و به صورت الکترونیکی شده است.
این قانون از ۸۵ یعنی چهار سال پس از تولید و قبول کارشناسی آن برای اجرا ابلاغ شده است.
۲٫ در سال ۱۳۹۷، ۱۸۰ تا ۲۳۰ هزار تومان به آسیب‌مندان نخاعی پرداخت شده که به نظر می‌رسد برای سال ۹۸ بسیار کم است و امید است به این قشر بیشتر رسیدگی گردد.
دفتر فرهنگ معلولین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *