نشست اخلاق معلولیت

نشست اخلاق معلولیت

پنجشنبه ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۷ اولین جلسه از کارگاه علمی اخلاق معلولیت برگزار گردید. دبیر علمی این نشست خانم دکتر نعیمه پورمحمدی بود؛ مشارکین شامل ۱۲ نفر از مدیران تشکل‌های معلولان یا افراد دارای معلولیت و پژوهشگران فعال در مباحث ویژه معلولیت بودند.
این جلسه در محل دفتر فرهنگ معلولین برگزار گردید و سه جلسه دیگر این مبحث نیز در فروردین‌ماه ۹۸ برگزار خواهد شد.

توضیح درباره این نشست‌ها
با دبیر اجرایی این نشست‌ها آقای محمد نوری گفت‌وگویی توسط “کانال تلگرامی فرهنگ معلولین” انجام شد که عیناً منعکس می‌گردد.

* در خدمت محمد نوری دبیر اجرایی مجموعه نشست‌هایی هستیم که در زمستان ۹۷ برنامه‌ریزی شده و قرار است به مرور اجرا گردد. ابتدا می‌پرسم انگیزه و هدف شما از برگزاری این نشست‌ها چیست؟
با بررسی و کارشناسی مسائل و مشکلات معلولان کشور به این نتیجه رسیدیم که فاقد نهادی هستیم که به بررسی زیربنایی و عالمانه مشکلات بپردازد. به عنوان مثال اشتغالِ جامعه هدف یا رفاه و معیشت معلولان توسط چه نهادی بررسی شده است؟
تصور کنید همه قشرهای اجتماعی و مشکلات آنها توسط رشته‌هایی که در آموزش عالی و در دانشگاه‌ها به تدریج شکل گرفته و گروه‌های علمی در آموزش عالی به صورت خودکار بررسی و تجزیه و تحلیل می‌گردد، سپس نتایج این بررسی‌ها در رسانه‌ها منعکس می‌گردد و به دست مسئولین و مدیران تصمیم‌ساز می‌رسد و آنان درصدد رفع و رجوع مشکلات بر می‌آیند.
در همین فرایند است که درباره هر موضوع و هر مشکل پایان‌نامه‌های متعدد و تحقیقات متنوع عرضه شده است.
اما پایان‌نامه‌ها یا تحقیقات در سطح کارشناسی ارشد و دکتری و فوق دکتری درباره معضلاتی مثل اشتغال معلولان یا درباره چاپ و نشر کتاب معلولیتی و امثال اینها یا نیست یا به ندرت و اندک است. یعنی یک استاد یا یک دانشجو به دلیل میل و گرایش شخصی به سراغ چنین موضوعاتی رفته است ولی به صورت یک روال نهادینه شده وجود ندارد.
علت نپرداختن آموزش عالی به معضلات معلولیتی، نبود رشته‌هایی مثل مطالعات نابینایی، خط بریل، زبان اشاره، مطالعات معلولیت، جامعه‌شناسی معلولیتی و امثال اینها در درون نظام آموزش عالی است. به عبارت دیگر معلولان، جامعه‌ای پر مشکل‌اند ولی متصدی در آموزش عالی ندارند.
از طرف دیگر ثابت شده در هر موضوع و هر مشکلی آموزش عالی حضور داشته یعنی بخش نخبگان جامعه به گره‌گشایی پرداخته و آن مشکل حلّ شده است. اما در مورد معلولین این حلقه مفقوده و این کمبود تبعات و مشکلات بسیاری به همراه داشته است. برای جبران این خلأ برخی تشکل‌ها اقدام به نشست‌هایی کردند تا با حضور استادان و از طرف دیگر معلولان نخبه، به بررسی موضوعات بحرانی بپردازند.

* تاکنون در چه موضوعاتی نشست برگزار شده است؟
در دو سال گذشته چند نشست درباره زبان اشاره و آسیب‌شناسی فرهنگی بوده ولی تصمیم گرفته شده از این دوره نشست‌ها مداوم و با برنامه‌ریزی سنجیده‌تر برگزار گردد.

* روش برگزاری چگونه است؟
پس از اینکه موضوعی تعیین و ضرورت آن محرز گردید، استاد آن مشخص و با استاد جلسه‌ای خواهیم داشت. در این جلسه در مورد سرفصل‌ها و زمان به نتیجه می‌رسیم. سپس اطلاعیه و پوستر آن را آماده می‌کنیم. در زمان مقرر ثبت‌نام و سپس جلسه برگزار می‌گردد.

* برای شرکت‌کنندگان یا مشارکین چه امتیازاتی در نظر گرفته‌اید؟
به افراد شرکت‌کننده گواهی حضور داده می‌شود. این گواهی‌ها توسط استاد و نیز NGO مربوطه امضاء می‌شود. بسیاری از نهادهای علمی حتی در اروپا به امضاء استاد بیشتر توجه دارند و به آن بهاء می‌دهند. از این‌رو این گواهی‌ها در واقع استاد محور و دانش محور است.
به علاوه هر شرکت‌کننده لازم است یک تحقیق کوتاه درباره یک موضوع مرتبط به درس بنویسد. مجموعه درس استاد و این تحقیقات در یک جلد منتشر می‌شود. همراه با مختصری از زندگی‌نامه و کارنامه افراد شرکت‌کننده.
این کتاب در واقع بسته فرهنگی ضمیمه نشست است و توانایی‌ها و علمیت افراد شرکت‌کننده را به جامعه و جهان معرفی می‌کند.

* به افراد شرکت‌کننده، شهریه هم پرداخت می‌شود؟
چنین نشست‌هایی که به ورک‌شاپ معروف‌اند در جهان متداول است و که مشارکین مبلغی را هم پرداخت می‌کنند. اما در ایران به دلیل مشکلات و عدم تمکن مالی معلولان پرداخت شهریه حذف شد و تمامی مخارج یک نشست از ابتدا تا چاپ یک جلد کتاب که هزینه سنگینی است برعهده دفتر فرهنگ معلولین است.
برای افراد در نظر هست فقط برای تردد، مساعدتی پرداخت شود.

* به نظر شما کارآیی و تأثیر این‌گونه نشست‌ها چقدر است؟
بستگی به متغیرهای بسیار دارد؛ مثلاً به استقبال افراد نخبه تا همکاری استادان بستگی دارد. اگر حتی متوسط هم برگزار گردد، تأثیر آن زیاد است. چون موجب چرخش دانش در موضوعات علمی می‌شود و راه را برای گره‌گشایی از مشکلات معلولین هموار می‌سازد.

* هر موضوع و هر نشست چند نفر، مشارکت می‌توانند حضور داشته باشند؟
حداقل با ۳ نفر و حداکثر ۱۵ نفر؛ یعنی با سه نفر هم نشست شکل می‌گیرد. در ورک‌شاپ به کیفیت بیشتر از کمیت توجه هست. «یک مرد جنگی به ز یک لشگر مرد بزمی».

* برای هر نشست منابع علمی برای مطالعه مشارکین در نظر گرفته می‌شود؟
معمولاً ۲ تا ۳ ماه به افراد فرصت مطالعه داده می‌شود و تلاش شده برای هر نشست یک مجموعه تهیه گردد. یعنی سابقه و پیشینه علمی موضوع مورد بحث در یک مجموعه‌ گردآوری و روی سایت دفتر فرهنگ معلولین قرار گیرد.

* انتقال تجارب موجود از دیگر کشورها از طریق این نشست‌ها امکان‌پذیر است؟
یکی از اهداف این نشست‌ها انتقال دستاوردها درباره معضلات است. برای مثال در شرایط بحرانی اقتصادی که منابع مالی برای هزینه‌های معلولان به حداقل می‌رسد، در کشورهای دیگر چه چاره‌ای اندیشیدند و چگونه منابع مالی تأمین کردند؟
به هر حال تلاش می‌شود این دستاوردهای تجربی و علمی منتقل گردد البته در خلال مباحث و با تجزیه و تحلیل جوانب آن.

* زمان هر نشست چند ساعت است؟
موضوع‌های با محتوای کوتاه داریم که ۴ ساعت زمان می‌گیرد. یعنی از آغاز نشست تا انتها، چهار ساعت و یک جلسه و موضوع‌های بلندتر هست که هشت ساعت در ۴ جلسه ۲ ساعته یا ۲ جلسه، چهار ساعته برگزار می‌گردد.

* آیا این نشست‌ها می‌تواند اشتغال آفرین باشد؟
در برخی کشورها، افراد با مشارکت در این کارگاه‌ها و دریافت مدرک گواهی، در واقع، مدرک اشتغال دریافت کرده و به عنوان راهنما، مشاور، استاد و پژوهشگر یا دستیار به کار مشغول می‌شوند. برای مثال فردی که در ورک‌شاپ اشتغال شرکت کرده می‌تواند به عنوان مشاور رسانه‌ها یا شرکت‌ها یا راهنمای رشته تحصیلی در آموزش و پرورش و در مدارک مشغول به کار شود.
اما در ایران اولین تجربه است و اگر تجربه موفقی شود حتماً زمینه‌های اشتغال مشارکین را هم فراهم می‌آورد.

* در پایان مطلب و نکته‌ای دارید بفرمایید.
اولاً از استادان محترم دانشگاه‌ها در موضوعات مختلف تمنا می‌کنیم همکاری کنند و بخشی از وقت و نیروی خودرا هر سال برای این پروژه بگذارند. نیز از کارشناسان امور معلولین استدعا داریم، موضوعات بحرانی و مشکلات را به ما معرفی کنند.
مهم‌تر از همه خود معلولان هستند که در کارگاه‌ها ثبت‌نام و شرکت کنند و فعالانه تحقیق کنند. بالاخره از این طریق می‌توان امیدوار بود که در آینده مشکلات رفع گردد و معلولان به زندگی نسبتاً مطلوبی دست یابند.

متن کامل نشست اخلاق معلولیت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *