مجموعه مطالعات اخلاق معلولیت

مطالعات اخلاق معلولیت، دکتر نعیمه پور محمدی، گردآوری: دفتر فرهنگ معلولین، اسفند ۱۳۹۷

طلیعه
معلولیت مقوله پیچیده با ابعاد متنوع و تو در تو است؛ از این رو متخصصان از رشته‌های مختلف از زاویه خاصی به آن پرداخته‌اند. از چند قرن قبل، بررسی های فقهی، حقوقی، ادبی و تاریخی مهم‌ترین فعالیت‌های علمی درباره معلولین و معلولیت‌ها بوده است، اما در سال‌های اخیر رشته مطالعات معلولیت و شاخه های آن مثل مطالعات جامعه‌شناسی معلولیت، مطالعات اخلاقی معلولیت؛ مطالعات الهیاتی معلولیت و مطالعات هنری معلولیت به مرور وارد فضای فرهنگی و آکادمیک ایران شده است.
هر چند هنوز مباحث و بررسی ها در سطح سخنرانی و نشست است ولی تاکنون چند مقاله و کتاب هم به فارسی درباره ایران منتشر شده است.
دفتر فرهنگ معلولین از سال ۱۳۹۵ درصدد برآمده، مطالعات جدید معلولیتی را در چند جلد گزارش دهد؛ با این هدف که این مجلدات دست مایه و پایه برای علاقه‌مندان به این‌گونه مطالعات قرار گیرد.
در ادامه درصدد هستیم به مرور چند نشست و نیز گفت‌وگوهایی با متخصصان این حوزه داشته باشیم. امید است همه ارباب و اصحاب خرد و مطالعه ما را یاری رسانند.
مجموعه حاضر با عنوان مطالعات اخلاق معلولیت، مجموعه فعالیت‌های علمی و پژوهشی خانم دکتر نعیمه پورمحمدی است که به ترتیب تاریخ ارائه و تنظیم شده است.
هدف از بازنشر این مجموعه تهیه منبع مطالعاتی برای شرکت کنندگان در نشست «اخلاق معلولیت» است. باتوجه به اینکه تنها منبع فارسی و علمی منتشر شده و موجود، همین مقالات و سخنرانی‌های خانم دکتر پور محمدی است، از اینرو درصدد برآمدیم این مقالات را در قالب یک مجموعه در اختیار مشارکین قرار دهیم.
از خانم دکتر پورمحمدی و از کارمندان دفتر فرهنگ معلولین که این مجموعه را برای استفاده پژوهشگران و علاقه‌مندان گردآوری نمودند تشکر می‌نماییم.
محمد نوری
مدیرعامل دفتر فرهنگ معلولین
اسفند ماه ۱۳۹۷

فهرست
طلیعه

یک دهه با اخلاق پست مدرن معلولیت
معلولیت و معلولان از نگاه الهیات و فلسفه پست مدرن
معلولیت در دوران‌های متفاوت از منظر الهیاتی
کارگاه سخنی در باب اخلاق معلولیت
سالم سالاری و معلول‌سازی: سخنی در باب اخلاق معلولیت
متن کامل نشست اخلاق معلولیت، دفتر فرهنگ معلولین

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.