استقبال جامعه هدف بهزیستی از خدمات فرهنگی با محوریت قرآن

print

سرپرست معاونت فرهنگی سازمان بهزیستی بیان کرد:
استقبال جامعه هدف بهزیستی از خدمات فرهنگی با محوریت قرآن

گروه فعالیت‌های قرآنی ــ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی سیدمحمدی در مراسم اختتامیه طرح قرآنی مشکوه با اشاره به اجرای دو طرح برای جامعه هدف سازمان بهزیستی با همکاری سازمان قرآنی دانشگاهیان، گفت: سازمان بهزیستی و جامعه هدف آن تمایل به انجام کارهای فرهنگی با محوریت قرآن دارد، اما محدودیت‌ها مانع از آن می‌شود.
استقبال جامعه هدف بهزیستی از ارائه خدمات فرهنگی با محوریت قرآن

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی سیدمحمدی، سرپرست معاونت فرهنگی سازمان بهزیستی کشور در مراسم اختتامیه طرح مشکوه که صبح امروز در سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد به بیان سخنانی پرداخت.
وی در ابتدای صحبت‌های خود با ابراز امیدواری در زمینه استمرار همکاری‌های سازمان بهزیستی و سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور در آینده، گفت: سازمان بهزیستی یک جامعه هدف بسیار گسترده دارد و متولی ارائه خدمات به یک جامعه چهارونیم میلیون نفری است که به صورت مستقیم از سازمان خدمات دریافت می‌کنند.
سیدمحمدی همچنین از ارائه خدمات به بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از جامعه معلولان کشور خبر داد و افزود: این جامعه علاوه بر خدمات اجتماعی مطلوب، نیاز به خدمات فرهنگی به بهترین شکل است. وقتی یک معلول که پیگیر مطالباتش هستیم، پس از اینکه درگیر فعالیت‌ها و خدمات فرهنگی می‌‌شود، تغییر رفتار او حس می‌‌شود.
سرپرست معاونت فرهنگی سازمان بهزیستی، خانواده‌های بی‌سرپرست را یکی دیگر از جامعه هدف این سازمان که نیاز به خدمات فرهنگی دارند، معرفی کرد و گفت: بالغ بر ۲۰ هزار نفر در این بخش از سازمان بهزیستی خدمات دریافت می‌کنند. در سایر بخش‌ها و جوامع هدف سازمان بهزیستی نیز وضعیت به همین صورت است.
وی به عدم تناسب بین جامعه هدف سازمان بهزیستی و امکانات موجود در این سازمان اشاره و اظهار کرد: جمعیت هدف سازمان بهزیستی نیازمند یک ساختار قوی فرهنگی و اعتبارات فراوان است که چنین چیزی وجود ندارد. لذا سعی ما این بوده است که به دلیل نبودن امکانات و محدودیت منابع نظاره‌گر نباشیم و در توان خودمان کارهایی را انجام دهیم.
سیدمحمدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: از جمله دستگاه‌هایی که با سازمان بهزیستی همراهی داشته است، سازمان قرآنی دانشگاهیان است که انصافاً از روز اول همراهی خوبی داشته‌‌اند و کارهای ماندگار و موثری را آغاز کرد‌ه‌اند. ما ۳۴ هزار دانشجو تحت حمایت سازمان بهزیستی داریم که بخشی از خدمات فرهنگی برای آنها با همکاری سازمان قرآنی دانشگاهیان شکل گرفته است، یکی از این خدمات فرهنگی طرح دانشجومعلم قرآن بوده است. برای این کار، فراخوان داده شد و جمعیت زیادی اعلام آمادگی کردند، هنوز هم افرادی که مایل هستند تا در مراحل دیگر حضور داشته باشند، پیگیری می‌کنند.
وی افزود: بر همین اساس بالغ بر ۱۰۰ نفر از دانشجویان که از جامعه هدف معلولان هستند، پس از حضور در دوره دانشجومعلم، در زمینه آموزش قرآن کریم توانمند شدند. این یک نمونه از فعالیت و همکاری بین بهزیستی و سازمان قرآنی دانشگاهیان بوده که به آن افتخار می‌کنیم.
سیدمحمدی از طرح مشکوه به عنوان یکی دیگر از زمینه‌های همکاری این دو سازمان که در جای خود بسیار مطلوب بوده است نام برد و گفت: اگر جدیت و پیگیری‌های دوستان ما در سازمان قرآنی دانشگاهیان نبود، کار به سرانجام نمی‌رسید.
سرپرست فرهنگی سازمان بهزیستی با تأکید بر اینکه اجرای دو طرح برای جامعه هدف سازمان بهزیستی با آن گستردگی شایسته و قابل طرح نیست، گفت: ما محدودیت منابع داریم، سازمان و مدیران سازمان تمایل به انجام کارهای فرهنگی دارند اما محدودیت‌ها مانع از آن می‌شود. این محدودیت‌ها جز با اینکه بتوانیم از امکانات خارج سازمانی استفاده کنیم، برطرف نمی‌شود، لذا از جهاد دانشگاهی تقاضا دارم در بخش‌های فرهنگی بهزیستی بیشتر به ما یاری برسانند.
سیدمحمدی در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به اینکه احساس من این است که به زودی شاهد ثمرات بسیار خوبی خواهیم بود، تأکید کرد: اوایل سال آینده چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن نابینایان را خواهیم داشت، اخیراً که برای مسابقات انتخابی نماینده ایران آزمون برگزار شد تعداد قابل توجهی از نابینایان جوان حضور داشتند که در آینده ذخیره قرآنی کشور خواهند بود.
منبع: ایکنا، ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

خدمات فرهنگی با محوریت قرآن
دفتر فرهنگ معلولین
از حجت الاسلام سید مهدی سید محمدی سرپرست معاونت فرهنگی سازمان بهزیستی کشور مطلبی در خبرگزاری ایکنا در ۲۱ اسفند ۹۷ منتشر شده که مشتمل بر تأکید بر فعالیت‌های قرآنی و استقبال جامعه هدف بهزیستی از خدمات فرهنگی قرآنی است. اما لازم است به نکاتی توجه شود:
۱ـ سالانه ده‌ها عنوان کتاب قرآنی با محوریت معلولان در کشورهای اطراف ایران منتشر می‌شود. کتاب‌هایی که تلاش می‌کنند فرهنگ خاصی را درباره معلولین منتشر سازند اما فعالیت‌های پژوهشی قرآنی در جامعه هدف یا با محوریت نابینایان و نابینایی، ناشنوایان و ناشنوایی و غیره در ایران بسیار کم رمق است.
با توجه به اینکه آثار فکری که در خارج منتشر می‌گردد پس از چند سال به داخل آمده و به عنوان منبع و رفرنس استفاده می‌شود از این‌رو سال‌های آتی با موجی از افکار نامطلوب مواجه خواهیم شد. اما اگر در داخل تحقیقات قرآنی و تولیدات قرآنی با محوریت معلولیت‌ها و معلولان جدی گرفته شود و حمایت گردد، خود این تحقیقات و آثار، خلأ و کمبود منابع را جبران می‌نماید.
خلاصه اینکه در عرصه قرآن پژوهی معلولیتی نیاز به تدابیر و اقدامات جدی است.
۲ـ حتی در کشور اردن تفسیر قرآن کریم به زبان اشاره برای ناشنوایان منتشر شده و تلاش می‌کنند معلولان احساس تبعیض نکنند و برای نابینایان، ناشنوایان، جسمی ـ حرکتی‌ها، ذهنی‌ها و اجتماعی‌ها هم مورد توجه قرار گیرند برای همه آنها مسابقه قرآن، برای همه آنها برنامه‌ریزی قرآنی هست. اما معلوم نیست چرا در ایران بیشتر برای نابینایان مسابقه حفظ و قرائت هست، بارها قشرهای دیگر معلولان پرسیده‌اند اگر قرآن شفا و رحمت است، اگر قرآن موجب ازدیاد ایمان و توکل است چرا برای ما کمتر برنامه اجرا می‌شود.
دیگر معلولان احساس خاصی پیدا کرده‌اند که می‌تواند پیامدهای ناگوار داشته باشد. حداقل مسئولین می‌توانند در مصاحبه‌ها از همه اقشار یاد کنند.
۳ـ در این گزارش ایکنا آمده که مدیران سازمان تمایل به کارهای فرهنگی دارند اما محدودیت‌ها مانع از آن می‌شود.
از مدیران محترم سازمان تمنا می‌نماییم، طرح‌های فرهنگی که در دستور کار دارند ولی محدودیت مالی مانع اجرای آنها است، رسماً اعلام کنند یا هر ماه روی سایت قرار دهند و از مردم و نیکوکاران بخواهند تا در اجرای آن طرح‌ها کمک کنند. قطعاً مردم قرآن دوست ایران کمک خواهند کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *