بوستانی در مهاباد به نام یک ورزشکار «سندرم داون» نامگذاری شد

print

بوستانی در مهاباد به نام یک ورزشکار «سندرم داون» نامگذاری شد
مهاباد – ایرنا – به مناسبت روز جهانی بیماری «سندرم داون» و برای نخستین بار در کشور یک بوستان در مهاباد به نام «شاهو محمدی» قهرمان ورزشی سندروم داون این شهرستان نامگذاری و در آن اقدام به نهالکاری شد.
به گزارش ایرنا، رییس اداره منابع طبیعی مهاباد در این مراسم که روز سه شنبه و با حضور جمعی از مسوولان این شهرستان و خانواده های شماری از دانش آموزان با نیازهای ویژه این شهرستان و جمعی از دوستداران محیط زیست و اعضای تشکل های زیست محیطی برگزار شد، اظهار داشت: نامگذاری این بوستان به نام این قهرمان ورزشی با همکاری امور آب و شهرداری این شهر انجام گرفت.
مجید پاتو افزود: نامگذاری خیایان ها یا بوستان ها به نام قهرمانان ورزشی، سبب ایجاد انگیزه در بین نوجوانان و جوانان با نیازهای ویژه برای فعالیت مستمر و حضور در میادین ورزشی و دیگر فعالیت های اجتماعی می شود.
وی اضافه کرد: ۱۵ هزار اصله نهال در بیش از ۱۲ هکتار به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری در این شهرستان کاشته می شود.
پاتو گفت: توزیع آبگرمکن های خورشیدی، افتتاح طرح های آبخیزداری در روستاهای آفان و میرسه، اجرای طرح بذرکاری و بذرافشانی در ۷۰۰ هکتار از مراتع روستاهای برهان، آفان و میرسه، برگزاری مسابقات ورزشی، سخنرانی کارشناسان منابع طبیعی قبل از خطبه های نماز جمعه شهرهای مهاباد، خلیفان و گوک تپه و حضور سمن ها در مدارس از جمله برنامه های هفته منابع طبیعی در این شهرستان است.
به گزارش ایرنا، این بوستان که حدود نیم هکتار مساحت دارد در محله گمرک مهاباد واقع شده و زمین آن از سوی امور آب این شهرستان اهدا شده است.
شاهو محمدی نوجوان ۱۳ ساله معلول مهابادی که دارای «سندرم داون» است قهرمان شنا و قایقرانی معلولان کشور و رکوردار شنای استقامت معلولان و قهرمان اولین دوره مسابقات استعداد یابی معلولان ( سندروم، اوتیسم و کم توان ذهنی کشور) است.
سندروم داون بیماری ژنتیکی ناشی از وجود یک کروموزم اضافی در جنین انسان است؛ هر جنین انسان هنگام لقاح، اطلاعات ژنتیکی را از طریق ۴۶ کروموزوم (۲۳ کروموزوم از مادر و ۲۳ کروموزوم از پدر) از والدینش به ارث می برد، در بیشتر موارد بروز سندروم داون یک کروموزوم اضافه به جنین منتقل می شود یعنی ۴۷ کروموزوم دریافت می کند.
این بیماری ژنتیکی دارای علایم مختلف از جمله ناهنجاری های عمده یا خفیف در ساختار یا عملکرد ارگان ها، مشکلات یادگیری و نیز محدودیت و تاخیر در رشد و نمو است.
افراد مبتلا به سندروم داون توان ذهنی پایین تر از حد میانگین دارند و به طور معمول دچار ناتوانی ذهنی خفیف تا متوسط هستند اما تعداد کمی از مبتلایان به سندروم داون دچار ناتوانی شدید ذهنی هستند.
منبع: ایرنا، ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

نام‌گذاری بوستانی به نام ورزشکار دارای سندرم داون
دفتر فرهنگ معلولین
خبرگزاری ایرنا در ۲۱ اسفند ۹۷ گزارش جالبی منتشر کرد. اما درباره این گزارش لازم است توجه داده شود:
معلولان ایران دارای توانمندی‌های بسیار هستند، دختر معلولی می‌گفت ۶۳ مدال در مسابقات کشوری و استانی دریافت کرده است. اما متأسفانه مردم درباره آنها اطلاعات ندارند.
اما اطلاع نداشتن مردم تبعات و پیامدهای بسیار دارد از جمله موجب می‌شود از پروژه‌های معلولیتی پشتیبانی نکنند و به همین دلیل همه مسئولین فریاد می‌کنند که منابع مالی نداریم.
اما شیوه‌ای که در مهاباد اجرا شده و نام یک قهرمان دارای معلولیت را بر یک بوستان گذاشته‌اند بسیار نیک و پسندیده است و پیامدهای مهمی خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *