پذیرفتن مسئولیت خدمت به آسیب‌دیدگان

print

مسئولیت‌ خدمت به معلولان و آسیب‌دیدگان اجتماعی را بپذیریم
گروه سلامت ــ معاون فرهنگی اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه بر لزوم عمل به مسئولیت‌های اجتماعی برای خدمت به معلولان و آسیب دیدگان اجتماعی شد.
به گزارش خبرنگار ایکنا، ابراهیم صادقی‌فر، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه در دهمین همایش روز جهانی بیماری‌های نادر که عصر امروز در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، با تأکید بر لزوم وجود مسئولیت اجتماعی افراد در جامعه گفت: تک‌تک آحاد جامعه در هر مقام و منسبی باید مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهند. نهادها تعیین‌کننده رفتارهای جامعه هستند و اگر به تقویت اخلاق و مباحث خیر جمعی بپردازند، شاهد رشد جامعه خواهیم بود، اما اگر در جامعه‌ای نهادها به سمت منافع خود حرکت کنند، رستگاری از این جامعه دور می‌شود.
صادقی‌فر ادامه داد: در جامعه ما، سنت‌ها ما را به سوی انسجام اجتماعی سوق می‌دهد، در حالی‌که در مقابل آن مدرنیته‌ای وجود دارد که مانع این انسجام می‌شود.
معاون وزیر کار با تأکید بر لزوم انجام خیر جمعی گفت: امروزه در آمریکا هفتاد دانشگاه در حوزه وقف کار می‌کنند که به حمایت از آسیب‌دیدگان می‌پردازند.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت رفاه تأکید کرد: ۲۰۰ میلیون از جمعیت جهان با مشکلات حرکتی همراه هستند، بر اساس دیدگاهی، معلولیت محصول جامعه است و بسیاری از مشکلات مربوط به معلولیت‌ها در مباحث مختلف گسترش یافته است.
صادقی‌فر افزود: تک تک ما باید در راستای این مسئولیت بکوشیم و در کاستن رنج این عزیزان تلاش کنیم.
وی ادامه داد: شاخص میزان انسانی بودن جامعه بستگی به رفتار جامعه با معلولین دارد.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت رفاه گفت: مفهوم مشارکت تلاشی است که برای حل مشکلات جامعه توسط عده‌ای انجام می‌شود و این مسئله بر روی موضوع اجتماعی کردن حوزه بهزیستی متمرکز است و سیاسیون و نخبگان باید به این حوزه توجه بیشتری کنند.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت رفاه یادآور شد: لازم است همگان از ضرورت به کار بستن تدابیر قانونی که فراهم‌کننده زندگی راحت برای معلولان است آگاه شویم، عالمان و محققان ما باید دریابند بایسته‌های موجودشان با این حقیقت آمیخته شده است.
منبع: ایکنا، ۱۱ اسفند ۱۳۹۷

پذیرفتن مسئولیت خدمت به آسیب‌دیدگان
دفتر فرهنگ معلولین
ابراهیم صادقی‌فر معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه نکاتی گفته و خبرگزاری ایکنا در ۱۱ اسفند ۹۷ مخابره کرده که قابل توجه است:
۱ـ آقای صادقی‌فر حل مشکلات آسیب‌مندان را در گرو توجه به مسئولیت اجتماعی، و رشد خیر جمعی و اسنجام اجتماعی دانست ولی حرکت نهادها بر سمت منفعت‌گرایی را آفت رستگاری جامعه می‌داند.
جناب آقای صادقی‌فر نکات خوبی گفته‌اند اما تا فرهنگ‌سازی نشود، مسئولیت اجتماعی و خیر جمعی رشد نخواهد یافت. با فرهنگ سازی باید جامعه به شعور و نشاط لازم برسد و در جهت رفع مشکلات معلولان بسیج اجتماعی شکل بگیرد.
اما مشکل در خود دولت است که در این زمینه طرح و برنامه و راه کار ندارند. لازم است دولت کارشناسانی را به کار گیرد و برای این مسئله طرح و برنامه تدوین کند.
۲ـ شما مدرنیته را مانع انسجام می‌دانید ولی در پاراگراف بعد از آمریکا و وجود سنت و نهادهای با سابقه وقفی می‌گویید. یعنی این دو سخن شما با هم تعارض دارد چون آمریکا دارای مدرنیته است.
۳ـ جناب آقای صادقی‌فر وزارت شما از مراکز فرهنگی و اجتماعی که در زمینه آسیب‌مندان فعال و کوشا هستند اساساً حمایتی کرده است؟
اقدامات بزرگی توسط مراکز در حال انجام است ولی دولت کوچک‌ترین توجهی به آنان ندارد و عملاً هیچ اهمیتی به آنها نمی‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *