فعالیت‌ هنری معلولان و اشتغال

print

فعالیت هنری، زمینه اشتغال معلولان را فراهم می‌کند
نحوی نژاد، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در اختتامیه جشنواره ملی نمایش رادیویی معلولین در مشهد گفت: هنر یکی از ابزارهای مناسب برای ایجاد اشتغال برای معلولان در کشور است.
“نحوی نژاد” در خصوص وضعیت بودجه‌ای توانبخشی در سال ۹۸ گفت: با مصوبات خوبی که مجلس داشته اطمینان داریم که وضعیت بودجه توانبخشی در قسمت مراکز غیر دولتی، حق پرستاری، مستمری‌‌ها و معیشت معلولین در سال آینده بهبود قابل توجهی خواهد داشت.
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه هدف از بیان گزارش کار سازمان بهزیستی، انعکاس عملکرد نظام و سازمان بهزیستی در خصوص حل مشکلات معلولین و توجه مکرر جامعه به مسائل این عزیزان است، گفت: اینکه معلولین از زندگی خود رضایت داشته باشند و مسئله‌ الحاق اجتماعی به صورت کامل محقق شود شرایطی است که فعلا فاصله‌ی زیادی با آن داریم، اما تمام توان و تلاش خود را برای رسیدن به این مرحله صرف می کنیم.
وی با بیان اینکه بخشی از مشکلات معلولین در جامعه، فرهنگی و مربوط به نگاه جامعه است اظهار کرد: این مسائل باید با تبلیغات، اطلاع‌رسانی مستمر، فرهنگ‌سازی و همکاری گسترده‌تر رسانه‌ها تغییر کند.
نحوی نژاد با اشاره به جشنواره‌های فرهنگی هنری با محور توانمندسازی معلولین ادامه داد: این جشنواره‌ها نشان داده که اگر معلولین با ابزار توانمندسازی فرهنگی از خانه خارج شوند راه خود را در جامعه پیدا می‌کنند.
نحوی نژاد استفاده از زبان هنر برای بیان توانمندی‌های معلولین را مرهون تلاش دکتر “فخری” مسئول امور هنری سازمان بهزیستی کشور دانست و خاطرنشان کرد: زمینه‌های فعالیت هنری، شرایط را به گونه‌ای فراهم می‌کند که مهارت‌های فردی آنها آشکار شده و مسیر آینده‌ی شغلی‌شان نیز مشخص می‌ شود.
وی در خصوص اعتبارات هنری در بودجه ۹۸ گفت: دو محل برای اعتبارات این بخش در نظر گرفته شده که یکی از آنها اعتبارات قانون هدفمندی یارانه‌هاست که مبالغ حاصل از قطع یارانه اقشار مرفه، به کمیته امداد و سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود. قسمت دوم نیز اعتبارات قانون جامع حمایت از معلولین است، که تا حدودی خیال ما را از بابت مستمری‌ها و حق پرستاری آسوده کرد و می‌توانیم به بحث‌های گسترده‌تری در زمینه کارهای فرهنگی، گردشگری و هنردرمانی بپردازیم.
وی در خصوص اعتبارات شغلی برای معلولین مجری و گوینده در صدا و سیما گفت: صدا و سیما بر اساس قانون حمایت از معلولین، وظایفی دارد که در بخش همان برنامه‌ها می‌تواند از این عزیزان استفاده کند و علاوه بر این، بهزیستی هم از بکارگیری این عزیزان در بخش‌های مختلف حمایت می‌کند.
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در پایان سخنانش به نقش رادیو نمایش اشاره کرد و گفت: رادیو که منبع مهمی برای فراگیری هنرهای نمایشی برای معلولین و نابینایان است، به تازگی تغییر مسیر داده و به بحث‌های اجتماعی و گفتگوهایی متوجه شده که جای آنها در سایر شبکه‌هاست.
منبع: ایران آنلاین، ۶ اسفند ۱۳۹۷

فعالیت‌ هنری معلولان و اشتغال
دفتر فرهنگ معلولین
اختتامیه جشنواره ملی نمایش رادیویی معلولین در مشهد در ۱۲ اسفند ۹۷ برگزار شد. آقای نحوی‌نژاد معاون توان‌بخشی سازمان بهزیستی در این مراسم نکاتی گفت که قابل تأمل است:
۱ـ آقای نحوی‌نژاد گفت: هنر یکی از ابزارهای مناسب برای ایجاد اشتغال معلولان است. این گفته ایشان یک واقعیت در کشورهای مختلف است و معلولان از طریق موسیقی، تئاتر و ده‌ها رشته هنری دیگر به درآمدهای خوبی رسیده‌اند. اما در ایران بسترهای لازم برای هنری شدن و به فعلیت رساندن استعدادهای آنها نیست.
۲ـ آقای نحوی‌نژاد آیا می دانید بسیاری از گروه‌های فیلم و تئاتر و موسیقی در شهرهای مختلف از کوچکترین امکانات محروم اند. نه جایی برای تمرین دارند، نه وسایل هنری دارند. با اینکه ادارات بهزیستی فضاها و ساختمان‌هایی دارند و در آنها را بسته‌اند ولی به گروه‌های هنری جهت تمرین نمی‌دهند.
۳ـ آقای نحوی‌نژاد شما به راحتی می‌توانید در دانشگاه بهزیستی و توان‌بخشی رشته‌های هنری دایر کنید و معلولان را آموزش دهید. اما چرا انجام نمی‌دهید؟
۴ـ در سال‌های متمادی از شما حرف‌های قشنگ بسیار شنیده‌ایم ولی عمل زیبا کمتر دیده‌ایم و در مواردی اصلاً ندیده‌ایم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *