دیدار آقای دکتر قبادی دانا از سیستان و بلوچستان

print

دیدار آقای دکتر قبادی دانا از سیستان و بلوچستان

دفتر فرهنگ معلولین

گزارش ایسنا از این دیدار مشتمل بر نکاتی است که یادآوری آن لازم است:
۱ـ در این گزارش آمده که ۹۲ درصد از خدمات مرتبط به معلولان را مراکز مردمی انجام می‌دهند، یعنی هشت درصد را دولت و سازمان بهزیستی انجام می‌دهد.
لازم است بودجه بهزیستی و مراکز دولتی با مراکز مردمی مقایسه شود. با اینکه دولتی‌ها بودجه و امکانات بسیار دارند اما از تولید و ارائه خدمات ناتوان می‌باشند. آیا وقت آن نرسیده تا این مشکل ریشه‌ای بررسی و رسیدگی گردد.
۲ـ در این گزارش ۳ درصد باز تکرار شده و گفته شده طبق قانون مراکز دولتی باید سه درصد نیروهای خود را از معلولین بگیرند.
جناب آقای قبادی دانا ابتدا خود سازمان بهزیستی و بهزیستی‌های مراکز استان‌ها و شهرستان این قانون سه درصد را اجرا کنند و بعد از دیگران بخواهند. اما ما با چشم می‌بینیم که در مرکز، تهران و دیگر شهرها درصد معلولان شاغل در ادارات بهزیستی اندک است. به علاوه مدیران ارشد، مدیرکل، کارشناسان و در رده‌های مختلف اندکی از معلولان به کار گرفته شده‌اند.
مهم‌تر از این، سازمان بهزیستی برای اشتغال معلولان فرهنگ‌سازی و بسترسازی نکرده است.

سازمان‌ها و ادارات موظفند ۳ درصد از شاغلین خود را از بین معلولان انتخاب کنند
رئیس سازمان بهزیستی کشور روز گذشته در نشست هم اندیشی با مدیران مراکز غیر دولتی تحت نظارت بهزیستی سیستان و بلوچستان که در زاهدان برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر بیش از ۹۲ درصد فعالیت های سازمان بهزیستی در ارائه خدمات به معلولان را، مراکز غیر دولتی و سازمان های مردم نهاد انجام می دهند .
به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، قبادی دانا افزود: سازمان بهزیستی کشور، طرح ها و برنامه های خود را با توجه به شرایط هر استان و بر اساس طرح آمایش سرزمین با شاخص های استانی و منطقه ای هماهنگ می کند .
وی رفع معضل اعتیاد و رسیدگی به فرد معتاد را هم در گرو فعالیت های مراکز غیر دولتی و مشارکت بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: مسئله ترک اعتیاد زنان و کودکان از مهمترین اولویت های سازمان بهزیستی کشور به خصوص در سیستان و بلوچستان از طریق حمایت از مراکز ترک اعتیاد خواهد بود .
وی ادامه داد: ۲ هزار و ۹۸ مرکز غیر دولتی در سیستان و بلوچستان وجود دارد که ۵۹۸ مرکز فعال و هزار و ۵۰۰ مرکز نیز غیر فعال است .
رئیس سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: باید علت اینکه این تعداد دفتر در سیستان و بلوچستان ثبت شده اما تعداد محدودی فعال هستند مشخص و یک بازنگری در این باره انجام شود .
وی بیان کرد: طبق آمایش انجام شده سیستان و بلوچستان تنها ۱۴ درصد نسبت به کل کشور افراد زیر پوشش بهزیستی دارد که با توجه به محرومیت های این استان رقم قابل ملاحظه ای نیست که باید واکاوی شود .
قبادی دانا ادامه داد: کم سن ترین مددجویان کشور با ۲۵ سال سن در سیستان و بلوچستان هستند که این امر می تواند در زمینه توانمند سازی فعالیت های اشتغالزا کمک کننده باشد .
وی در حوزه مستمری بگیران سیستان و بلوچستان گفت: پنج درصد افراد زیر پوشش بهزیستی این استان مستمری دریافت می کنند .
رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطر نشان کرد: هزار و ۱۳۱ نفر دانشجوی زیر پوشش بهزیستی سیستان و بلوچستان در حال تحصیل هستند .
وی با اشاره به شمار کودکان زیر پوشش بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: ۵۷۶ کودک در سطح این استان زیر پوشش این سازمان قرار دارند .
قبادی دانا اشتغال پایدار را یکی از راهکارهای مناسب در حوزه اجتماعی دانست و افزود: آموزش مناسب و بکار گیری افراد معلول و رها یافته از اعتیاد با در اختیار گذاشتن ابزار مناسب از جمله برنامه هایست که سازمان بهزیستی از آن استقبال می کند.
سراوانی، مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان هم یکی از مشکلات افرادی را که ترک اعتیاد کرده اند، بیکاری و بکار نگرفتن آنان در صنوف و مشاغل بیان کرد .
وی همچنین با بیان این که طبق قانون کار، سازمان ها و ادارات دولتی موظفند ۳ درصد از نیروهای شاغل خود را از بین معلولان انتخاب کنند، گفت: بیشتر این افراد می توانند به عنوان اپراتور تلفنخانه در سازمان ها و ادارات به کار گرفته شوند، اما همکاری چندانی در این زمینه نمی شود.
منبع: ایسنا، ۹ بهمن ۱۳۹۷

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *