مراسم روز جهانی معلولین و چهلمین سالگرد تاسیس جامعه معلولین ایران

مراسم روز جهانی معلولین و چهلمین سالگرد تاسیس جامعه معلولین ایران
پنج شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷

جامعه معلولین ایران در چهلمین سالگرد تأسیس خود با یاری معلولان توانمند، تمام همت خود را در بهبود شرایط زندگی اجتماعی معلولان و ارتقای جایگاه آنها قرار داده است و اکنون با دارا بودن ۲۰ شعبه و ۴۰ دفتر در سراسر کشور و ۰۰۰/۵۰ عضو معلول جسمی – حرکتی به عنوان قدیمی ترین و قوی ترین سازمان غیر دولتی حوزه معلولان جسمی حرکتی ، فعالیت می نماید.
پس از تلاش و تکاپوی بسیار قانون حمایت از حقوق معلولان در اسفند ۱۳۹۶ توسط نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و در اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط ریاست محترم جمهوری جهت اجرا ابلاغ گردید . این قانون با وجود آن که تمام خواسته های معلولان اعم از بیمۀ لوازم توانبخشی ، بازنشستگی معلولان ، کمرنگ بودن بخش خصوصی ، عدم بخشودگی یا تخفیف مالیات حقوق بگیران معلول و غیره ، در آن دیده نشده است ، بخش های متنوع و مهمی را در بر می گیرد که اجرای مفاد همین قانون می تواند راهگشای بسیاری از مسائل و مشکلات فردی و اجتماعی معلولان باشد و بی تردید اجرای درست و کامل آن در سراسر ایران اسلامی می تواند زیربنای مهمی را برای سالهای آتی بگذارد.
در کنار این قضایا به هر حال تحمیل تحریم های ناروای ایالات متحده و شرایط اقتصادی کنونی برای همه معلولان گرامی ایران وضعیتی دشوار ایجاد نموده است و خیلی از این ها در وضعیت فقر مفرط و عدم تامین مایحتاج اولیه زندگی اشان قرار گرفته اند و خانواده های آنها را در تامین نیازهای توانبخشی و بهداشتی و درمانی این عزیزان دچار مشقت نموده است و مسئولان باید با تلاشی بیشتر به رفع این مشکلات فراروی معلولان بکوشند تا تبعات بیشتری نصیب آنها و جامعه نگردد.
در این وضعیت و با این شرایط وظیفه همه مسئولان کشور و متولیان امور معلولان ، همبستگی و اتحاد بیشتر در جهت رفع مشکلات معلولان و طرح و پیگیری مسائل آنها در سطح ادارات و سازمانهای دولتی و نهادهای حکومتی می باشد و باید با راهکارهای جدید و با همت
بسیار ، گام های موثری در حوزه اشتغال ، مناسب سازی ، مسکن و تامین نیازهای توانبخشی ، بهداشتی و درمانی جامعه هدف، بردارند.
جامعه معلولین ایران جهت احقاق حق معلولان به نحو شایسته و در سریع ترین زمان ممکن، پیشنهادهای زیر را اعلام می نماید و خواهان انجام آن توسط همه دست اندرکاران و مسئولان نظام می باشد :
اجرای دقیق و درست تمام مواد و تبصره های قانون حمایت از حقوق معلولان و اختصاص بودجه لازم برای اجرایی شدن آن در سال ۱۳۹۸ و ارائه گزارش های لازم در خصوص اجرای آن .
اجرای دقیق ودرست تمام مواد و تبصره های تصویب نامه خرداد ۱۳۹۶ هیات دولت در خصوص معلولان و ارائه گزارش های لازم در این خصوص از زمان تصویب تاکنون .
تسریع در تشکیل شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی و لزوم نظارت بر حسن اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و مصوبه هیات دولت در خصوص معلولان .
اتخاذ تدابیر لازم جهت کنترل گرانی خارج از حد لوازم توانبخشی و بهداشتی و درمانی و اختصاص ارز دولتی جهت هزینه این لوازم و توزیع آن بین متقاضیان واقعی از طریق سازمان ها و مراکز مرتبط با حوزه معلولان .
رعایت استاندارد سازی و ارتقای کیفیت لوازم و تجهیزات توانبخشی درمانی و بهداشتی مورد نیاز معلولان به جهت حفظ سلامتی آنها و بهبود شرایط توانبخشی کشور .
اتخاذ تدابیر لازم در خصوص رفع مشکلات زندگی معلولان و جبران بخشی از گرانی های اخیر و کاهش هزینه های آنها با توجه به بیشتر بودن هزینه های زندگی افراد دارای معلولیت نسبت به سایر افراد جامعه .
بهبود شرایط اشتغال معلولان به خصوص در زمینه های شغل یابی ، ایجاد شغل های پایدار و ارتقای شغلی آنها در فضای کسب و کار و سایر حمایت های لازم در این خصوص .
تلاش در جهت انجام دسترس پذیری و مناسب سازی کامل و بهینه برای معلولان به منظور افزایش حضور و مشارکت اجتماعی معلولان سراسر کشور .
حمایت بیشتر از سازمان های غیردولتی فعال در امور معلولان تا بتوانند با شیوه های جدید و با اقدامات سریع تر به تامین بخشی از نیازهای معلولان بپردازند و اهداف معلولان را تامین نمایند .
تلاش دولت در جهت حمایت از بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان و ارائه راهکارهای عملی با هدف ورود این بخش برای یاری رساندن به معلولان و رفع مسائل آنها به خصوص در حوزه آموزش ، سلامت و توانبخشی ، اشتغال ، مناسب سازی ، مسکن و غیره .
هیات مدیره جامعه معلولین ایران، پیام دوازده آذر ۱۳۹۷ جامعه معلولین ایران

      

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.