استوارند، با وجود همه محدودیت ها

استوارند، با وجود همه محدودیت ها

رشت – ایرنا – معلولان یا به عبارتی بهتر و زیبا تر افراد دارای معلولیت، کم توانان و توان یابانی که در کنار همه نشدن ها، نشنیدن ها، ندیدن ها، راه نرفتن ها کوشیدند، توانمند شدند و توانمندیشان را اثبات کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، روحان احمدی از جمله افراد دارای معلولیت گیلان است که سال جاری توانست در مسابقه های پاورلیفتیگ و پرش سینه نابینایان و کم بینایان که در مصر برگزار شد، مقام قهرمانی جهان را کسب کند، او پیش از این نیز 9 بار مقام قهرمانی رقابت های پاورلیفتینگ نابینایان جهان را کسب کرده بود و با تصاحب مدال طلای این دوره از رقابت ها ، تعداد مدال های طلای جهان این ورزشکار به عدد 10 رسید.
حامد آتش افروز قهرمان مسابقه های فوتبال هفت نفره بازی های آسیایی، فاطمه رنجبر و هادی محمد علیزاده معلولان هنرمند موفق در گروه تئاتر، امیدرضا رحیمی نابینای گیلانی حافظ کل قرآن دارنده مقام های مختلف در مسابقه ها و داری مقام دوم در مسابقه های بین المللی و … نمونه ای از معلولان موفق استان گیلان در بخش های مختلف هستند که جدا از همه محدودیت ها کوشیدند و توانمندیشان را به افرادی مانند من و شما اثبات کرد.
در مراسم امروز (چهارشنبه) روز جهانی معلولان که از سوی بهزیستی استان گیلان برگزار شد، افراد دارای معلولیت گروه های مختلف جسمی حرکتی، نابینا و کم بینا، ناشنوا و کم شنوا و ذهنی همراه با خانواده هایشان حضور داشتند، مسئولان آموزش و پرورش، آموزش و پرورش استثنایی و جمعی از اعضای شورای اسلامی کلانشهر رشت با خبرهای خوش و امیداورکننده برای این قشر در این جشن بزرگ شرکت کردند.
در این برنامه شاد توام با برنامه های متنوع قاری قرآن، اجرای سرود جمهوری اسلامی، نوازنده ارگ و اجرای سایر برنامه های فرهنگی همگی از افراد دارای معلولیت بودند که توانمندی ها و ظرفیت های شان را به حاضران به نمایش گذاشتند و مورد تحسین قرار گرفتند.
در این مراسم مجری برنامه پیام رئیس جمهوری را به مناسبت 12 آذر روز جهانی معلولان قرائت کرد ، در بخشی از این پیام آمده ، دوزادهم آذر (سوم دسامبر) روز جهانی معلولان یادآور لزوم توجه به نیازهای عزیزان معلول و اهتمام مسئولان کشور در رفع مشکلات و ایجاد زمینه مشارکت اجتماعی آنها است، گرامی می دارم.
در این پیام افزوده شد: دولت تدبیر و امید طی سال های اخیر کوشش بسیاری را برای رفع موانع حقوقی و اجتماعی فراروی معلولان و تقویت مشارکت آنان در عرصه های مختلف به عمل آورده و تصویب و ابلاغ قانون حمایت از معلولان را می توان نمود بارز این اقدامات دانست.
در ادامه این پیام بیان شد: دولت همچنین حمایت از حرکت های مدنی و گسترش سازمان های مردم نهاد از جمله تشکل های غیردولتی فعال در امور معلولان را به طوری جدی در دستور کار خود قرار داده است، بی تردید حضور پررنگ نخبگان معلول در محافل علمی و کانون های هم اندیشی و رایزنی موثر آنان با نمایندگان دستگاه های اجرایی و نهادهای سیاست گذار، فضای حاکم بر اذهان عمومی را بیش از پیش برای پذیرش توانمندی های معلولان مساعد و مسیر مشارکت فعالانه آنان را در عرصه های تصمیم گیری و اجرایی کشور، هموارتر ساخته است.
جمعی از معلولان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، خواستار اجرای دقیق بندهای قانون جامع حمایت از معلولان شدند، آنها بیان داشتند: در رفت و آمد در سطح شهر دچار مشکل هستیم، در برخی از اماکن عمومی از جمله بانک ها، مناسب سازی برای معلولان انجام نگرفته و برای انجام کارهای روزمره دچار مشکل هستیم.
مدیرکل بهزیستی استان گیلان نیز با تبریک روز جهانی معلولان با بیان توانمندی های این قشر از جامعه بیان داشت: افراد دارای معلولیت دارای توانمندی ها و ظرفیت هایی هستند که در حوزه های مختلف اثبات کردند.
محمدرضا پارسی با بیان این که تمام تلاش مان را برای اجرای بندهای مختلف قانون حمایت از معلولان به کار گرفته ایم، افزود: در یکی از بندهای این قانون، اشاره به تشکل های معلولان شده که بایستی آنها را فعال کنیم.
وی با اشاره به افزایش آمار معلولان تحت پوشش بهزیستی گیلان برای دریافت مستمری اظهار کرد: تا سال گذشته، 11هزار معلول مستمری دریافت می کردند که با افزایش آمار تعداد معلولان مستمری بگیر اکنون به 25 هزار و 800 نفر رسیده است.
مدیرکل بهزیستی استان گیلان خاطر نشان کرد: دولت قانون جامع حمایت از معلولان، هدفگذاری را بر معلولان شدید و خیلی شدید قرار داده که در این راستا اکثریت تحت پوشش قرار گرفتند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان نیز در سخنانی با اشاره به توانمندهای افراد دارای معلولیت در این همایش تصریح کرد: این افراد اگر چه معلول نامیده می شوند اما توانایی های قابل توجهی دارند که البته با خواستن و توانستن به اثبات رسانده اند.
نادر جهان آرای بیان داشت: معلولان اگر چه دارای تفاوت هایی با افراد عادی هستند اما هرکدام از آنها از ظرفیت های قابل توجهی برخوردارند که می توانند خالق خوبی باشند.
رئیس شورای اسلامی کلانشهر رشت نیز در این مراسم در سخنانی با تبریک روز جهانی معلولان خطاب به آنها گفت: امروز یکی از بهترین ساعات ما، در کنار دل های پاک شما رقم خورد.
امیرحسین علوی ضمن قدردانی از مربیان افراد داری معلولیت در گروه های مختلف اظهار داشت: مربیان در پرورش استعدادهای معلولان زحمات زیادی را متحمل می شوند و کارشان بسیار ارزشمند است.
وی با تشریح برنامه های شورای اسلامی کلانشهر رشت با برنامه میز خدمت خاطر نشان کرد: در این برنامه به سراغ اقشار مختلف می رویم، نیازمندی هایشان را شناسایی می کنیم و برای رفع مشکلات مرتبط با مدیریت شهری گام بر می داریم.
علوی بیان داشت: در شورای اسلامی کلانشهر رشت کمک هزینه سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان استنثایی و کمک به بهسازی و آماده سازی فضای آموزشی مدارس استنثایی را مصوب کرده ایم.
در زمان حاضر، 42 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی استان گیلان هستند؛ تا سال گذشته، 11 هزار معلول مستمری دریافت می کردند که با افزایش آمار تعداد معلولان مستمری بگیر اکنون به 25 هزار و 800 نفر رسیده است.

منبع: ایرنا، 14 آذر 1397

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.