وحید رجبلو معلول جسمی حرکتی نخبه

وحید رجبلو معلول جسمی حرکتی نخبه

مصاحبه کننده: محمد نوری
دفتر فرهنگ معلولین،24 آذر 1396

* خدمت یکی از کنشگران مدنی فعال در عرصه معلولین هستیم. ایشان به رغم اینکه معلولیت شدید دارند، ولی در زمینه‌های مختلف آی‌تی و فضای مجازی بسیار فعال هستند. ابتداً از ایشان خواهش می‌کنیم که خودشان را معرفی کنند.
– وحید رجبلو هستم، ساکن کرج. برنامه نویس کامپیوتر هستم و از حوزه آی‌تی کسب درآمد می‌کنم. و یک استارتاپی هم چند ماهی است که راه اندازی کردیم به نام همیار مهر برای خدمات دهی آسان به معلولین، داخل منزل، که الآن در حال معرفی این استارتاپ هستیم.

* انگیزه شما از راه اندازی برنامه همیاری مهر چیست؟
– چون خودم توانیاب هستم دوست داشتم استقلال زندگیم بیشتر باشد. یعنی وابسته به خانواده یا پرستار و اینها کمتر باشم. مثلاً خودم اگر آرایشگری نیاز دارم، یا خدماتی نیاز دارم اینها را تلفنی با آن مراکز یا آن مشاغل تلفنی انجام بدهم و دیگر نیاز به فرد خاصی نباشد که برود از بیرون برای من آرایشگر بیاورد یا کارهای بانکی و اداری من را انجام دهد.

* این همیاری مهر در عرصه خاصی است یا همه زمینه‌ها؟ یعنی در همه اصناف و نیازمندی ها فعال است یا قلمرو خاصی دارد؟
– ما دوست داریم همه مشاغل را پوشش بدهیم. ولی فعلاً یک سری مشاغل را فکر می‌کنم نتوانیم پوشش بدهیم، ولی انشاالله در آینده جزو اهدافمان است.

* این همیاری مهر بسیار ایده مهمی است، از این جهت که از قدیم همه می‌گفتند و الآن هم گفته می‌شود که بزرگترین مسأله هر معلول حضور اجتماعی اش است. یعنی اگر معلولین بتوانند در جامعه حاضر باشند در زمینه‌های مختلف، می‌توانند مستقل باشند و استقلال باعث زندگی راحت و بهتر، و این ایده بسیار عالی است. شما ایده را از کجا گرفتید؟
– ایده خودم بود. یک ایده چند ساله من است که دوست داشتم این خدمات باشد، من استفاده بکنم. وقتی دیدم که این اتفاق نیفتاد و تکنولوژی هم پیشرفت کرد، و حالا کارهایی مثل همه چیز داشت آنلاین انجام می‌شد، دیدم بهترین فرصت است که ایده‌ام را خودم عملی کنم.

* شما چند کارمند دارید؟
– سه تا. چند روز پیش تنها بودم. اما الآن دو نفر را گرفتم، اما به نیروی بیشتری احتیاج است.

* بودجه‌تان را چجوری تأمین می‌کنید؟
– بودجه را با درآمد خودم تا اینجا آورده‌ام، ولی از اینجا به بعد دنبال سرمایه گذار هستم.

* شما فکر می‌کنید اگر یک نفر سرمایه گذاری بکند درآمدش در چه حد است؟
– درآمدش خیلی خوب است. یعنی ما هشت میلیون توانیاب داریم که اینها را ما می‌توانیم مشتری جدید مشاغل بکنیم. یازده درصد مردم ایران توانیاب هستند. این یازده درصد را اگر حساب کنیم می‌شود هشت میلیون.

* اگر بخواهید در کل ایران فعال بشوید چند تا کارمند می‌خواهید؟
– نمی‌دانم، برآورد نکرده‌ام.

* مثل شرکت شما چند تا شرکت دیگر در تهران وجود دارد؟
– اصلاً نیست. ما اولین هستیم. بصورت آنلاین و از مشاغل کوچک تا بزرگ می‌خواهیم به معلولان خدمات ارائه بدهیم.

* زیرساخت‌های این کار، مثلاً اطلاعات از مشاغل و اطلاعات معلولین، اینها را آماده کرده‌اید؟
– بله، یک اطلاعات آماده کردیم، یک سری اطلاعات هم با تیمی که جدیداً تشکیل داده‌ام داریم آماده می‌کنیم.

* خیلی ممنون از وقتی که برای مصاحبه گذاشتید.

3 پاسخ
 1. محمدرضا مولایی
  محمدرضا مولایی می گوید:

  سلام و رحمه الله
  ما در شرف راه اندازی ی استارت اپی هستیم که در آن نیز معلولین (جسمی حرکتی و ذهنی) و جانبازان عزیز بصورت رایگان بتوانند خدماتی بدهند و در جامعه مفید باشند از اینرو میتوانیم در ابتدای کار نیز ساخت آنرا به ایشان سپرده و از این طریق انتفاع مالی یی برایشان ایجاد گردد همچنین نیز برای ب اوج رسیدن استارت اپ ایشان نیز برنامه هایی گذاشته و ان شاالله حامی پیدا می کنیم لطفا اطلاعات بنده را به ایشان ابلاغ و تماسی با بنده بگیرند و یا شماره ایشان را در اختیار بنده قرار دهید.

  پاسخ
  • میثم ناروئی
   میثم ناروئی می گوید:

   با سلام بنده معلول جسمی حرکتی در زاهدان وعضو بنیاد نخبگان سازنده هلیکوپتر هستم و بدنبال حامی……

   پاسخ
 2. داود رضایی
  داود رضایی می گوید:

  با سلام از آشنایی ایشان بسیار خوشنود شدم لطفا شماره تماس ایشان را برام بفرستید. بنده بازنشسته هستم و آلان در حال یادگیری کد نویسی هستم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.