تاثیر بازی های پارالمپیک در اشتغالزایی معلولان

تهران- ایرنا- کمیته بین المللی پارالمپیک و کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد بر ادامه ارتقاء همکاری ها در زمینه تاثیر بازی های پارالمپیک در افزایش اشتغالزایی معلولان جهان هدفگذاری کرده اند.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، همزمان با روز جهانی معلولان، آی.پی.سی با همکاری دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد بر توسعه همکاری در زمینه تاثیر بازی های پارالمپیک بر تغییر جوامع و ارتقا آن توجه ویژه دارند.
بر این اساس کمیته بین المللی پارالمپیک این همکاری را از بازی های پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن آغاز کرده است و نشان می دهد که برگزاری این رویدادها، تاثیر بلندمدت و جدی بر آموزش، اشتغال، مناسب سازی شهرها، ورزش و رهبری سیاسی افراد دارای معلولیت داشته است.
در این زمینه، به عنوان نمونه مجموعه فیلم های مستند از تاثیر برگزاری بازی ها بر زندگی افراد دارای معلولیت در انگلستان منتشر شد که بر اساس گزارش مرکز ملی آمار، اکنون نزدیک به چهار میلیون فرد دارای معلولیت در این کشور مشغول به کار هستند.
در واقع بعد از بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن این اشتغالزایی به یک میلیون نفر افزایش یافت.
«اندرو پارسونز» رئیس آی.پی.سی می گوید: این بازی ها تاثیر اجتماعی متعددی بر روی معلولان داشته است که در تلاش هستیم تا با همکاری دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، آن را در سایر کشورها ارتقا دهیم.
وی این را هم گفت که بازی های ۲۰۱۲ لندن موفقیت بسیار بزرگی بود که تاثیر عمیق و ویژه ای بر معلولان انگلیس گذاشت. بر اساس تحقیقی که بعد از این رویداد انجام شد، از هر سه نفر، یک نفر دچار تغییر نگرش اساسی شده است و نتیجه آن را در افزایش اشتغال افراد دارای معلولیت را می توان به وضوح دید.
«میشله باپلت» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل هم در تکمیل سخنان رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک افزود: هر ورزشکار پارالمپیکی، داستانی دارد. حمایت های اجتماعی، تمرین ورزش، آموزش، امنیت اقتصادی، حمایت خانواده، صلح و آسایش در جوامع و دیگر موارد همگی بخشی از این داستان های موفقیت هستند.
روز جهانی معلولان برای نخستین بار در سال ۱۹۹۲ به منظور گرامیداشت سالروز تصویب قانون برنامه جهانی در ارتباط با معلولان از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام شد که هدف آن ارتقاء رشد افکار عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیت های مختلف و افزایش آگاهی هاست.
طی ۲۰ سال اخیر تلاش های چشمگیری در شناساندن و معرفی اشخاص معلول به جامعه انسانی انجام گرفت که یکی از این موارد نامگذاری روز جهانی معلولان در سال ۱۹۸۱ توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود.
اما بر اساس آمار بهداشت جهانی حدود ۱۰ درصد از جمعیت جهان و به عبارتی بیش از ۶۰۰ میلیون نفر به علل مختلف جسمی، روانی و اجتماعی معلول هستند.
در ایران هم به غیر از ۱۲ آذر به عنوان روز جهانی معلولان، سالروز تولد حضرت اباالفضل العباس(س) به عنوان روز جانباز، هشتم مهرماه به عنوان روز جهانی ناشنوایان، ۲۳ مهر ماه روز جهانی نابینایان و نیز ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲ میلادی به عنوان دهه معلولان آسیا و اقیانوسیه نامگذاری شده است.
منبع: ایرنا، ۱۳ آذر ۱۳۹۷

پارالمپیک و اشتغال‌زایی
روز ۱۳ آذر ۹۷ در نشستی در تهران رئیس کمیته پارالمپیک، اندرو پارسونز در سخنرانی‌اش نکات مهمی بیان کرد. سخنان او را خلاصه و فهرست‌وار می‌نویسیم:
۱ـ ورزش‌های پارالمپیک در اشتغال معلولان تأثیر بسیار دارد. معلولان نه فقط در رشته‌های ورزشی، بلکه در آموزش، در اطلاع‌رسانی و خبرنگاری بازی‌ها، در فیلم و عکس در حمل و نقل و اسکار و در ده‌ها زمینه‌ مربوط به پارالمپیک می‌توانند به اشتغال و کسب درآمد مشغول شوند.
۲ـ در انگلستان چهار میلیون نفر از معلولین مشغول به کار بودند و پس از بازی‌های پارالمپیک ۲۰۱۲ یک میلیون به شاغلین افزوده شد.
۳ـ لازم است تشکل‌ها و سازمان بهزیستی روش‌هایی که دیگر کشورها توانستند از طریق پارالمپیک، اشتغال‌زایی برای معلولین کنند گرفته و به ایران انتقال دهند و از طریق آموزش معلولین را آماده کسب درآمد نمایند.
دفتر فرهنگ معلولین

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.