پیام آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی معلولان

یک میلیارد نفر از جمعیت جهان معلولیت دارند

تهران 12 آذر 1397 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) — دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی افراد دارای معلولیت،3 دسامبر2018 برابر با 12 آذر ماه جاری گفت بیش از یک میلیارد انسان در جهان با گونه هایی از معلولیت زندگی می کنند.
متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:
بیش از یک میلیارد انسان در جهان با گونه هایی از معلولیت زندگی می کنند. در بسیاری از جوامع، زندگی افراد دارای معلولیت معمولا به قطع ارتباط، انزوا و رویارویی با تبعیض منتهی می شود.
دستورکار 2030 برای توسعه پایدار، براساس پیمان خود مبنی براینکه هیچکس نادیده انگاشته نشود، تعهدی برای کاهش نابرابری و ارتقای فراگیری اجتماعی، سیاسی و اقتصادی برای همگان، از جمله افراد دارای معلولیت، مطرح می کند. این شامل تحقق کنوانسیون سازمان ملل متحد درباره حقوق افراد دارای معلولیت در همه زمینه ها و همه کشورها و همچنین گنجاندن صدا و مشارکت افراد دارای معلولیت در دستور کار ملی و سیاست ها می گردد.
امروز، سازمان ملل متحد “گزارش مهم 2018 ملل متحد درباره معلولیت و توسعه” را به منظور تحقق آرمان های توسعه پایدار به وسیله، برای و با همراهی افراد دارای معلولیت منتشر می کند. گزارش نشان می دهد افراد دارای معلولیت در بیشتر آرمان های توسعه پایداردر محرومیت به سر می برند ولی در عین حال، افزایش تعداد رویه های مطلوب که می توانند جامعه ای فراگیرتر ایجاد کنند که در آن افراد دارای معلولیت نیز بتوانند به صورت مستقل زندگی کنند، را مورد تاکید قرار می دهد.
در این روز بین المللی اجازه دهید تعهد خود را درهمکاری با یکدیگر برای جهانی بهتر، فراگیر، منصفانه و پایدار برای همه تجدید کنیم، جهانی که در آن حقوق افراد دارای معلولیت به گونه ای کامل محقق شود.

منبع: سایت اطلاعات سازمان ملل متحد – تهران، آذر ماه 1397

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.