خدمات کمیته امداد استان قم برای معلولان

مصاحبه با اکبر میرشکار مدیرکل کمیته امداد استان قم

دفتر فرهنگ معلولین، 24 مهر 1396
مصاحبه‌کننده: محمد نوری

* یک بحث این است که توی این ساختار و اساسنامه جدید کمیته جایگاهی برای معلولین دیده شده؟ یعنی اسم معلولین ناشنوا نابینا آمده؟ و آیا کمیته امداد برای این قشر کاری قرار است انجام بدهد؟
– اساسنامه کمیته امداد و همچنین قوانین دیگری که به شکلی بعنوان یک سند بالادستی کمیته امداد هست که اینها هم برگرفته از قوانین خود کشور است. قوانینی که توی مجلس شورای اسلامی تصویب شده ماموریت‌ها کاملا تفکیک شده. مثلا معلولین را صفر تا صد کارشان را به مجموعه بهزیستی واگذار کرده. بیماری‌های اعصاب و روان یعنی آنهایی که نیازمند خدمات ویژه هستند، مثلا نیاز به بستری دارند، درمان‌های هزینه‌بر دارند، آنها هم به بهزیستی واگذار شده. از طرفی خانواده‌هایی که شوهر در قید حیاط دارند، ولی معتادند، آنها هم به یک شکلی برای اینکه بتوانند در آنجا قرار بگیرند و در رابطه با ترک اعتیاد همسر اقداماتی انجام بشود با اعتباراتی که دولت برایشان می‌دهد، آن هم در وظایف بهزیستی دیده شده.
اما زنان سرپرست خانوار که شوهرش را از دست داده، شوهرش حالا می‌تواند توی زندان باشد، می‌تواند فوت کرده باشد، می‌تواند از کار افتاده باشد که نتواند کار بکند، اینها همه توی ماموریت کمیته امداد واگذار شده.
خانواده‌های معلولین، مثلا توی یک خانواده یک معلول هست، خانواده خودش مستضعف است، معلول را خدمت بهزیستی می‌دهد، اما خانواده‌اش را اگر شرایط لازم را داشته باشد کمیته امداد بهش خدمت می‌دهد. ما الآن داریم خانواده‌ای که دو تا معلول دارد، دو تا معلول تحت پوشش بهزیستی هستند، ولی مادر و آن دختر سالم از خدمات کمیته امداد بهره‌مند می‌شود. اما در ماموریت کمیته امداد در اساسنامه کمیته امداد جایی بابت اینکه کمیته امداد مؤظف به خدمات به معلولین هست بصورت مستقیم، نیست.

* خب این خانواده‌های معلولین که شما کاری برایشان می‌کنید، این را آمار شهر قم را دارید؟
– محدود است، ولی داریم. الآن آمارهایمان را داریم توی سامانه، من الآن حضور ذهن ندارم. ما الآن چیزی حدود هزار‌و‌پانصد خانواده داریم که یک بیماری صعب‌العلاج در آن هست. مثلا سرطان هست، ام‌اس است، بیماری‌هایی که درمان‌هایش هزینه‌بر هست، آنها هم تحت پوشش کمیته امداد هستند.

* اگر معلول باشد و صعب‌العلاج؟
– معلول صعب‌العلاج باشد باز هم خود بهزیستی خدمت می‌دهد. منتهای مراتب شاید حالا آماری که توی شهر قم هست عددش کم است، مثلا شاید کمتر از صد خانوار باشد.

* آنوقت آمار کشوری شما دارید؟
– نه، آمار کشوریش را هم نداریم.

* آنوقت شما کلا با بهزیستی جلسات هماهنگی دارید؟
– بله، خدا را شکر در این مقطعی که بنده خدمت مردم شریف قم هستم، ارتباط خوبی را ما با بهزیستی داریم. چون بالاخره هدف یکی است. حالا درست است آن معلول است، این بی سرپرست است، ولی هدفمان یکی است، توی یک راستاست. ما ارتباط کاری خیلی خوبی داریم، حتی در مقاطع مثل عید قربان مثل عید فطر مثل جشن عاطفه‌ها، یک هماهنگی‌های بین بخشی هم با هم انجام دادیم که اگر کمک‌هایی هم کمیته امداد جمع‌آوری می‌کند، بتوانیم به بچه‌های بی بزاعت آنها هم بدهیم. الحمدالله الآن رابطه خیلی خوبی بین ما و آقای دکتر سلیقه هست.

* مثلا ازدواج معلولین به عهده شماست، درست است؟
– معلول وقتی رفت تحت پوشش بهزیستی، خدماتش را صفر تا صد از آنجا می‌گیرد. چه ازدواجش باشد، چه تحصیلش باشد، چه درمانش باشد

* توی تلویزیون یک برنامه‌ای بود کمیته امداد
– بله، همان دختر خانمی که ما {کربلا بهش دادیم} مادرش تحت پوشش ما بود، دختر تحت پوشش بهزیستی بود. همان دختر خانمی که آمد گلیم داد تحت پوشش بهزیستی بود. ما حتی توی همان مراسم اگر یادتان باشد یک خانم و یک آقای معلول آمدند، ما بهشان خانه دادیم. یک مبلغی را بهزیستی کمک کرد، یک مبلغ هم ما گذاشتیم، این دو تا جوان را ما خانه‌دارشان کردیم.

* این موردی که مثلا این وظایف به عهده کمیته امداد، این وظایف به عهده بهزیستی، این یک راهنمایی جزوه‌ای کتابی شما دارید؟
– بله، حتما. ما دستورالعمل‌های خیلی خیلی جامعی را داریم. مثلا ما یک دستورالعمل داریم به نام دستورالعمل خدمات مددکاری و حمایتی. توی این دستورالعمل کامل مشخص کرده برای ما، بعنوان سند بالادستی ما هستش، که آقا مثلا به چه کسانی خدمت بدهید، چطوری خدمت بدهید، به چه سنی خدمت بدهید، همه اینها را آورده تویش. حدود صد و سی چهل صفحه دستورالعمل، کامل، ریز.

* این را اگر من بخواهم می‌دهید؟
– بله، می‌توانیم یک نسخه به شما بدهیم، می‌گوییم یک نسخه به شما بدهند.

* یک بحثی است، رابطه بین مثلا تحت پوشش کمیته و معلولیت. یعنی گفته می‌شود که فقرایی که تحت پوشش هستند، کمیته اگر رسیدگی نکند، اینها منجر می‌شود به انواع معلولیت. مثلا پول ندارد دکتر برود، نابینا می‌شود. روی این مباحث شما با بهزیستی جلسات هماهنگی، کلا مثلا یک طرح کلان کشوری دارید؟
– طرح کلان کشوری، ببینید الآن پیشگیری در حوزه‌های مختلف مثلا ما الآن هزار و دویست کودک زیر شش سال توی همین قم داریم که هر ماه هفتاد‌هزار تومان بابت سوعه تغذیه بهشان می‌دهیم. حتی اینها یک سریشان مددجوی امداد هستند، یک سریشان مددجوی امداد نیستند، از همین خانواده‌های بهزیستی هم هستند. ما داریم این مبلغ را می‌ریزیم به حسابشان. هزار‌و‌دویست تا از کودکان زیر شش سال که دکتر تشخیص داده که سوء تغذیه دارند. ما الآن هفتاد‌هزار تومان در هر ماه داریم می‌ریزیم به حسابشان، که بروند غوتی بخرند، نانی، گوشتی که بتوانند این بچه را از این معرکه خارج کنند. یک تعداد از اینها یعنی حدود ششصد‌تایش خارج کمیته امدادی هستند، یعنی بچه امداد نیستند، بهزیستی هستند و جاهای دیگر.
یک بخش دیگر بخش آموزش است. آموزش‌هایی در جهت پیشگیری داریم. آموزش‌های خیلی خوب و کاربردی. کارشناس‌های خیلی خوب می‌آیند که جلسات آموزش خانواده دارند، به مادران، به خود فرزندان آموزش می‌دهند. چه بکن چه نکن، چطوری رفتار کن که بالاخره مبتلا به یک سری بیماری‌ها نشوی.
یک بخش دیگری ما داریم که درمان هست. حالا درمان‌هایی که ما داریم انجام می‌دهیم محدودیتی نداریم. یعنی مثلا الآن من یا شما خدای ناکرده یک مشکل درمانی پیدا کنیم شاید یک جایی محدود بشویم. ولی آن کسی که تحت پوشش کمیته امداد هست هیچ محدودیتی ندارد. ما هزینه‌هایمان در این بخش قابل توجه است. توی این شش ماه اول نزدیک شش میلیارد تومان ما هزینه درمانی کرده‌ایم برای این خانواده‌ها. بیمارستان بروند، بستری بشوند، دارو بخرند، همه رایگان است.
مثلا دو سه هفته پیش یک خانمی آمد اینجا گفت من دو تا معلول بهزیستی را به فرزندی قبول کرده‌ام. دو تایش را هم آورده بود توی کالسکه. این بچه‌ها سن داشتند ولی، اصلا عجیب بود، بچه معصوم ولی افتاده. خانم هم خانم ایثارگری است. واقعا سخت است. گفت ما می‌خواهیم اینها را درمان بکنیم، درمان کنیم چشمشان را، مشکل دارند، بهزیستی سرانه‌اش را کمک کرده، اگر بشود شما هم کمک کنید. که من به نظرم چهار پنج میلیون، دقیقا یادم نیست مبلغش را، چهار پنج میلیون کمکشان کردم. اینها رفتند، چقدر هم خوشحال، بعد هم حتی این مادر یک قاب تشکر آورده بود، که تشکر کرده که بالاخره شما محبت کردی و از این حرف‌ها.

* شما آمار تحت پوشش کمیته امداد استان قم را دارید که چقدر است؟
– بله. در مجموع 20592 خانواده داریم تا پایان شهریور. که از این 20592 خانوار، 15820 خانوارش مستمری بگیر هستند. آن تعداد منهای بیست هزار خانوار، یعنی آن چهار هزار و خورده‌ای خانوار اینها تک خدمتی و چند خدمتی هستند. یعنی اینها می‌آیند به ما مراجعه می‌کنند می‌گویند من فقط یک کمک جهیزیه برای دخترم می‌خواهم، می‌آیند می‌گویند من اشتغال می‌خواهم، می‌آید می‌گوید من کمک هزینه برای تحصیل بچه‌ام می‌خواهم، می‌آید می‌گوید ماه رمضان است تغذیه به من بدهید. دیگه بعنوان مددجوی دائمی نیست. آن 15820 تا دائمی هستند و مستمری می‌گیرند.

* ماهی چقدر می‌گیرند الآن؟
– مستمری‌ها الآن اضافه شده، یعنی یک پولی را ما می‌دهیم، یک پول هم دولت، بر اساسی که مددجو هست سه برابر کرده. که اگر صد‌و‌بیست تومان می‌گرفته الآن شده حدود چهارصد تومان. الآن خانواده‌های سه نفر به بالا الآن چهارصد تومان می‌گیرند. عدد خوبی شده.

* آنوقت کشور را آمارش را دارید شما که چقدر تحت پوشش کمیته امداد هستند؟
– یک میلیون و هفتصد هزار خانوار است.

* یعنی حدود ده درصد.
– نه، ما توی استان قم 3.3% نفر، یعنی چون بیست هزار خانوار می‌شوند حدود سی‌و‌هفت هزار نفر. منتها از نظر تعداد خانوار نسبت به کل خانوارهای قم می‌شود 2.3%. پایینترین سرانه را هم ما توی کشور داریم. ولی از نظر نفر می‌شود 3.3%.

* این آمار نسبت به سنوات گذشته رو به سعود بوده یا نزول؟
– نه، داریم می‌آوریمش پایین. الآن مثلا از شهریور پارسال تا شهریور امسال 7% توی خانوار کاهش داشتیم، 11% توی جمعیت، یعنی توی تعداد.

* آنوقت شیوه کار چجوری است؟
– اینها را ما توانمندشان می‌کنیم، مثلا ما اشتغال‌هایی که داریم ایجاد می‌کنیم، وقتی مثلا یک پنل خورشیدی می‌زنیم نهصد هزار تومان می‌رود به حساب اینها، دیگه این را ما نمی‌آوریم بعنوان مددجو، یکی دیگر را می‌آوریم. یا اشتغال‌هایی که ایجاد می‌کنیم. امسال خدا را شکر وضع اشتغال ما خیلی خوب شده تا الآن.

* پس آمار دارد می‌آید پایین.
– بله.

* چون می‌شنویم که آمار کمیته امداد سال به سال می‌رود بالا.
– خروجی ما یک نسبت خوبی است، منتهای مراتب ورودیمان زیاد است. آن روز همین خانم کرمی رئیس اداره منطقه 3 می‌گفت که خانم رفته طلاق گرفته، انگشت که زده، هنوز انگشتش استامپی بوده آمده آنجا پرونده می‌خواهد تشکیل بدهد.

* بعضی‌ها اصلا به خاطر کمیته امداد می‌روند طلاق می‌گیرند.
– نه، نه اصلا برای کمیته امداد، اصلا کلا وضع آسیب‌ها زیاد شده، طلاق زیاد شده. همین که طلاق زیاد می‌شود می‌آیند. هرچه تصادف بیشتر می‌شود صدمه‌اش برای ماست. هر چه بیکاری می‌شود، مثلا الآن شکوهیه کارخانه بیکار می‌شود، بیچاره ندارد می‌آید سمت ما.

* شما یک سندی یک تحلیل جامعی دارید که چطوری می‌شود که جامعه را از فقر کمترش کرد، تعداد فقرا بیایند پایین. یعنی کار تحقیقاتی شده؟
– تحقیقات شده، یک کارهایی شده، توی مرکز برنامه ریزی ما توی تهران هست، یک سری مقالات هست.

* شما الآن ندارید اینجا کتابی جزوه‌ای؟
– نه، اینجا نداریم، ولی توی تهران داریم.

* می‌شود، ما نامه رسمی هم حاضر هستیم بدهیم.
– حالا بدهید ما می‌توانیم از مرکز درخواست بکنیم.

* چون ما داریم کار می‌کنیم، و این هم ربط دارد به معلولیت.
– بالاخره ببینید شما هرچه تلاش بکنید، ما مثلا الآن خودمان هیچ کس در قم خبر ندارد که ما داریم چکار می‌کنیم. ما هم اصلا دنبال این نیستیم، انشاالله خدا راضی باشد از ما. مثلا توی همین دی ماه پارسال تا الآن صد‌و‌بیست‌و‌سه تا خانواده را ما برگرداندیم به زندگی قبلیش. اصلا کسی خبر دارد؟ همین دو سه هفته پیش رفتم توی یک خانه دیدم خانم افسرده صورتش پر از اشک با دو تا بچه، بعد جوان و بیست وچهار پنج ساله. گفتم چرا اینجوری؟ گفت از شوهرم طلاق گرفتم. گفتم چرا، معتاد بود؟ گفت نه. گفتم بیکار بود؟گفت بله بیکار بود حالا یک خورده بهانه گیری می‌کرد. من همانجا تلفن کردم به شوهرش، گفتم کجایی، گفت من توی جمکران توی نجاری کار می‌کنم. گفتم چرا زنت را طلاق دادی؟ {گفت هیچ چی حالا یک خورده او سازگار نبود} گفتم بابا پاشو بیا. پاشده آمده، دیر هم آمده، گفتم بیا اداره. آمده اداره نشستیم با هم صحبت کردیم، گفتم هر کاری داشته باشی برایت انجام می‌دهم. الآن وام بهش دادیم، دکان هم زده. رفتند محضر، ازدواج مجدد، سند. این خانم چند روز پیش آمده بود با یک جعبه شیرینی. الآن توی پردیسان فقط نوزده تا آمار داریم.
ببینید همه دستگاه‌ها یک مشت آدم معذرت می‌خواهم، یک افرادی هستند که فقط حرف می‌زنند، عمل کم است. باید ما همه دست به دست هم بدهیم و چیزی که حضرت آقا از همه ما مطالبه کرده بود، پیشگیری از آسیب‌ها، به خدا همه حل می‌شود.

* یک بحث دیگر هم این است که بالاخره این تجاربی که شما در این مدت کار کردید تجربه خوبی بوده و موفق بودید، اینها را اگر یک جا ثبت و ضبط و تحلیل شود بصورت جزوه و کتاب، برود توی استان‌های دیگر، همین که می‌گویید عمل شود؟
– ما برای اولین بار توی کشور، الآن مرکزی‌ها هم خبر ندارند، فقط آقای برقعی خبر دارد، دیگر هیچ کس خبر ندارد، ما الآن نقاط آسیب خیز قم را پیدا کردیم تمامش را، یک کار مطالعاتی انجام دادیم دو سه ماه، بعد فهمیدیم توی دو سه تا منطقه خانواده‌های ما توی آسیب هستند. در مرز طلاق هستند، در مرز اعتیاد هستند، در مرز مسائل دیگر اخلاقی هستند. اینها را شناسایی کردیم، ششصد خانوار. سی تا آدم کارکشته و فنی که کارمند من هم نیستند، رفتند انتخاب کردند آوردند خانم، همه هم خانم‌های با شخصیت و جاافتاده، سی‌و‌شش ساعت هم دوره آموزش برایشان گذاشتم توی ماه گذشته. از هفته پیش ارتباطشان داده‌ام به این خانه‌ها. سی تا، هر کدام بیست تا خانه، یعنی بیست تا خانه هر ماه دو بار. گفتم دو بار می‌روی خانه یک ساعت می‌نشینی، هم آموزش می‌دهی، هم توانمندشان می‌کنی، هم مراقبتشان می‌کنی که یک وقتی انحراف پیدا نکنند.

* هر کدام از اینها را گزارشش را بنویسید خودش یک کتاب می‌شود.
– ما اینقدر وقتمان کم است که اصلا نمی‌رسیم بیاییم اینها را مکتوب و منتشر نماییم.

* صداوسیما {معرفیش کنیم} برای مصاحبه توی این زمینه؟
– صداوسیما، به لطفی گفتم صداوسیما، من هر وقت می‌آیم از اینور خانه بروم به خانمم می‌گویم {یک بریدگی دور بزند.} آقای لطفی گفت چرا؟ {گفتم اگر … پول ازت می‌گیرد.} اینها شده درآمدزایی. یعنی بدون اینکه یک کلمه بگوییم، می‌گویند یک میلیون بده. ما الآن تحریمشان کردیم. از ماه رمضان هیچ برنامه‌ای نمی‌گذاریم. خودشان می‌آیند می‌گویند چرا نمی‌آیید؟ گفتم اصلا سراغ شما نیاییم درآمدمان دارد می‌رود بالا. یعنی چه، ما از اینور داریم از مردم پول می‌گیریم، از آنور بدهیم به صداوسیما؟!

* شما مصاحبه داشتید اخیرا؟
– بله، مصاحبه خیلی. الآن هر روزنامه را می‌آورند برای من می‌بینم تیترهای خبری زیادی هست. ولی خب الآن روزنامه‌خوان کم است. الآن من چهل تا مغازه رفتم رایزنی کردم از شهرداری گرفتم توی پاساژ سعدی توی خیابان آذر. چهل تا مغازه، خیلی کار بزرگی بود. چهل تا مغازه رایگان گرفتیم و تقریبا داریم دویست نفر را مشغول کار می‌کنیم هفته آینده. همه هم تولیدی راه‌اندازی می‌کنند.

* رایگان چجوری؟
– رایگان دادند، فقط ماهی صد تومان پول شارژ می‌دهند. فعلا دو سال در اختیار آنهاست.

* صاحبش؟
– صاحبش شهرداری است.
خدمات ما توی این یک سال خیلی خدمت‌ها، البته آقای فتاح هم گاهی وقت‌ها یک تیکه‌ای می‌اندازد به من، می‌گوید تو داری زیاده روی هم می‌کنی برای قمی‌ها. ولی ما انصافا با لطف مردم، البته مردم هم لطف دارند، خدا می‌بیند. اصلا پول دادن مردم به کمیته امداد دست ماها نیست، تبلیغات ما همه بیخودی است. آن کسی که باید به ذهن افراد بیندازد که صبح این پول هزار تومانی را بکند پنج‌هزار تومان، او کس دیگری است.
شما همین کشورها را دور بزنید، همه کشورها {محمدیاری: احتمالا منظور استان‌ها بوده}، به کمیته امداد بگویید آقا الآن سال تحصیلی شروع شد، برای دانش‌آموزانی که تحت پوشش بودند چند ریال دادید. ببینید هیچ جا مثلا بیست‌هزار تومان داده؟ ولی ما قبل از مهر نفری دویست‌هزار تومان ریختیم به حساب دانش‌آموزان تحت پوشش. یعنی چهارهزار دانش‌آموز مجموعا هشتصد میلیون تومان ریختیم به حسابشان. حالا شما جاهای دیگر را ببینید، همین اراک زنگ بزنید، ساوه زنگ بزنید، تهران.
یا الآن مسکنی که ما می‌دهیم به خانواده‌های تحت پوشش، می‌خریم. مسکن را ما دیگر نمی‌سازیم. مسکن ما داریم الآن چهل میلیون تومان می‌دهیم. همین حاج خانم از آقای برقعی سؤال کنند که توی کشور جایی داریم که بیست میلیون تومان بدهد؟ ما داریم چهل میلیون تومان می‌دهیم.

* بلاعوض؟
– بله، بلاعوض.

* برای خرید چهل میلیون تومان. برای اجاره چقدر؟
– برای اجاره هم تا ده پانزده میلیون تومان دادیم.

* خب آنوقت با چهل میلیون تومان می‌تواند مسکن تهیه کند؟
– خب ما چهل میلیون تومان می‌دهیم، آنوقت می‌رود همسایه‌اش فامیلش خیر پیدا می‌کند، ده تومان می‌گذارد رویش پنجاه متر می‌رود می‌خرد. توی همین نیروگاه پیدا می‌شود، توی شهرک قائم پیدا می‌شود، هستش، چرا، الآن دارند می‌خرند. ما الآن تا شهریور هفتاد تا خریدیم، همین یک ماه گذشته هم دوازده تا خریدیم، هشتاد‌و‌دو تا خریدیم.

* شما آمار بیکاران تحت پوشش را دارید؟
– ما از کل جمعیت تحت پوشش، یعنی از جمعیت سی‌و‌هفت هزار نفر، هشت هزار و پانصد تایشان افرادی هستند که استعداد کار را دارند. یعنی سلامتی دارند، سواد دارند، بعضی‌هایشان حتی حرفه بلدند، توان کار را دارند. از این هشت‌هزار نفر 95% خانم هستند، این کار ما را سخت می‌کند، خیلی هم سخت می‌کند.

* خب آنوقت برنامه‌ای هم دارید؟
– برنامه بستیم دیگه. حالا مثلا امسال را ما گذاشتیم روی هزار‌و‌هفتصد تا انشاالله. دو‌هزار تا بستیم، ولی انشاالله هزار‌و‌هفتصد تا را تکمیل می‌کنیم. یعنی الآن هزار تا را تا امروز که 24 مهر است انجام داده‌ایم.

* خب شیوه‌های اجرائیتان را می‌توانیم بگیریم از شما؟
– بله، از حوزه اشتغالمان می‌توانید بگیرید. ما کارهای بسیار خوبی مثلا در

* حوزه اشتغالتان مسئولش کیست؟
– آقای تلخابی.

* این را می‌شود یک مصاحبه داشته باشیم، اینها را حتما بیاوریم توی مجله.
– بله حتما هماهنگ می‌کنم. می‌گویند چه رشته‌هایی چجوری مثلا. ما الآن کار اشتغالمان توی قم یک خورده سخت است. چون همه شهری هستند، همه زنند، یک کم سخت است. ولی مثلا ما الآن دو هفته پیش، نمی‌دانم خبرش را دیدید یا نه، مثلا بیست تا نیسان دادیم به جوان‌هایشان، الآن چهل تا مغازه داریم راه می‌اندازیم، چهار پنج تا کارگاه تولیدی راه انداختیم

* این که شما می‌گویید هفت هشت هزار بیکار الآن دارید، یعنی حدود نُه سال طول می‌کشد؟
– نه، ما هزار تا تا الآن انجام دادیم، توی شش ماه. ما سالی دو هزار تا. منابع بانکی نداریم.

* سال گذشته چند تا داشتید؟
– سال گذشته کلا پانصد‌و‌چهل پنجاه تا. امسال رشد کرده.

* یعنی امسال دو‌هزار تا می‌شود؟
– بله، امسال دو‌هزار تا می‌شود.

* با این دو‌هزار تا می‌شود چند سال؟
– حالا شاید اگر منابع، ببینید ما رفتیم آموزش دادیم، طرح ایجاد شده، یعنی کارهایش را انجام دادیم، الآن آماده است برای کار. الآن خیلی حمله کرده‌اند به این بانک‌ها که آقا چرا این بانک‌ها پول‌های سه هزار میلیاردی را می‌دهند این دزدها می‌خورند، بعد هم نمی‌دهند، چرا یک زن سرپرست خانوار بیست تومان می‌خواهد پدرش را درمی‌آورند نمی‌دهند؟ تازه حقش است، دولت تصویب کرده. الآن ما نهصد‌و‌هفتاد تا پرونده توی بانک داریم، سه ماه است که امروز و فردا می‌کنند.

* کشور که جاهای مختلف استعداد برای اشتغال زیاد است. مثلا قم ما فکر کردیم مثلا این کوه عقیق قم رفتیم دیدیم هیچ کاری نشده. با اینکه می‌شود یک گروه بیایند ببرند استخراج کنند تبدیلش کنند به عقیق‌های انگشتر بعد بفرستند
– حالا ما مثلا سی چهل تا را رفتیم توی همین پنج شش ماه گذشته اینها را کارگاه تراش سنگ آموزششان دادیم، آماده‌اند، دستگاه هم برایشان خریدیم، همین دیروز پانزده تایش را خریدیم. خب اینها الآن رفته‌اند با یک مجموعه‌ای قرارداد بسته‌اند، سنگ می‌آورند، توی خانه‌شان هم کار می‌کنند. خانم هستند و توی خانه‌شان کار می‌کنند، شما می‌توانید بیایید ازشان فیلم بگیرید عکس هم بگیرید.
یا مثلا رفتیم توی همین میدان سعیدی یک مرکزی پیدا کردیم یک نوع عروسک‌هایی هست که خیلی هم ساده، با جوراب درست می‌کنند، اینها برای روسیه می‌رود. فقط هم می‌رود روسیه، یک دانه‌اش هم اینجا نیست. لوازم اصلیش هم از روسیه می‌آید، نیم ساعت تا 35 دقیقه کار می‌برد تا درست شود. دانه‌ای {سی هزار تومان} می‌گذارد آنجا، درست بشود همانجا نقدی پول بهش می‌دهد. الآن بیست سی نفر را آنجا مشغول کرده‌ایم.

مصاحبه با محمود تلخابی معاون خودکفایی و اشتغال کمیته امداد استان قم

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.