«سینما اشاره» بچه‌های ناشنوا را با سینما آشتی داد

گفت‌وگو: عاطفه بزرگ‌نیا

تهران (پانا) – مدیر تولید «سینما اشاره» از نقش این پروژه در تسهیل بهره‌مندی ناشنوایان کشور خصوصا قشر دانش‌آموز از هنر سینما سخن گفت.
یکی از مختصات جوامع پیشرفته و روبه رشد تسهیل زندگی معلولان و افراد با نیازهای ویژه است تا همچون سایر اعضای جامعه در جهت رشد استعدادها و توانمندی های خود گام بردارند و علایق خود را پیگیری کنند. ناشنوایان نیز در مقام بخشی از جامعه دارای نیازهای ویژه در هر کشور نیازمند خدماتی در جهت استفاده از فضای اجتماعی و فرهنگی محیط خود هستند.
سینما به عنوان یک رسانه از ابزارهای آموزشی و یکی از مهم ترین وسایل سرگرمی در دنیای امروز است که در آموزش و تربیت کودکان با نیازهای ویژه خصوصا ناشنوایان نقشی علیحده بازی میکند. زبان تصویر که زبان مشترک انسان‌ها در همه زمانها و مکانهاست در دنیای بی‌صدای ناشنوایان نقش اصلی را در انتقال اطلاعات و احساسات برعهده دارد. در دنیای ناشنوایان اما، تصویر جایگزین صدا می‌شود و آموزش و پرورش نوین از آن به عنوان ترجمه ای برای صداها استفاده میکند.
سجاد صدیق مدیر تولید سینما اشاره، که در حاشیه جشنواره فیلم کوتاه تهران با خبرنگار فرهنگی پانا گفت وگو کرده است، درباره تولد سینما اشاره در ایران می‌گوید: گرچه در گذشته تلاش هایی برای بهره مندی ناشنوایان از فیلم های سینمایی انجام شده است، این تلاش ها در قالب «سینما اشاره» شکلی منظم و مدون و همیشگی پیدا کرده است. موسسه سینما اشاره فیلم های روز سینماها را به زبان اشاره دوبله می‌‍کند و این زبان اشاره که در پایین تصویر فیلم بر پرده سینما به نمایش درمی آید در سراسر کشور و طی سئانس های ویژه برای ناشنوایان در سراسر کشور اکران می‌شود.

سالانه ۳۰ اکران ویژه با قابلیت سینما اشاره در کشور
صدیق ادامه داد: این تلاش به همت امیرطهرانی مدیر اجرایی سینما اشاره از سال گذشته آغاز شده و تا امروز ۷ فیلم سینمایی شامل اکسیدان، نگار، چهارراه استامبول، تگزاس، هزارپا و به وقت شام با این ویژگی به اکران درآمده است.
وی درباره گسترش جغرافیایی سینما اشاره در ایران گفت: در تهران ۳ سینمای فلسطین، کوروش و سپیده اکران های ویژه به این کار اختصاص داده اند و در شهرهای مشهد، اصفهان. شیراز و بندرعباس نیز این فعالیت آغاز شده است. البته تلاش داریم این فعالیت را در سراسر کشور گسترش دهیم. فعلا در سال ۳۰ اکران ویژه با قابلیت سینما اشاره در کشور داریم.
مدیر تولید سینما اشاره از بنیاد سینمایی فارابی و موسسه سینما شهر به عنوان حامیان مالی پروژه نام برد و ابراز امیدواری کرد وزارت آموزش و پرورش به عنوان همکار و همراه در این برنامه حضور داشته باشد.

آموزش و پرورش می‌تواند در انتخاب فیلم‌ها با ما مشارکت و همکاری کند
وی در ابن باره گفت: ما با حضور در جشنواره فیلمش رشد امسال رابطه خوبی با آموزش و پرورش برقرار کردیم. اگر دستگاه تعلیم و تربیت تمایلی به ادامه و گسترش همکاری نشان دهد در آینده اطلاع رسانی اکران های ویژه سینما اشاره در مدارس با نیازهای ویژه کشور انجام خواهد شد و آموزش و پرورش نیز به عنوان یکی از دی نفعان این پروژه میتواند در انتخاب فیلم‌ها با ما مشارکت و همکاری کند.
صدیق در پایان به حضور سینما اشاره در جشنواره های مهم سینمایی کشور اشاره کرد و گفت: ما امسال در جشنواره جهانی فجر و جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان حضور داشتیم و در آینده هم در جشنواره فیلم رشد، فیلم مقاومت، سینما حقیقت و جشنواره ملی فجر حضور خواهیم داشت.
وی خاطرنشان کرد: ناشنوایان ایران جمعتی حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را تشکیل می‌دهند و من امیدوارم همانطور که سینما اشاره ناشنوایان را با سینما آشتی داده است، بتوانیم با جذب حامیان و همکاران بیشتر موانع موجود برسر راه استفاده ناشنوایان از سینما را بطور کامل برداریم تا نقش این رسانه در تعلیم و تربیت و تفریح و سرگرمی این قشر پررنگ تر از همیشه شود.

منبع: خبرگزاری پانا، 22 آبان 1397

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *