معنای زندگی در سالمندی

معنای زندگی در سالمندی

دفتر فرهنگ معلولین

دیوید گاتمن (متولد 1932م) تلاش کرد با نگاه واقع بینانه و انسان‌گرایانه و البته با اتکا بر معناگرایی و معنا درمانی مسائل سالمندی و میانسالی را تجزیه و تحلیل کند. این رهیافت جدید مبنای آراء و رویکردهای جدید در بین متفکران شد. اما نویسنده مجموعه تأملات دستاوردها و تفکراتش را در قالب کتابی تألیف کرد که بعداً در ایران ترجمه و با مشخصات زیر منتشر شد:
معنای زندگی در میانسالی و سالمندی: شور و شعور با معنا درمانی، دیوید گاتمن، ترجمه نوشاد قاسمی، شیراز، انتشارات نوید، 1394، 248ص.
مشخصات متن اصلی:

Finding meaning in lif , at midlife and beyond: wisdom and spirit fram logotherapy, David Guttmann , 2008.

نویسنده در ابتدا به مباحث مثل معنای زندگی و معنا درمانی می‌پردازد سپس چهارده فصل را در دو بخش آورده است. بخش او درباره رویکرد فلسفی به زندگی و معنای آن است و شامل این فصول می‌باشد: سرعت ربودن همه چیز انسان توسط سالمندی؛ رشد معنوی؛ شادکامی؛ زندگی پر معنا بر پایه معنا درمانی؛ اصول راهنمای معنا درمانی؛ اعتماد و منابع فلسفی معنا درمانی؛ زندگی به عنوان یک تکلیف؛ سرنوشت و زندگی پر معنا؛ ناامیدی به عنوان بیماری مهلک در دوره سالمندی.
بخش دوم درباره کاربرد زندگی پر معنا در سالمندی است و دارای این فصول است: چگونگی یافتن معنا در زندگی؛ ضرورت شوخی و خنده در سالمندی؛ کنار آمدن با احساس گناه و پشیمانی؛ کنار آمدن با تنهایی؛ دیدگاه معناگرایانه نسبت به مرگ.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *